Przychodzimy do teatru, którego odbiorców juz nie ma

- tymi słowami Szymon Szurmiej dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie rozpoczął konferencję prasową,  na której zaprezentowano repertuar na otwierający się właśnie sezon teatralny.

 


              W konferencji udział wzięli Szymon Szurmiej -  Dyrektor TŻ, Gołda Tencer -  Wicedyrektor TŻ, Jan Szurmiej, Maciej Wojtyszko, Piotr Cieplak -  reżyserzy, których spektakle będą wystawiane na deskach Teatru w bieżącym sezonie oraz Ryszard Marek Groński – Konsultant Literacki TŻ.

 


              Twórcy związani z Teatrem Żydowskim w Warszawie, z racji specyfiki przedstawianego repertuaru, dążyli zawsze do przekazania kolejnym pokoleniom tradycji i kultury żydowskiej, która, co wielokrotnie na czwartkowym spotkaniu podkreślano, nierozerwalnie związana była  z kulturą polską -  i ta koegzystencja jest do dziś ważna i widoczna.              W tym sezonie na deskach teatru zobaczymy między innymi zaplanowaną na 5 października premierę przedstawienia Macieja Wojtyszki Pieśń nad Pieśniami. Spektakl zbudowany w formie monodramu jest adaptacją opowiadania Szolema Alejchema, który zaliczany jest do klasyków literatury jidysz. Jest  twórcą między innymi postaci Tewie Mleczarza, czyli nieśmiertelnego Skrzypka na Dachu ( adaptacja sceniczna od lat niezmiennie gości na stałe w repertuarze Teatru Żydowskiego w Warszawie, jak również na wielu scenach światowych). Pieśń nad Pieśniami jest spektaklem opowiadającym historię  miłości, która rozkwitła między dwojgiem dzieci i przetrwała aż do ich dorosłego życia, nabierając mocy silnej fascynacji.

Główną rolę w spektaklu gra Jerzy Walczak, aktor od przeszło 30 lat związany ze sceną TŻ.

              Kolejną propozycją przygotowaną przez Teatr Żydowski, jest czytanie performatywne tekstu Aliny Margolis-Edelman Ala z elementarza w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Otwarta próba czytana odbędzie się 30 października o godz. 19  na Małej Scenie TŻ. Scenografię do wydarzenia zaprojektowała Agnieszka Zawodowska.

              Na koniec listopada planowana jest premiera spektaklu. Starsi Panowie – Aj! w reżyserii Jana Szurmieja. Aktor wchodzi w barwny świat teatru – pełnego humoru, piosenki i lekkości i staje się umownym bohaterem – Szymonem, który zaczyna obserwować życie z tej kolorowej perspektywy ubranej w anegdotę. Za oprawę muzyczną odpowiada Janusz Tylman.
              W grudniu planowane są obchody 60 lecia działalności teatru, z tej okazji Piotr Cieplak wystawi na deskach TŻ spektakl Księga Raju na podstawie powieści Icyka Mangera pod tym samym tytułem.  Księga Raju jest parafrazą wątku biblijnego,której akcja umieszczona jest w obyczajowych realiach kresowej społeczności żydowskiej. Scenografię do spektaklu zaprojektuje Andrzej Witwicki. Próby  rozpoczną się za parę dni.

              W planach repertuarowych Teatru znajdują się również Planeta Ro i Irena zwana Jolantą (o Irenie Sendlerowej) R. M. Grońskiego oraz adptacja Sanatorium pod klepsydrą Brunona Schulza.

              Oprócz premier teatr będzie kontynuował wystawianie sztuk, które goszczą w repertuarze już od jakiegoś czasu - Pół żartem pół serio, Żyć, nie umierać, Tradycja - przedstawienia Szymona Szurmieja; Bonjour Monsieur Chagall  dzieło Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer; Dla mnie bomba widowisko w reżyserii Gołdy Tencer, czy dobrze znane i niezmiennie popularne widowiska Jana Szurmieja – Skrzypek na dachu i Straszna gospoda.

 

Sezon w Teatrze Żydowskim w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie, a początek już 5 października.

 

 

 

Tekst: Julia Jeschke

Foto: materiały prasowe

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--