Sztuka inspirowana powieścią „Hańba” J.M. Coetzee


REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska

Obsada: Marianna Kowalewska, Janusz Łagodziński

Muzyka: Ygor Przebindowski

Scenografia, kostiumy: Barbara Koczarowa

Światło: Barbara Koczarowa, Przemysław Scholl

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Stołecznego WarszawyCo może łączyć Kapsztad z polskim miasteczkiem? Spektakl BLISKO, którego premierę Teatr MŁYN przygotowuje na 6 grudnia o godz. 19:00, angażuje Widza w odczytywanie śmiałych, nieoczywistych na pierwszy rzut oka, paralel między światem przedstawionym w powieści „Hańba” a polską rzeczywistością. Tekst napisany przez Natalię Fijewską-Zdanowską jest inspirowany prozą Noblisty, ale tworzy zupełnie odrębną, mocno trzymającą w napięciu, opowieść o ludzkiej przemianie. Bohater, za sprawą krzywdy, której doznaje jego córka, konfrontuje się z własnym pojmowaniem męskości i kobiecości, winy i krzywdy, ofiary i oprawcy. Spektakl zadaje pytania o współczesne nierówności społeczne, ich istotę i naszą współodpowiedzialność za otaczający nas świat.


Na Scenie na Poddaszu Teatru MŁYN po raz pierwszy doskonały aktorski duet: Janusz Łagodziński, na co dzień aktor Teatru Ateneum, i Marianna Kowalewska, która po znakomitych rolach serialowych, wraca do doświadczeń teatralnych.Natalia Fijewska-Zdanowska o „Hańbie” i spektaklu BLISKO:Ta książka nie chciała mnie opuścić. Spektakl traktuję jako osobiste wyzwanie i ważny etap w rozwoju artystycznym Teatru MŁYN. Świetna, wielowymiarowa powieść noblisty, zakorzeniona w rzeczywistości Afryki, podejmuje temat uniwersalny, bolesny i aktualny także dla nas – temat społecznych nierówności, krzywdzących dysproporcji w poziomie życia i traktowania. Dyskryminowane grupy – niezależnie, czy ze względu na kolor skóry, płeć, czy biedę – zmagają się z tytułową „hańbą”, na różnych polach i w różnych dziedzinach życia. Głęboko egzystencjalna, psychologiczna analiza Johna Maxwella Coetzee była dla mnie niezwykle inspirującym materiałem do kameralnego spektaklu o godności i nierówności w naszym własnym świecie. Polskie realia – z nieposzanowaniem wszelkich mniejszości, z popegeerowskimi obszarami biedy i wykluczenia, ogromnymi dysproporcjami w dostępie do podstawowych świadczeń, takich jak służba zdrowia czy edukacja, z niechęcią do inności, z odrzuceniem uchodźców, z ciągle obecnym patriarchalnym modelem rodziny i dyskryminacją kobiet – te realia zdaje się nam wskazywać Coetzee niezwykle precyzyjnie, choć opowiada historię należącą do innego świata i kontynentu”.


Biogramy twórców:


J. M. Coetzee – południowoafrykański i australijski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla. Urodził się w 1940 r w Kapsztadzie, a kształcił w Afryce Południowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie uzyskał doktorat w dziedzinie lingwistyki. Jest autorem ponad dziesięciu utworów fabularnych, czterech zbiorów esejów i kilku prac z pogranicza gatunków, a także tłumaczeń z języka niderlandzkiego i afrykanerskiego. Jego powieść „Hańba” (tytuł oryginału „Disgrace”) ukazała się w 1999 roku, a jej polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego w wydawnictwie Znak w 2001 roku. Nagrodzony m.in. Nagrodą Bookera (dwukrotnie), Commonwealth Prize i Nagrodą Jerozolimską. W 2003 roku zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Mieszka w Australii.


Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyser i dramaturg. Jest magistrem filozofii UW. Powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami własną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN. Stypendystka MKiDN w 2007 r. oraz stypendystką PISF w 2014 r. Napisała i wyreżyserowała kilkanaście sztuk teatralnych: monodram „Głuchoniemoc” (2004) „Różowa skarpetka” (2006), „De-naturat” (2007), „Siostry” (2008), „Piąta rano” (2009), „Gabinet” (2010), „Facet mojej żony” (2011), „Niunia” (2012), “Draka” (2013), „Naga Praga” (2014), “Artysta (2014), “Córka” (2015), “(Maska)rada gminy” (2016). Spektakle były grane w Teatrze MŁYN, a także gościnnie w warszawskich teatrach: Teatrze Powszechnym, Teatrze Ochoty, Teatrze Polskim, Teatrze Wytwórnia, Teatrze Konsekwentnym. Współpracowała z Teatrem Polskiego Radia. Jest autorką ponad 100 tekstów piosenek miedzy innymi do spektaklu muzycznego “Seks, rosół i pieluchy” (2017) w reż. Jarosława Boberka, a także do dwóch płyt zespołu NocnySuperSam (2014, 2018), oraz płyty “Słowotoki” (2016). Była inicjatorką i dyrektorem artystycznym Konkursu na Sztukę Współczesną SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE 2016. Jest autorką słuchowisk dla dzieci, oraz scenariuszy filmowych.


Marianna Kowalewska (23 l.) – córka aktorki Edyty Torhan i aktora, dramaturga i reżysera Macieja Kowalewskiego. Wychowana w teatrze, już od najmłodszych lat przewijała się na scenach i planach filmowych. Do szerszej publiczności trafiła, grając w serialach i filmach – m.in: “Barwy szczęścia”, “Rojst”, “Dom pełen życia”, “Nina”. Jednak największą popularność przyniosła jej postać Ewy, w którą wcielała się w serialu “Pułapka”. Marianna, oprócz aktorstwa, zajmuję się także śpiewem oraz projektowaniem. Jest właścicielką marki odzieżowej: “Tutti”.


Janusz Łagodziński – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1977. Był związany z wieloma scenami teatralnymi, m.in. z Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Radomiu oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Współpracował m.in. z Piotrem Cieplakiem, Mikołajem Grabowskim, Grzegorzem Jarzyną, Arturem Tyszkiewiczem.

Za rolę Bałandaszka w „Onych” otrzymał I nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Zdobył Grand Prix w konkursie dramaturgicznym „Radom odważny” za sztukę „Oczekiwanie”. Na X Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim uhonorowany nagrodą za rolę w spektaklu „Wspomnienia polskie” w Teatrze Powszechnym w Radomiu. W 2017 roku zdobył nagrodę aktorską na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Od 2018 roku aktor Teatru Ateneum. 

5 grudnia godz. 19:00 – pokaz przedpremierowy

6 grudnia godz. 19.00 – premiera

7 grudnia godz. 19:00 – pokaz popremierowy


Kolejne terminy spektakli:

13.12 godz. 19:30

14.12 godz. 19:00

15.12 godz. 19:00

20.12 godz. 19:30

21.12 godz. 19:00

Bilety:

45 zł – normalny

40 zł – ulgowy

rezerwacje@fundacjamlyn.pl

519 672 356

Rezerwacji można dokonywać mailowo lub SMS-em 7 dni w tygodniu oraz telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych:

pn   – 17:00-19:00

wt   – 17:00-19:00

śr    – 13:00-19:00

czw – 13:00-19:00

piąt – 13:00-19:00

Bilety dostępne także online w serwisach KupBilecik i eWejściówki.

 

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na ten spektakl, 6 i 12 marca o 19:30. Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem na FB wpisując preferowaną datę spektaklu (jedną), przed końcem czwartku w komentarzu na FB ogłosimy osoby, które otrzymują zaproszenie.Miejsce:

Teatr MŁYN

Scena na Poddaszu SCEK

Warszawa, Stare Miasto

ul. Jezuicka 4Więcej informacji:

Agata Madaj

promocja@fundacjamlyn.pl

537 228 778

www.mlyn.org

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
młyn teatrredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--