Polska Pięknieje – o III Forum Funduszy Europejskich

     W dniach 1-2 października Plac Defilad stał się miejscem wielkiego święta Funduszy Europejskich i ludzi, dzięki którym zostają one wdrażane. Zorganizowane ono zostało pod hasłem – „czas ekscytujących przemian”. Oprócz punktów informacji i wykładów otwartych przygotowano szereg atrakcji dla warszawiaków.

      W namiotach ustawiono około 100 stoisk wystawienniczych beneficjentów i instytucji zaangażowanych we wdrażanie Funduszy Europejskich. Można było uzyskać w nich wszelkie informacje o nich oraz wziąć udział w konkursach wiedzy na ich temat. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych. Na scenie obok namiotów odbywały się występy – m.in. kabaretu OT.TO, koncerty różnych zespołów, w tym folklorystycznych, pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej i inne. W sobotnim koncercie finałowym wystąpiła Patrycja Markowska z Przyjaciółmi.

      Podczas III Forum Funduszy Europejskich przedstawiono zwycięzców konkursów „EUROLIDER 2010” oraz „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Pierwszy z nich jest przeznaczony dla ludzi, którzy dostrzegają problemy swego otoczenia i potrafią uzyskać na ich rozwiązanie unijne pieniądze, co jak wiemy wymaga wielu starań i spełnienia skomplikowanych unijnych procedur. Celem drugiego konkursu jest wyłonienie najlepszych, zrealizowanych przy współfinansowaniu z Funduszy Europejskich projektów, które przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski. Galę wręczenia nagród zwycięzcom „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”, z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej - Minister Rozwoju Regionalnego, poprowadził Tomasz Zubilewicz. Do tegorocznej, trzeciej z kolei edycji konkursu zgłoszonych zostało 138 projektów (do pierwszej – 90, do drugiej – 137) i kapituła stanęła przed wyjątkowo trudnym wyborem. Przyznała 21 nominacji, 3 wyróżnienia i 7 nagród głównych. W kategorii Obiekt turystyczny odebrali ją przedstawiciele Urzędu Miasta Torunia za Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, projekt dofinansowany z UE kwotą 30 mln zł. W kategorii Rewitalizacja główną nagrodę przyznano Urzędowi Miasta Bydgoszcz za Rewitalizację Wyspy Młyńskiej. Projekt ten otrzymał również nagrodę internautów w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z Telewizją Polską. Wyspa zazieleniła się, powstał amfiteatr i ścieżki rowerowe oraz kładki dla pieszych. W kategorii Zabytek zwyciężył projekt Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. Jest to siedziba zespołu, dom pracy twórczej i ośrodek edukacji młodzieży. W kategorii Obszary Wiejskie nagrodę główną otrzymała Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA za projekt „Garncarska wioska”. W kategorii Produkt promocyjny główną nagrodę przyznano Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego za promocję markowych produktów turystycznych Dolnego Śląska. W kategorii Turystyka aktywna główna nagroda „powędrowała” do Gminy Barlinek za projekt „Nordic Walking – pasja bez granic”, dzięki któremu Barlinek stał się ważnym ośrodkiem tego sportu w Polsce. Nagrodę główną w kategorii Turystyka transgraniczna i międzynarodowa otrzymało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za projekt „Dostępne muzeum” – zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych. Mimo, że dofinansowany z UE w kwocie stosunkowo małej w porównaniu z innymi, bo ok. 240 tys. zł, jest to projekt wielki, gdyż przełamuje bariery. Pozwala osobom niepełnosprawnym ruchowo, niewidomym i niesłyszącym, oraz niepełnosprawnym intelektualnie poznawać kulturę bez barier, zarówno architektonicznych jak i mentalnych. Wyposażone jest m.in. w palmtopy w wersji dla niewidomych, a także urządzono w nim „Galerię przez Dotyk”.

     Powyższe, świetne, zrealizowane projekty świadczą o tym, że Polska dobrze zagospodarowuje unijne środki. Wykorzystano już połowę z 67,3 mld Euro, które zostały nam przyznane na lata 2007-2013. Polacy i polskie instytucje coraz lepiej dają sobie radę ze skomplikowanymi procedurami przyznawania dotacji  i pozostała część funduszy zostanie z pewnością wykorzystana równie dobrze.

       

Tekst i foto: Ewa Balana


Aleksandra Sztetyłło-Budzewska - Przewodnicząca kapituły konkursu "Polska Pięknieje - 7 cudów Funduszy Europejskich"


Elżbieta Bieńkowska - Minister Rozwoju Regionalnego


Bożena Zarecka (laureatka EUROLIDER 2009) i Tomasz Zubilewicz

Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--