We wtorek, 26 października rusza 4. edycja Festiwalu FilmowegoPięć Smaków – jedynego w Polsce przeglądu filmów z Azji. Festiwal zaczynał jako przegląd kinematografii wietnamskiej, kolejne edycje poszerzały się o sztukę innych krajów azjatyckich. Obecnie FF Pięć Smaków to trwający tydzień przegląd najważniejszych filmów powstałych w Azji oraz liczne imprezy towarzyszące – cykl seminariów, konkurs fotografii oraz spotkania dla zainteresowanych podróżami na ten kontynent. Tegoroczne pokazy odbywają się w warszawskim kinie Muranów i Kino.Lab. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasada Republiki Korei oraz Ambasada Królestwa Tajlandii w Polsce. Gościem specjalnym festiwalu jest reżyser Ho Tzu Nyen z Singapuru, którego głośny film „Ziemia”, niezwykła postapokaliptyczna alegoria, zamknie festiwal. W listopadzie replika festiwalu zostanie pokazana w Krakowie, Poznaniu i Katowicach.

     W programie 4. Edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków znalazły się  23 pełnometrażowe filmy - w tym 12 polskich premier - oraz 7 filmów krótkometrażowych. Filmy podzielone są na 3 sekcje:  

Taste of Korea, w której pokazane zostanie m.in. najnowsze dzieło Kim Ki-duka „Sen”. Koreański reżyser jest znany polskiej widowni z takich tytułów, jak ”Wiosna, lato, jesień, zima.. i wiosna”, „Pusty dom” czy „Łuk”. W programie sekcji znalazły się również filmy czterech innych znaczących koreańskich reżyserów, które nigdy nie trafiły do dystrybucji w polskich kinach: Park Chan-wooka „Jestem cyborgiem i to jest OK.”, Im Kwon-taeka „Ponad czasem”, Lee Chang-donga „Oasis” i Bonga Joon-ho „Szczekające psy nigdy nie gryzą”. Organizatorzy przypomną też pokazywane już w Polsce dwa filmy ze słynnej trylogii Park Chan-wooka „Old Boy” i „Pan Zemsta”.   

Focus: Singapur to sekcja prezentująca nowe kino Singapuru. Znalazł się w niej m.in. „Tutaj”, debiut pełnometrażowy Ho Tzu Nyena – gościa festiwalu. W ramach przeglądu kinematografii singapurskiej odbędzie się też retrospektywa filmów najważniejszego singapurskiego reżysera – Erica Khoo (m.in. „Mee Pok Man” i „Bądź ze mną”). Po długich staraniach w ostatniej chwili do programu festiwalu włączony został też film Erica Khoo „Mój czarodziej”, którego projekcja zamknie retrospektywę jego filmów. W tej sekcji również głośny film Royston Tana „4:30” – kameralna medytacja nad samotnością w azjatyckiej metropolii. Ciekawostką będzie pokaz kontrowersyjnego fikcyjnego dokumentu „Zombie Dogs” w reżyserii Hai Leong Toh - kultowej satyry na życie niezależnego filmowca w Singapurze. 

Nowe Kino Azji (Filipiny, Chiny, Tajlandia Wietnam, Kambodża). Tu pokazany zostanie m.in. film „Konfrontacja” w reżyserii Filipińczyka Pepe Diokno. Ten wstrząsający obraz życia w filipińskich slumsach, uzupełniony zostanie o dyskusję o aktualnej sytuacji na Filipinach. Ponadto reprezentujący Chiny, pięknie sfotografowany film „Sun Spots” Henga Yanga - historia o bliskości, zdradzie i zemście, zrealizowana w górskim raju Państwa Środka. W ramach tej sekcji będzie można też zobaczyć obraz „Wrogowie Publiczni” w reżyserii Brytyjczyka Roba Lemkina i pochodzącego z Kambodży Theta Sambatha. Nagrodzony Srebrnym Rogiem podczas 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego dokument opowiada o dramatycznym czasie w historii Kambodży i terrorze Czerwonych Khmerów. Pokazane zostanie również pełne rozmachu, brawurowo zrealizowane kino akcji „Pułapka smoka” w reżyserii Le Thanh Sona z Wietnamu. Kino Tajlandii reprezentować będą dwa filmy: „Agrarian Utopia” Uruphonga Raksasada – filmowy esej o tajskiej wsi - oraz nagrodzona Grand Prix na 10. MFF Era Nowe Horyzonty „Zwyczajna historia” w reżyserii tajskiej twórczyni Anochy Suwichakornpong - metafizyczny poemat o kole życia, ludzkiej fizyczności i kondycji tajskiego społeczeństwa. W programie znalazły się również filmy krótkometrażowe zrealizowane przez Anochę Suwichakornpong, w tym dwa filmy przez nią wyprodukowane. Jej „Graceland” to pierwszy w historii film tajlandzki zakwalifikowany do konkursu na MFF w Cannes. 

