Światowy design w Warszawie

„Dobry projektant to taki, który ma wiarę we własną ideę i jej wartość” to słowa Zuzanny Skalskiej,  jednej z jurorek międzynarodowego prestiżowego konkursu dla projektantów, którego efekty możemy oglądać od piątego listopada w CSW w Zamku Ujazdowskim.

Konkurs został  zorganizowany przez markę ekskluzywnych mebli Comforty. Jego celem i hasłem przewodnim zarazem, było odnalezienie klasyki przyszłości. W konkursie wystartowało dziewięciu projektantów i zespołów designerskich. Wśród tej grupy młodych, kreatywnych i rozpoznawalnych w Europie osób znaleźli się dwaj Polacy: Tomek Rygalik i Paweł Grobelny.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie mebla tapicerowego dla więcej niż jednej osoby. Główne wyzwanie, jakie firma postawiła przed młodymi projektantami, to znalezienie odkrycie nowych inspiracji w projektowaniu mebli. Odtwarzanie, odświeżanie i reaktywowanie nie było wysoko oceniane przez jury. Wysoko punktowana była za to innowacyjność i pomysłowość.

Artyści brali udział w warsztatach na terenie fabryki Comforty. Cel był sprecyzowany – stworzyć klasykę na nowo, odciąć się od tego co znane. Dziewięć nowatorskich konkursowych projektów doczekało się swoich prototypów. Efekty pracy artystów nad próbą przełamania konwencji oglądać można w galerii CSW w Zamku Ujazdowskim.

Międzynarodowe jury wybrało jeden projekt, który zostanie wdrożony do linii produkcyjnej Comforty Living. Zwyciężył projekt Francuza Philippe Nigro „Floating”. Członkini jury czytająca werdykt przyznała, że nie było problemów z przyznaniem pierwszej nagrody. Projekt Francuza okazał się bezkonkurencyjny.

Jury przyznało również dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich powędrowało do włoskiego Lucid Pervere Design Studio za projekt „Palaffite”. Kolejne natomiast otrzymał Paweł Grobelny za model „Variety”.

Każdy z tych zaskakujących projektów można zobaczyć i wypróbować w galerii CSW w Zamku Ujazdowskim do dziewiętnastego listopada. Następnie całość wyjedzie do Mediolanu gdzie w  przyszłym roku zostanie zaprezentowana podczas tygodnia design – Salone del Mobile.

Foto: Jan Lutyk

Tekst: Anna Kurek

 

Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--