Matt Baglio „Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów”

„Obrzęd. Tajemnice współczesnych egzorcystów” ("The Rite. The Making of a Modern Exorcist"), Matt Baglio, przekład Konrad Czerski, Wydawnictwo Znak, Kraków 2010 r.     

„Obrzęd” jest pierwszą książką Matta Baglio, amerykańskiego dziennikarza, reportera i korespondenta, mieszkającego na stałe we Włoszech. Kiedy w 2005 roku dowiedział się, że jeden z papieskich uniwersytetów organizuje kurs pod nazwą „Egzorcyzmy i modlitwy o uwolnienie”, z udziałem psychologów i kryminologów, otwarty dla świeckich, pomyślał, że jest to interesujący materiał na artykuł. Zagadnienie to bardzo go zainteresowało i powstała książka będąca swego rodzaju reportażem. Głównym jej bohaterem jest amerykański duchowny - ks. Gary Thomas, który przybył do Rzymu, ponieważ biskup wyznaczył go do objęcia funkcji diecezjalnego egzorcysty i poprosił go, by przeszedł specjalny kurs. Historia wydarzyła się naprawdę. Ksiądz Gary niewiele wiedział o egzorcyzmach, podobnie jak większość katolickich księży, którzy, jak twierdzi autor książki, wkrótce zapomną, że one istnieją. Okazuje się jednak, że we Włoszech do egzorcystów zgłasza się coraz więcej osób. Brzmi to nieprawdopodobnie. Samo słowo „egzorcyzm” wydaje się być archaiczne. Matt Baglio przeprowadził wywiady z kilkoma egzorcystami. Współcześnie pełniący tę funkcję ksiądz musi mieć silną osobowość, umieć czytać z oczu, słuchać, a nade wszystko pozostać skrajnym sceptykiem. Ludzie odwiedzają egzorcystów z różnych powodów. Czy mają oni do czynienia z osaczeniem, nękaniem, obsesją, opętaniem demonicznym czy ze zwykłą próbą zwrócenia na siebie uwagi lub chorobą psychiczną? Rozeznawanie jest najtrudniejszą częścią ich pracy. Współczesny egzorcysta powinien nalegać na wykonanie kompleksowych badań psychiatrycznych, zanim zdecyduje się na działanie.      


Autor w interesujący sposób wprowadza czytelnika w tajemniczy świat, znany do tej pory głównie z amerykańskich horrorów. Przedstawia go z innej strony. Opis pobytu w Rzymie i udziału księdza Gary’ego w kursie dla egzorcystów przeplata z wyjaśnieniami teologicznymi, opisem ewolucji historycznej obrzędu, fragmentami dokumentów, wątkami biograficznymi głównego bohatera oraz opisami przebiegu egzorcyzmów. Ksiądz Gary uczestniczył jako obserwator w osiemdziesięciu z nich, zanim sam rozpoczął praktykę egzorcysty. Czasami reakcją na modlitwy księdza były kaszel i ziewanie, innym razem skrajne zachowania. Co ciekawe, ludzie zgłaszają się zazwyczaj do księży ze swymi problemami tak, jakby udawali się po poradę do lekarza. Czekają w poczekalni, dostają karteczkę z datą następnej wizyty. Z tą różnicą, że podczas egzorcyzmu lekarstwem jest siła modlitwy, a ksiądz zajmuje się sferą ducha. A przy opisach tego, co się czasami podczas egzorcyzmu dzieje, włos się zjeży czytelnikowi.

Tekst i foto: Ewa Balana       

 

Na Kulturalnie.waw.pl można wygrać tę książkę  dowiedz się więcej
 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--