Daniel Knox to bohater stworzony przez Will’a Adamsa, po raz pierwszy pojawiający w jego debiutanckiej powieści „Szyfr Aleksandra Wielkiego”. Jak na Indianę Jonesa dwudziestego pierwszego wieku przystało, Knox zajmuje się nie tylko archeologią, ale jest również wykwalifikowanym nurkiem. Dzieli czas pomiędzy nurkowanie w wodne otchłanie a otchłanie minionych wieków, kryjących nierozwiązane dotąd zagadki.

O ile w pierwszej powieści młody archeolog poświęca się poszukiwaniom zaginionego grobowca Aleksandra Macedońskiego, o tyle w części kolejnej – najnowszej – „Grocie skarbów”, zgłębia tajemnice pochówku pierwszych rodziców Adama i Ewy oraz biblijnych patriarchów, chcąc dociec, czy exodus Izraelitów z Egiptu faktycznie miał miejsce.

Na przeszkodzie staje mu wyjątkowo groźny, bo fanatyczny przeciwnik, głosiciel teorii o rychłym końcu świata, święcie wierzący we własne posłannictwo i konieczność wykonania powierzonej przez Boga misji w charakterze „Żołnierza Pana”. Wszystko to w ramach toczącej się w egipskich realiach w  szybkim tempie, w liczne zwroty obfitującej akcji – nie na darmo Adams bywa porównywany do kolegi po fachu, mistrza intrygi - Dana Browna. A zatem: najnowsza książka Will’a Adamsa, łącząca w sobie cechy zarówno thrillera jak i powieści przygodowej to lektura dla tych, którzy cenią sobie mieszankę wątków o właściwościach wybuchowych (porwania, teorie spiskowe, groźby śmierci, akty zemsty, etc., etc.). I dla tych, którzy lubią przebiegać oczami po tekście tak szybko, jak szybko rozwija się akcja, by zaspokoić rodzącą się z każdą kolejną stroną, nie znoszącą zwłoki, ciekawość.  

tekst: Marta Popławska

                                                                            


 

                                                            foto: mat. prasowe


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--