Festiwal Lalka Też Człowiek  
– więcej niż teatr lalek
 

Podczas Festiwalu Lalka Też Człowiek, który odbędzie się 3-14 listopada w Warszawie, odbędą się także imprezy towarzyszące. Każdy będzie mógł nauczyć się trudnej sztuki lalkarskiej, zaś najmłodsi dowiedzą się, jak się zachować w teatrze. Przez cały czas trwania piątej edycji Festiwalu czynne będą też wystawy, zaś po każdym spektaklu odbędą się dyskusje.

Tematyka Festiwalu Lalka też Człowiek z definicji dotyczy głównie teatru lalek, ale miłośnikom sztuki offowej oferuje dużo więcej poza samymi spektaklami. Wydarzenie rozpocznie się 3 listopada animacjami filmowymi, które będą wyświetlane do samego końca Festiwalu w DK Kadr, DK Praga, DK Świt, SCEK ul. Jezuicka, Teatrze Druga Strefa i w Zachęcie. Równolegle z animacjami i spektaklami odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy. Codziennie po spektaklach będą odbywać dyskusje na ich temat prowadzone przez reżysera, autora scenariuszy, inscenizatora Wojciecha Olejnika.

Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Festiwalem – spektaklach, seansach, warsztatach, dyskusjach, wystawach – jest bezpłatny.


Co to jest foyer?

Organizatorzy wydarzenia dbają o edukację teatralną najmłodszych, którym poświęcą warsztaty teatralne 6-7 listopada w Zachęcie. Co to jest repertuar, foyer, elektroakustyk? O czym rozmawiać w bufecie? Dlaczego warto mieć program? Co zrobić z telefonem w teatrze?

By teatry znów zdobyły widzów, muszą stać się oswojone. To, co nie zawsze jest oczywiste nawet dla dorosłych bywalców teatru, tym bardziej będzie zagadką dla dzieci. Widzimy w nich ogromną ciekawość teatru, stąd już bardzo blisko do rozwinięcia teatralnej pasji – mówi Maciej Dużyński, aktor, prowadzący warsztaty teatralne.  
 

Nauczą się chodzić

Do nieco starszych odbiorców – młodzieży i dorosłych – skierowane są warsztaty poświęcone teatrom lalek. Zaczną się  od pokazu slajdów i filmów z wykładem o historii teatru lalek w tle, później zaś uczestnicy wczują się w rolę aktorów teatru lalek.

– Dzięki zajęciom z lalką uczestnicy dowiedzą się, że aby umieć zainteresować widza, trzeba w lalkę tchnąć cała swoją osobowość. Animowanie nie jest proste. Będziemy ćwiczyć z marionetka ćwiczebną, począwszy od najprostszych zadań: chodzenia, siadania, podnoszenia rąk. Uczestnicy spróbują swoich sił także z lalką z tradycyjnego teatru japońskiego Bunraku oraz z lalką ćwiczebną na gumach. Nauczą się współpracy trzech osób animujących jedną lalkę – wymienia prowadząca warsztaty Dorota Anna Dąbek, dyrektor Festiwalu „ANIMO” w Kwidzynie, reżyser  i aktorka teatru lalek.

Zapisy na warsztaty:  
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3,  
tel. 22 556 96 00; www.zacheta.art.pl 
Udział w warsztatach jest bezpłatny

Oceń wybór jury

Wydarzeniem poprzedzającym Festiwal był konkurs na plakat promujący wydarzenie, który tradycyjnie towarzyszy każdej edycji. Do siedziby organizatora wpłynęły prace konkursowe z Polski, Białorusi i Portugalii. Wygrała polska propozycja. Wszystkie plakaty – ze zwycięskim na czele – zostaną wyeksponowane w Galerii Stara Prochownia wraz z plakatami z poprzednich edycji Festiwalu. Wystawa jest otwarta dla publiczności i będzie stanowić interesujący dodatek do festiwalowych spektakli. Każdy będzie mógł ocenić, czy organizatorzy Festiwalu wybrali najciekawszy projekt.

Przenieś  się do Biura Snów Zagubionych

Leonora de la Cruz, beatyfikowana w 1767 roku hiszpańska karmelitanka, zasłynęła profetycznymi snami, w którym przewidziała Rewolucję Francuską, zagładę Titanica i wiele innych dramatycznych zdarzeń. W latach 20. XX wieku odkryli ją francuscy surrealiści i obwołali swoją patronką. Poświęcony jej performance Senny żywot Leonory de la Cruz będzie towarzyszył Festiwalowi 6-14 listopada w Galerii Stara Prochownia. Przy użyciu wizualno-muzycznych efektów wydarzenie będzie przedstawiało inicjacyjną podróż tytułowej bohaterki i zafascynowanych nią postaci.

Performance przenosi widzów do Biura Snów Zagubionych w zakonie Sióstr Drzemiących koło  Salamanki, przechowującym relikwie świętej oraz zamknięte w naczyniach połączonych sny wizjonerskie. Publiczność ogląda i – jeśli zechce – uczestniczy w serii "objawień".

Autorką instalacji jest Elżbieta Jeznach – działająca w Paryżu lalkarka i reżyserka teatralna.

 

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ośrodka Polskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy POLUNIMA.

O FESTIWALU: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w tym roku odbędzie się po raz piąty. Rozpocznie się 3 listopada animacjami filmowymi, które będą wyświetlane do końca Festiwalu, czyli do 14 listopada w SCEK ul. Jezuicka, Teatrze Druga Strefa, DK Kadr, Zachęcie, DK Praga i DK Świt. Spektakle teatralne odbędą się 6-14 listopada w Teatrze Stara ProchOFFnia, Teatrze Staromiejskim SCEK ul. Jezuicka i Teatrze Druga Strefa ul. Magazynowa 14A. Podczas Festiwalu planowane są imprezy towarzyszące, m.in.: wystawy fotografii i plakatów, warsztaty. Festiwal skupia różnych artystów, zaś każdy Teatr biorący w nim udział realizuje własne odrębne projekty, dzięki czemu przedstawienia są niekonwencjonalne i co roku przyciągają na widownię wielu widzów. Festiwal ukazuje, że teatr lalek nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Twórcy pragną pokazać, że istnieją różne przestrzenie twórcze, które warto poznawać. Za ich pomocą chcą wzruszać, bawić i otwierać widza na inny rodzaj sztuki. W spektaklach dotychczas brali udział artyści teatrów z Polski, Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch. Projekt jest dofinansowywany przez m.st. Warszawa i Fundusz Wyszehradzki.Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Lalka też człowiekredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--