Witold Gombrowicz
Ślub


reżyseria: Eimuntas Nekrošius

premiera: sala Bogusławskiego, 15 czerwca 2018, godz. 19.00

Nowe spojrzenie na tekst Gombrowicza – Ślub w interpretacji litewskiego wizjonera teatru. Eimuntas Nekrošius po raz drugi reżyseruje na narodowej scenie. W 2016 roku przygotował realizację Mickiewiczowskich Dziadów, teraz sięga po jeden z najważniejszych polskich dramatów XX wieku.

Powracający z wojny Henryk – główny bohater Ślubu – w zubożałej rzeczywistości rozpoczyna walkę o własną świadomość – siebie i otaczający świat próbuje zdefiniować na nowo. Czy w ruinach dawnych porządków uda się odnaleźć zaczątek nowych?

 

Ślub Gombrowicza zajmuje szczególne miejsce w polskiej tradycji teatralnej. Wielu wybitnych twórców mierzyło się z nim kilkakrotnie. Jerzy Jarocki przygotował sześć pełnych realizacji tego dramatu w kraju i zagranicą – każde z przedstawień było jego nowym aktualnym odczytaniem, mówiącym o współczesnym człowieku w innym kontekście. To właśnie Jarocki wprowadził Ślub na deski sceniczne (w Studenckim Teatrze w Gliwicach przygotował prapremierę w 1960 roku), a także stworzył jego kanoniczną wersję – arcydziełem teatralnym był spektakl zrealizowany w krakowskim Starym Teatrze w 1991 roku z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Henryka. Jerzy Grzegorzewski pracował nad dramatem dwukrotnie: przygotował przedstawienie w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 1976 roku, a na scenie Teatru Narodowego wyreżyserował Ślub w roku 1998. Wówczas w rolę Henryka wcielił się Jan Peszek, w Sobowtóra Henryka – Emil Wesołowski, Władziem był Mariusz Benoit, Ojca zagrał Zbigniew Zamachowski, Matkę – Magdalena Warzecha, Manię – Joanna Żółkowska, a Pijaka – Wojciech Malajkat.
Stanisław Radwan napisał muzykę do niemal wszystkich wymienionych wyżej realizacji. Przy okazji współpracy przy spektaklu Grzegorzewskiego z 1998 roku powiedział o Ślubie: „Wokół tego tekstu chodzi się całe życie. Zaczyna się zawsze od początku, bo Gombrowicz za każdym razem brzmi inaczej, inaczej niż na przykład pół roku temu”. *

Eimuntas Nekrošius po raz pierwszy pracuje nad tekstem Gombrowicza, w kreacji zespołowej wraz z aktorami Teatru Narodowego poszukuje współczesnych tonów, budując świat Ślubu 2018 roku. W obsadzie zobaczymy Mateusza Rusina jako Henryka i Danutę Stenkę, która wcieli się w role Matki i Mańki, Grzegorza Małeckiego jako Pijaka, Karola Dziubę w roli Władzia. Natomiast Jerzy Radziwiłowicz, twórca pamiętnej postaci Henryka w przedstawieniu Jarockiego z 1991 roku w krakowskim Starym Teatrze, powraca do dramatu Gombrowicza, tym razem w roli Ojca.

* cytat za: Janusz R. Kowalczyk, „Ślub w innej przestrzeni, „Rzeczpospolita”, nr 70 →

Strona przedstawienia →

Witold Gombrowicz
Ślub
premiera: sala Bogusławskiego, 15 czerwca 2018, godz. 19.00

reżyseria: Eimuntas Nekrošius
scenografia: Marius Nekrošius
kostiumy: Nadežda Gultiajeva
muzyka: Algirdas Martinaitis
reżyseria światła: Audrius Jankauskas
asystentka reżysera: Anna Turowiec
staż asystencki: Jan Hussakowski
tłumaczka: Beata Gołaszewska
realizatorzy dźwięku: Mariusz MaszewskiRafał Barański
realizatorzy światła: Zbigniew SzulimBartłomiej Kaczalski
inspicjentka: Ewa Dworecka
suflerki: Jolanta Szydłowska, Katarzyna Hendzel

występują:

OJCIEC (Ignacy) – Jerzy Radziwiłowicz
MATKA (Katarzyna) / MANIA – Danuta Stenka
HENRYK (Syn) – Mateusz Rusin
WŁADZIO (Przyjaciel) – Karol Dziuba
PIJAK – Grzegorz Małecki
KANCLERZ – Marcin Przybylski
SZEF POLICJI – Robert Jarociński
BISKUP PANDULF – Magdalena Warzecha
ZDRAJCA – Arkadiusz Janiczek
GIMNAZJALISTKA-PIJACZKA, DRUHNA – Anna Grycewicz
GIMNAZJALISTKA-PIJACZKA, DRUHNA – Joanna Gryga
GIMNAZJALISTKA-PIJACZKA, DRUHNA – Paulina Korthals
ANTEK (Pijaczek) – Kacper Matula
MŁODY (Pijaczek) – Kamil Mrożek
NOSIŁ (Pijaczek), PRZECHODZIEŃ – Paweł Paprocki
LODY (Pijaczek) – Piotr Piksa

Tekst i foto: mat. prasowe (fot. Krzysztof Bieliński)


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Gombrowicz ślub Teatr Narodowyredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--