„Anioł nad morzem” w reżyserii Frédérica Dumonta

Scenariusz i reżyseria: Frédéric Dumont

Zdjęcia: Virginie Saint-Martin

Obsada: Anne Consigny (Matka), Oliver Gourmet (Bruno, ojciec Louisa), Martin Nissen (Louis), Julien Frison (Quentin) i inni.

Kraj i rok produkcji: Belgia, Kanada 2009


      Ten dramat obyczajowy opowiada smutną historię pewnego dwunastoletniego chłopca i jego bliskich. Początek filmu wcale jej nie zapowiada. Widzimy sielską, rodzinną atmosferę. Bohaterowie mieszkają w pięknej willi nad morzem w Maroku. Główny bohater - Louis - jest szczęśliwym dzieckiem aż do chwili, gdy pewnego razu jego ojciec powierza mu sekret. Od tego momentu życie chłopca zamienia się w udrękę. Zapowiada ją fragment wiersza Charlesa Baudelaire’a pt. „Odwracalność”, który powtarzany jest w filmie kilkakrotnie od samego początku. Louis staje się w pewnym sensie aniołem stróżem. Ta rola kosztuje go bardzo wiele.


      Film niesie ze sobą duży ładunek emocjonalny. Nie ogląda się go z przyjemnością, w tym sensie jest dla ludzi o mocnych nerwach. Opowiada o wielkiej miłości dziecka, odpowiedzialności za ukochaną osobę, o tym, że problemy dorosłych nie powinny być  przenoszone i rozwiązywane przez dzieci, które inaczej niż ich rodzice je widzą, są dużo wrażliwsze, a ich psychika jest bardzo delikatna. Reżyser uprościł rolę matki, przez to wydaje się ona mało wiarygodna. Bardzo przekonującą, świetną kreację aktorską stworzył grający Louisa Martin Nissen.


Film zdobył główną nagrodę jako najlepszy film i dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2009 r. Premiera kinowa filmu 10 grudnia 2010 r.      Ewa Balana


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--