Ojciec LUDWIK WIŚNIEWSKI OP – KŁOPOTY  Z  KOŚCIOŁEM

15 marca 2011; godz. 17.00

Uniwersytet Warszawski

Audytorium Maximum

WSTĘP WOLNY 

I znowu organizatorom cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie” należą się słowa najwyższego uznania! Ojciec Ludwik Wiśniewski (Dominikanin) na Uniwersytecie Warszawskim! Dla starszych słuchaczy, spotkanie w Audytorium Maximum z Ojcem Ludwikiem, będzie chwilą wspomnień i refleksji. Jednak należy przypuszczać, że Ojciec w czasie wykładu będzie zwracał się głównie do ludzi młodych. Całe swoje życie poświęcił przecież pracy z młodzieżą!  A jak to robił i jakie miał osiągnięcia, mówią w swoich wspomnieniach weterani walk z systemem komunistycznym i prawdziwi twórcy zmian ustrojowych z lat 70 i 80 ubiegłego wieku. A ich świadectwa mają swoją wagę! Przecież ta „nasza” rewolucja legła u podstaw przemian w całej Europie i na świecie! Takie osoby jak np. Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Henryk Wujec na każdym kroku podkreślają ogromny wpływ jaki wywarły na nich kontakty z Ojcem Ludwikiem. Jego bezcenne wskazówki, czy podsuwane sposoby postępowania i rozwiązywania problemów i pomysłów, które rodziły się w szalonych głowach ówczesnych uczniów klas maturalnych i studentów, nieraz uchroniły młodych, gniewnych przed niejedną tragedią, a pozytywne efekty zna cały świat!


Dla obecnych żaków, organizatorzy stwarzają niepowtarzalną okazję  osobistego zetknięcia się z jednym z ostatnich gigantów działających w czasach, gdy było to naprawdę niebezpieczne. Przecież  wielu z tych, którzy na długo przed rokiem 1980 buntowało się przeciwko systemowi, przepłaciło swoje zaangażowanie życiem! A pomimo, iż Ojciec Ludwik robił to bez błysku fleszy, mikrofonów i zawsze jakby „z tylnego siedzenia”, to znalazł się na liście 60 najbardziej niebezpiecznych opozycjonistów, sporządzonej w 1977 roku przez Stasi. Rozpracowywany był przez SB, co najmniej od wiosny 1972 roku, a zapewne znacznie wcześniej. Jak żalił się w raportach jeden z pilnujących go SB-ków: "zaszczepił im [młodym ludziom] wrogość do systemu socjalistycznego i sojuszu ze Związkiem Radzieckim".

Po zmianach ustrojowych Ojciec Ludwik poświęcił się już w całości pracy duszpasterskiej. Jednak ostatnio, znowu wystąpił czynnie przeciw nieprawidłowościom jakie widzi koło siebie! Jego słynny list do nuncjusza apostolskiego abp. Celestina Migliorego o problemach Kościoła w Polsce, wywołał burzliwą debatę zarówno w mediach, jak i w społeczeństwie. Ludzie żywo dyskutowali na temat tez zawartych w liście. Sądząc po tytule najbliższego wykładu – Kłopoty z Kościołem - należy mieć nadzieję, że  prelekcja będzie bardzo ciekawa i wielce pouczająca. ZAPRASZAMY. 

15 marca 2011; godz. 17.00

Uniwersytet Warszawski

Audytorium Maximum

WSTĘP WOLNY


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--