Warsztaty Animacji z Tomaszem Bagińskim i Platige Image 

Zakończyły się otwarte Warsztaty Animacji w Warszawskiej Szkole Reklamy, prowadzone przez Tomasza Bagińskiego – znanego rysownika, animatora i reżysera, którego stała współpraca z polskim studiem postprodukcyjnym Platige Image zaowocowała m.in. filmem „Katedra” (2002) - nominowanym do Oscara w kategorii krótki film animowany, a także „Sztuka spadania” (2004) i „Kinematograf” (2009), otwierając tym samym drogę do kariery krajowej i zagranicznej.

     Zajęcie odbywały się cotygodniowo od piątego listopada do trzeciego grudnia, a ich program realizowali kolejno również inni współpracownicy Platige Image, tj. Jakub Jabłoński (praca koncepcyjna), Marcin Klicki (modelowanie z teksturowaniem), Arkadiusz Zawada (animacja), Kamil Pohl (oświetlanie i rendering) i Jakub Knapik (compositing).

     Praktyczną  stronę zagadnień związanych z produkcją filmową oraz animacją 3D zakończył wykład Bagińskiego. Wąskiemu gronu słuchaczy przybyły wspomniał o swojej ostatniej podróży zagranicznej i paru kwestiach, które warto sobie przyswoić przed rozpoczęciem zawodu grafika komputerowego Ze względu na fakt, iż rynek zagraniczny tworzy niewielka liczba osób, które w większości się znają, łatwo o utrzymanie wpływów bądź znalezienie nowej pracy, do której dobrą przepustką jest wczesne wybranie specjalizacji. Bagiński przy okazji poruszył temat przemysłu filmowego w USA, gdzie „prawie wszyscy kelnerzy są aktorami”, i kontrastu, jaki panuje w odniesieniu do polskiej produkcji. Za przykład posłużył plan hangarów studia Warner Bros, które zajmuje hektary powierzchni. I choć na dzień dzisiejszy nie możemy równać się ze Stanami Zjednoczonymi pod względem rozmachu postprodukcyjnego, zadania, które realizowali uczestnicy warsztatów, były już robione w technikach zbliżonych do tańszych filmów sprzed 10 lat. Potencjał, z jakim rozwija się polska grafika komputerowa oraz wysiłek podjęty wystarczająco wcześnie może zaprocentować w przyszłości. Sami zainteresowani, wyselekcjonowani z ok. 200 zgłoszeń, mile wspominali zwłaszcza zajęcia z kompozycji, animacji i renderingu oraz domagali się większej liczby godzin.

    Tekst: Karolina Kijowicz

Foto:Ewa Balana


 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--