Z cyklu Klub Potrójnej Groźby - „Oblicze zdrady” Lis Wiehl i April Henry

„Oblicze zdrady” ("The Face of Betrayal"), Lis Wiehl, April Henry, tłum. Anna Bańkowska, Prószyński i S-ka,Warszawa 2011.


     „Oblicze zdrady” to pierwszy z serii kryminałów pt. Klub Potrójnej Groźby autorstwa Lis Wiehl i April Henry. Nazwa cyklu pochodzi od tortu, składającego się z trzech czekoladowych warstw – ciasta, kremu i wiórków, zwanego Potrójną Groźbą. Przy tym deserze nawiązała się przyjaźń trzech bohaterek powieści: Allison Pierce, która jest prokuratorem federalnym, Cassidy Shaw – reporterki telewizyjnej i agentki FBI Nicole Hedges. Te trzy kobiety zajmują się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, powołały więc nieformalny klub.

     Kryminał  „Oblicze zdrady” napisany został przez dwie autorki: Lis Wiehl – absolwentkę prawa na Harvardzie, byłą prokurator federalną, obecnie dziennikarkę telewizyjną oraz April Henry – pisarkę, autorkę powieści sensacyjnych i thrillerów, która studiowała w FBI’s Citizens Academy. Główne postaci pracują w podobnych do autorek zawodach, mają podobne do nich cechy i dzięki temu są bardzo wiarygodne.      

Akcja książki toczy się w Portland, w stanie Oregon. Tu mieszkają i pracują główne bohaterki i tu pewnego dnia znika w tajemniczych okolicznościach pewna nastolatka. Katie Converse, bo tak nazywa się dziewczyna, niedawno wróciła na przerwę świąteczną do domu z praktyk w Senacie Stanów Zjednoczonych. Pewnego dnia wyszła na spacer z psem i zaginęła. Media nagłaśniają sprawę jej zniknięcia. Allison Pierce postanawia zająć się nią, z urzędu takie zadanie dostaje Nicole, a dla Cassidy jest to news roku, który może zapewnić jej awans zawodowy. Trzy bohaterki wymieniają się w miarę możliwości informacjami i z trzech różnych perspektyw zajmują się sprawą zaginięcia, a następnie śmierci Katie. W historii siedemnastoletniej dziewczyny wątek kryminalny splata się z sensacją i romansem na tle wielkiej polityki.

      Książka napisana jest przystępnym językiem. Krótkie rozdziały przeplatają się z blogiem pisanym przez Katie. Szybka akcja, nagłe zwroty wydarzeń, realizm scen i widoczna znajomość rzeczy z dziedziny prawa, kryminalistyki i mediów, którą wykazują się autorki książki, tworzą interesującą całość. Zagadka zbrodni nie jest jednak zbyt zawiła i trudna do odgadnięcia, czytelnik może domyślić się zakończenia, które nie jest dużym zaskoczeniem. Ciekawe jest tło tej powieści, pokazujące życie i problemy współczesnych kobiet w Ameryce.

Tekst i foto: Ewa Balana

      


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--