„Bandyci” Roberta Muchamore’a – jedenasta część serii CHERUB

„Bandyci” ("Brigands M.C."), Robert Muchamore, tłum. Bartłomiej Ulatowski, Seria CHERUB, Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2011.

     „Bandyci” to jedenasta część serii CHERUB, którą zasłynął angielski pisarz Robert Muchamore. Opowiada ona o pewnej, nieistniejącej oficjalnie, komórce brytyjskiego wywiadu, która zatrudnia dzieci i młodzież w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Do CHERUBA rekrutowane są sieroty. „Cherubini” szkoleni są na profesjonalnych, tajnych agentów w ukrytym na angielskiej prowincji, nowoczesnym kampusie, niedostępnym dla zwykłych ludzi.

     Akcja „Bandytów” rozgrywa się tam przez jakiś czas, w przeważającej mierze dzieje się jednak w angielskim mieście Salcombe. Stamtąd pochodzi bowiem Dante Scott, który trafia do CHERUBA po tym, jak jego rodzina zostaje zamordowana przez Fϋhrera - szefa miejscowego oddziału gangu motocyklowego Brigands z South Devon. Pseudonim zabójcy świadczy o jego fascynacji osobą wodza Trzeciej Rzeszy. Z zimną krwią zabija on rodziców Dantego i jego dwoje rodzeństwa. Chłopcu udaje się uciec wraz z maleńką siostrzyczką.

     Dante zostaje agentem CHERUBA i bierze udział w tajnych misjach. W jednej z nich wraz Jamesem i Laurą Adams otrzymuje zadanie zdobycia informacji o klubie motocyklowym Brigands MC. Klub istnieje od 1966 roku i ma swe oddziały niemal na całym świecie. Podczas tej misji Dante będzie musiał zmierzyć się z dręczącymi go koszmarami i postaciami z przeszłości. Jak wiele może zdziałać agent CHERUBA? Czy Dantemu uda się pomścić śmierć najbliższych?


     

„Bandyci” to książka dla młodzieży. Napisana jest żywym, barwnym językiem. Wartka akcja z nagłymi zwrotami i duże dawki adrenaliny, których często doświadczają bohaterowie sprawiają, że książka wciąga od pierwszych stron i wzbudza zainteresowanie czytelnika. Przedstawia z jednej strony świat świetnie wyszkolonych, nastoletnich agentów, z drugiej pełen przemocy i głupoty świat Bandytów, których jedynym celem jest łatwe życie i szpan. Tylko czy gangsterzy pokroju Führera z Brigands z South Devon mogą czynić zło bezkarnie? Być może jednoznaczną odpowiedź na to pytanie przyniesie kolejna książka z serii. W „Bandytach” trudno znaleźć zaprzeczenie. Jak na książkę dla młodzieży zawiera ona dużo scen ukazujących brutalność i okrucieństwo. Dlatego nie jest wskazana dla czytelników poniżej dwunastego roku życia.

Tekst i foto: Ewa Balana


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--