Hadewijch (reż. Bruno Dumont) jest pierwszym filmem z tegorocznego festiwalu Era Nowe Horyzonty, który wejdzie do kin. Widzowie będą mogli oglądać tę produkcje na srebrnych ekranach od 7 stycznia. Spośród dziesięciu filmów z festiwalu, które trafią do kin, ten został wybrany i wyróżniony przez organizatorów ENH.

Główną  bohaterką jest przebywająca w podparyskim zakonie córka francuskiego ministra. Dziewczyna z całego serca pragnie zostać zakonnicą, ma jednak bardzo specyficzne zdanie na temat manifestowania swej miłości do Boga. Odmawia noszenia ciepłych ubrań w zimie i pości bez przerwy. Jedyne ukojenie i radość znajduje w modlitwie. Opiekujące się nią siostry stwierdzają, iż jest niepokorna, a zachowanie, które prezentuje jest wyrazem miłości własnej. Nie potrafiąc przemówić młodej pannie do rozumu, siostrzyczki każą jej spakować walizki i wrócić do normalnego świata, gdzie powinna znaleźć Boga.

Celine wraca zatem do centrum Paryża, gdzie jej ojciec ma wspaniałą rezydencję. Rodzice, choć bardzo się starają, również nie potrafią nawiązać kontaktu z córką. Dziewczyna chadza samotnie po stolicy, dopóki nie poznaje młodego chłopaka z podmiejskiej dzielnicy, który wyraźnie jest nią zainteresowany. Yassine i Celine zaczynają się spotykać. On zostaje zaproszony do jej rezydencji na obiad, później ona zjawia się w jego mieszkaniu. Tam poznaje brata Yassine'a, który prowadzi kółko religijne i jest głęboko wierzącym wyznawcą Islamu.

Dziewczyna w tym samym czasie zaczyna przechodzić coś w rodzaju kryzysu religijnego. Pragnie nieustannej obecności Boga, której nie może wyczuć. Z pomocą przychodzi jej starszy brat Yassine'a i jego nauki. Celine zaczyna odnajdywać nowy sens i spełnienie w Islamie. Swemu przyjacielowi, który żywi do niej większe uczucia, wyznaje natomiast, iż jedynym mężczyzną jej życia jest Chrystus. Jej słowa są jednak sprzeczne z czynami, bowiem nieustannie próbuje być blisko Yassine'a, dotykać go i rozmawiać z nim. Celine gubi się, a dwóch muzułmanów podaje jej pomocną dłoń i stara się wyciągnąć ją z otchłani wątpliwości i religijnej rozpaczy.

Hadewijch to imię trzynastowiecznej mistyczki, które główna bohaterka przyjmuje w murach zakonnych. Opowiadając o tym Nassirowi, bratu  Yassine'a, mówi o ponownym narodzeniu. Gdy wychodzi z zakonu znów jest Celine, nie wiadomo natomiast kim się staje, gdy wstępuje w szeregi nowego wyznania.

Tematyka dotycząca religii, zwłaszcza konfliktów na tle religijnym, jest bardzo grząskim gruntem. Ten wątek jednak również został przedstawiony w omawianym filmie. Obok wewnętrznego kryzysu, ukazany został również zewnętrzny konflikt wiary i zagubienie w rzeczywistości religii i polityki, które nie umieją znaleźć wspólnego języka. Są to ważne kwestie we współczesnym świecie, nie wiem tylko czy w tym filmie zostały ukazane odpowiednio.


Tekst: Katarzyna Kucharska

Foto: materiały prasoweKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Era Nowe Horyzonty Hadewijchredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--