Wielka Gala Integracji       

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przypadającego trzeciego grudnia, dzień wcześniej Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, wspólnie z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, zorganizowało Wielką Galę Integracji pod patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Uroczystość była podsumowaniem Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.      

Galę w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki poprowadzili Agata Młynarska i Piotr Pawłowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Na początku wystąpiła Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, która powróciła na scenę, by kontynuować karierę solową. Zaśpiewała piosenkę „Wolna jak wiatr”. Tło sceny przedstawiało mur. Z lewej jej strony umieszczono barwnego motyla, symbol integracji, z prawej postawiono prawdziwą konstrukcję z cegieł. Każda z nich została sygnowana motywem artysty - Stanisława Kmiecika. Podczas gali namalował on na scenie stopami piękny obraz przeznaczony na aukcję charytatywną.       

Na gali nie zabrakło polityków. Obowiązki nie pozwoliły na osobisty udział w wydarzeniu prof. Jerzego Buzka, ale pokazane zostało jego krótkie przemówienie, w którym powiedział m.in., że dla niepełnosprawnych ważna jest nie tylko opieka medyczna, ale również akceptacja, zrozumienie, pomocna dłoń, przyjaźń, uśmiech, aktywizacja na rynku pracy oraz że są oni potrzebni społeczeństwu. Osobiście przemówienie wygłosił Komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia László Andor. Podziękował w nim organizatorom gali i mediom. Z posłem Markiem Plurą (PO) i Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosławem Dudą rozmawiał Jarosław Gugała. Dziennikarz stwierdził, że poruszający się na wózku Marek Plura jest najaktywniejszym posłem.      

Podczas uroczystości nagrodzono laureatów konkursów: dziennikarskiego „Oczy Otwarte” i filmowego „Warszawa bez barier” dla stołecznej młodzieży oraz wręczono Medale Przyjaciół Integracji przyjaznym jej firmom. Grand Prix konkursu „Oczy Otwarte” zdobył Krzysztof Ziemiec za program „Niepokonani” w TVP 1. Nagrodę w kategorii Telewizja otrzymał Rafał Skalski za film „Kochankowie” emitowany w HBO Polska, w kategorii Prasa – Wojciech Karpieszuk za cykl artykułów o szalonym wózkowiczu w „Gazecie Stołecznej”, w kategorii Radio – Elżbieta Korczyńska z Programu III Polskiego Radia za cykl audycji „Na wyciągnięcie ręki”. W konkursie filmowym dla młodzieży zwyciężyli twórcy filmu „Razem”, II miejsce zdobył film „A ja lubię moją szkołę”, a III miejsce film „Nie/pełnosprawni”. Młodzi twórcy wykazali się dużą wrażliwością i zrozumieniem problemów osób niepełnosprawnych.       

Występy artystów: piętnastoletniego Igora Stawiereja, Pawła Ejzenberga, Urszuli, Vox , Krzysztofa Cugowskiego i Moniki Kuszyńskiej wzruszyły, poruszyły i ucieszyły serca publiczności. Przemysław Saleta na ekranie przekazał Monice Kuszyńskiej gratulacje za przełamanie największych barier i stwierdził, że zaimponowała mu ona swoją siłą. Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewali utwór „Szczęśliwej drogi już czas”, a do nich dołączyła publiczność.      

Wielka Gala Integracji była niezwykłym wydarzeniem pełnym wzruszeń i dającym nadzieję ludziom, którzy muszą pokonywać bariery. Szkoda, że tak mało programów pokazujących życie osób niepełnosprawnych i relacji z tego typu imprez jest w telewizji publicznej.

Tekst: Ewa Balana

Foto: Maciej Popławski
Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Gala Integracji Wielkaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--