Kot jaki jest, każdy widzi  - film Sophie FILLIÈRES już w kinach
 

Trzydziestopięcioletnia Celimene przeżywa kryzys twórczy. Na czas remontu mieszkania przeprowadza się  wraz z synem do mieszkania swojej matki. Ufa, że tu znajdzie straconą wenę.

Dojrzała Celimene -  Chiara Mastroianni -  zagubiona jest swym artystycznym świecie i nie bardzo potrafi odnaleźć się w otaczającej ją rzeczywistości. Borykająca się cały czas z brakiem pieniędzy kobieta zaczyna być "prześladowana" przez młodą dziewczynę: Anais. Z tego dziwnego związku ma powstać inspiracja do nowej książki Celimene - do tego namawia ją cały czas dziewczyna.


Nieprawdopodobne podobieństwo Chiary do słynnego ojca Marcello Matroianniego nasuwa   jedno skojarzenie. Był taki film, w którym to właśnie Marcello grał artystę, który przeżywa kryzys twórczy, obraca się w znudzonym blichtrem towarzystwie , nie jest w stanie stworzyć swojego dziewiątego filmu, a nocą obdarowuje gorącymi pocałunkami Anitę Ekberg stojąc po kolana w wodach fontanny di Trevi.

Rzecz jasna chodzi  o "Osiem i pół" - arcydzieło Federico Felliniego.  Niestety chyba jedynym podobieństwem z filmem Fillieres jest zbieżność postawy głównych bohaterów oraz nazwisko ich odtwórców.


Film "kot jaki jest, każdy widzi" razi przeciętnością. Jest po prostu zapisem życia kobiety, która uchodzi wśród znajomych za niegroźną dziwaczkę i samotną kobietę po trzydziestce.

Również sposób obrazowania rzeczywistości zawiódł ,  a przepiękna  w istocie Francja wydaje się w tym filmie tylko szarą przestrzenią. Porównanie z arcydziełem Felliniego tym bardziej działa na całość bardzo dołująco. 


Mimo niezwykłej klasy jaka reprezentuje sobą Chiara Mastroianni córka gwiazd kina sprzed kilku dekad, w tym filmie pokonała ja zwyczajność i nijakość. 


Tekst:
 
Julia Jeschke

fot:materiały prasoweKategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--