ZAPAL ŚWIATŁO – kolędy i pastorałki 
 

     Nie da się ukryć – Święta za pasem! Już nie tylko śnieg i zaspy, już nie tylko coraz większe tłumy w centrach handlowych, ale też coraz częściej słychać kolędy. Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina zaproponował Warszawiakom chwilę oddechu, wyciszenia się, zadumy i  oderwania myśli od bilansów, rozliczeń rocznych, karpi, choinek, trzepania dywanów, pastowania podłóg, zakupów i w ogóle tej mniej przyjemnej strony okresu przedświątecznego!

     W poniedziałek, 13 grudnia 2010 w Sali Koncertowej na ul. Okólnik odbył się koncert kolęd  i pastorałek pod znamiennym tytułem „Zapal światło”. Tak się złożyło, że akurat tego dnia, media podały informację o przejęciu przez harcerzy jak co roku,  od skautów słowackich, Światełka Betlejemskiego. Idą Święta! Idą!

     Koncert zorganizowała Katedra Wokalistyki UMFC, a opiekę artystyczną  nad całością sprawował prof. Ryszard Cieśla, który na ten wieczór zaprosił do współpracy znanych aktorów: Andrzeja Ferenca i Krzysztofa Goszyłę i wspólnie ze studentami przygotował cały spektakl.

     Trzeba przyznać, że pod ręką wytrawnego pedagoga, studenci stanęli na wysokości zadania i licznie zgromadzona publiczność nie kryła wzruszenia słuchając swoich ulubionych melodii świątecznych. Bo przecież kto ich nie zna i kto ich nie lubi? Młodzi wykonawcy mieli trudne zadanie, że tu nie można tłumaczyć się „nowym, odkrywczym” odczytaniem, czy „nowoczesną” interpretacją! Sprawdzony i wiecznie aktualny klucz do kolęd, to TRADYCJA! I tego wieczoru, ten najbardziej lubiany przez odbiorców wariant został zastosowany przez twórców i wykonawców, co przyniosło znakomity efekt.

     Godnym podkreślenia jest fakt, że spora część kolęd, była mniej znana, od tych najbardziej popularnych, ale wszystkie wykonane  były w tradycyjny sposób. Stanowiło to bardzo interesującą propozycję rozszerzenia naszego klasycznego repertuaru wigilijnego.

     Jak zawsze na tej scenie, bardzo sympatyczne wrażenie stwarzał fakt, iż wśród wielu wykonawców, pokaźną grupę stanowiły zagraniczne studentki, głównie Koreanki, które znakomicie wpasowały się w ten przesiąknięty polską tradycją wieczór, wykonując utwory bądź w swoim ojczystym języku, bądź po angielsku, niemiecku, czy włosku.

     Publiczność wychodziła z sali koncertowej bardzo zadowolona, zupełnie jakby przed ostateczną batalią przedświąteczną, pozytywnie naładowała akumulatory,.

     Kto nie był, niech żałuje i jak najszybciej wejdzie na stronę www.chopin.edu.pl, gdzie znajdzie kalendarz koncertów jakie można będzie usłyszeć jeszcze przed Świętami, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. A warto!  

     W czasie wieczoru prowadzonego przez Andrzeja Ferenca i Krzysztofa Gosztyłę wystąpiły: 

 •  

   Sopranistki:  Anna Koźlakiewicz, Anna Szostek, Joanna Wydorska, Marta Czarkowska, Ye Youn Sohn, Paulina Grządka, Ae Ran Kim, Hyun Hae Shin, Sarah Aasen, Nadin Nassar, Marta Stasiak, Magdalena Skawińska, Olga Siemieńczuk, Martyna Piwońska; 

 •  

   Mezzosopranistki: Elwira Janasik, Jadwiga Niebelska; 

 •  

   Baryton: Tomasz Kumięga, Piotr Kędziorek; 

 •  

   Przy fortepianie: Katarzyna E. Sokołowska, Dagmara Dudzińska, Su Yeon Son, Kyeong Yeon Seo, Ewa Guz-Seroka, Mariusz Dubrawski. 

     Oprócz kolęd wykorzystano utwory: Konstantego I. Gałczyńskiego, Ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Brylla, Włodzimierz Korcza. 

   

Krzysztof Stopczyk

 •  


Kategoria: Recenzje muzyczne | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--