GWIAZDY POLSKIEGO BALETU W FILMIE DOKUMENTALNYM OPOWIADAJĄCYM HISTORIĘ NAJSŁAWNIEJSZEJ PARY BALETOWEJ XX wieku

W imieniu Fundacji Artystycznej PERFORM, kuratorów, autorów i współtwórców filmu "BASIU ZATAŃCZYMY..." zapraszamy na PRAPREMIERĘ i spotkanie autorskie, na którym opowiemy o realizacji zdjęć i kulisach powstawania publikacji poświęconej pamięci jednej z najwybitniejszych par polskiego baletu: Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy. Spotkanie odbędzie się 28 listopada, o godzinie 18.30 w Mazowieckim Instytucie Kultury, przy ul. Elektoralna 12.

 

      

Film dokumentalny w reżyserii Piotra Janowczyka pt. „BASIU ZATAŃCZYMY...”, wraz z albumem fotograficznym, to ukłon środowiska tanecznego w stronę jednej z najwybitniejszych par polskiego baletu — Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy. Na film składają się rozmowy ze znakomitymi tancerzami, choreografami i znawcami baletu współpracującymi w przeszłości z Barbarą Bittnerówną i Witoldem Grucą na deskach polskich teatrów: Barbarą Sier-Janik, Emilem Wesołowskim i Sławomirem Pietrasem. Dodatkowo są też wypowiedzi współczesnych tancerzy i choreografów związanych z Polskim Baletem Narodowym: Roberta Bondary, Dominiki Krysztoforskiej i Marty Fiedler.

Wyjątkową perełką zarejestrowaną przez realizatorów filmu na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Warszawie jest choreografia Anny Hop, która wraz z tancerzami Izabelą Milewską i Adamem Kozalem, przygotowała reinterpretację układu „The Man I Love” wg G. Gershwina. To m.in. dzięki temu układowi, w wersji oryginalnej, Barbara Bittnerówna i Witold Gruca w 1956 roku otrzymali ważną europejską nagrodę na konkursie baletowym we włoskim Vercelli. Album fotograficzny dołączony do filmu to zbiór fotografii ilustrujący najlepsze sceniczne kreacje Barbary Bittnerówny i Witolda Grucy. Są wśród nich sesje dawnych fotografów prasowych takich jak: Stefan Arczyński czy Tadeusz Kubiak, a także znakomite portrety i kadry uchwycone przez Edwarda Hartwiga. Album wraz z załączonymi fragmentami wywiadów stanowi wyjątkową gratkę dla miłośników baletu XX wieku.
Po spotkaniu zapraszamy na rozmowę z autorami i wystawę fotograficznych portretów autorstwa Pauliny Komarowej, która jako jeden z operatorów realizowała zdjęcia do filmu “Basiu Zatańczymy…”
Będzie nam niezmiernie miło, gościć Państwa na spotkaniu celebrującym niezwykłą historię duetu polskich tancerzy klasycznych, opowiedzianą współczesnym językiem sztuki.

PRAPREMIERA / 28 listopada, godz. 18.30
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12
WSTĘP WOLNY

PREMIERA:
PREMIERA/ 29 listopada, godz. 14.00
ZASP, Al. Ujazdowskie 45
WSTĘP WOLNY
https://www.facebook.com/events/1215115258662180/


Kuratorzy: Piotr Janowczyk i Paulina Swiecanska Święcańska
Reżyser filmu: Piotr Janowczyk
DOP: Mateusz Szelc
Kamera: Mateusz Szelc, Paulina Komarowa

Organizator projektu: Fundacja Artystyczna PERFORM
http://perform.org.pl
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Patnerzy projektu: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie Mazowiecki Instytut Kultury


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--