W sąsiednich kadrach. Polacy i Czesi o sobie w komiksie / Sousedé v ramečku. Poláci a Češi o sobě v komiksu – taką nazwę nosi wystawa będąca częścią projektu Sztuki Komiksu Europy Środkowej – CENTRALA, której inicjatorem i realizatorem jest Michał Słomka.

Pomysłodawcy chcą prezentować i promować sztukę komiksu naszej części Europy. Wystawa, którą od siódmego października możemy oglądać w Czeskim Centrum, przy Alei Róż 16, jest prezentacją dzieł dziewięciu autorów z Polski i Czech, jest ona również zwieńczeniem konkursu na reportaż lub esej komiksowy o polsko-czeskiej tematyce. Możemy zatem zapoznać się z dziełami laureatów.

Prezentowane prace skłaniają do refleksji nad tym, jak my postrzegamy naszych czeskich sąsiadów. Z drugiej strony również dowiadujemy się, co oni sądzą o nas. Możemy się zastanowić, co tak naprawdę wiemy o ich kulturze oraz czy na co dzień nie myślimy o nich w utartych schematach i powszechnych stereotypach. Ukazane za pomocą komiksowych kadrów historie są metaforyczną refleksją na temat różnic i podobieństw między Polakami i Czechami. Ważną role spełnia sam komiks, jako środek wyrazu artystycznego. Specyficzne medium, które łączy w sobie słowo i obraz w jednej ramie, jest w stanie wyrazić dużo więcej, a zarazem łatwiej trafia do odbiorcy. Słowo wspiera obraz i na odwrót – bo nawet jeśli nie znamy języka czeskiego, możemy interpretować to, co widzimy na podstawie rysunków.

Na wystawie możemy zobaczyć fragmenty komiksów, których całość opublikowano w katalogu pod tym samym tytułem. Tematyka prezentowanych prac jest bardzo różnorodna. W  niektórych kadrach spotykamy naszych dobrych przyjaciół z dzieciństwa – Krecika, Rumcajsa, Pszczółkę Maję i innych bohaterów wieczorynek. Poruszane są również wątki bardzo poważne, jak na przykład wydarzenia historyczne, które nas z Czechami jednoczą, ale również dzielą. Nie zabrakło pracy dotyczącej języka czeskiego, który bywa dla nas źródłem wielu anegdot i nieporozumień, ze względu na podobne brzmienie wielu wyrazów, które niekoniecznie oznaczają to samo. Pierwsze miejsce zajął komiks – Co Olza widziała. Rzecz o kontrabandzie na Moście >>Przyjaźni<< w Cieszynie. Jest to zbiór historii dotyczących przepraw z Polski do Czech przez wymieniony w tytule most. Wydaje mi się, że ta praca ukazuje główne przesłanie projektu. Most –  z perspektywy antropologicznej – łączy to, co zostało rozdzielone. Jest przestrzenią, na której wszyscy mogą się spotkać, wbrew ustanowionym podziałom. Wydaje mi się, że sztuka komiksu może pełnić funkcję takiego pomostu, pretekstu do spotkania; Polaków, Czechów i wszystkich innych narodów.


Tekst: Katarzyna Kucharska

Foto: Miriam KołakKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--