     Festiwal zamknie wyjątkowa projekcja filmu „Ziemia Warszawa” w reżyserii Ho Tzu Nyena z Singapuru. Specjalnie na warszawski pokaz muzykę do filmu przygotował i wykona na żywo Wolfram (Dominik Kowalczyk) – ceniony twórca eksperymentalny. Kompozycja powstała we współpracy z reżyserem filmu. „Ziemia” to hipnotyzująca postapokaliptyczna alegoria, przykład „malarstwa wideo”.

     Na uczestników 4. FF Pięć Smaków czekają też, przygotowane przez organizatorów, filmowe atrakcje specjalne. Jedną z nich jest Tajska Noc Grozy. W halloweenową noc z 31 października na 1 listopada odbędzie się pokaz dwóch horrorów: kultowego „Shutter – widmo” w reżyserii Banjonga Pisanthanakun i Parkpooma Wongpoom oraz „Alone” – kolejnego filmu tych twórców, którego polska premiera miała miejsce w 2007 roku.

Projekcję pierwszego horroru, dla wyrażenia siły oryginalnej wersji, uzupełni zestawienie z fragmentami bollywoodzkiego remake'u „Click” w reżyserii Sangeetha Sivana z Indii.

     Jak co roku, program festiwalu uzupełni seria ciekawych wydarzeń towarzyszących:

Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij (30 – 31 października), podczas którego Tomek Michniewicz, autor bestsellerowej książki podróżniczej „Samsara. Na drogach których nie ma“, opowie o kulisach jej powstawania. Jakub i Anna Urbańscy opowiedzą o swojej fascynacji Papuą Nową Gwineą, a kobiecy duet: Małgorzata Pianowska i Emanuela Karpińska przedstawią relację z pasjonującej, ponad półrocznej podróży po Tajlandii, Laosie, Indiach i Wietnamie. Tomasz Nasiółkowski opowie o Bangladeszu, a całość uzupełni Jerzy Arsoba z fantastycznym materiałem z Festiwalu Słoni w Laosie.  

W niedzielę 31 października odbędzie się też druga edycja Azjatyckich Targów Podróży.  Do udziału zaproszone zostały firmy, specjalizujące się w podróżach po Azji Południowo-Wschodniej, propagujące alternatywne formy turystyki, w tym tramping, wyjazdy autorskie, tematyczne i wyczynowe. Zainteresowani podróżą na kontynent azjatycki będą mogli dowiedzieć się więcej na temat egzotycznych wypraw i, z pomocą ekspertów, zaplanować swoją azjatycką przygodę.

Podczas Festiwalu Pięć Smaków na specjalnej wystawie fotografii w kinie Muranów zaprezentowane zostaną zdjęcia wyróżnione w konkursie fotograficznym „Orientuj się!“. Fotografie oceniane były w dwóch kategoriach: Azja – made in Poland oraz Milion zdjęć z każdej podróży, przez jury w składzie: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik), James Maxton-Graham (fotograf, filmowiec), Rafał Milach (fotograf, laureat nagrody World Press Photo), Thu Thuy Vu (projektantka, absolwentka warszawskiej ASP) i dr Joanna Wasilewska (kustosz i wicedyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku). Prace można było zgłaszać do 12 października. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas otwarcia Festiwalu 26 października. 

Szczegółowy program festiwalu, kalendarz projekcji, informacje o filmach i wydarzeniach specjalnych na stronie www.piecsmakow.pl.


                                                      Tekst: Agnieszka Kamińska

Foto: materiały prasowe


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Festiwal Filmowy Pięć Smakówredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--