TEATR  SYRENA

Chris D’Arienzo, Ethan Popp

ROCK OF AGES

musical w II aktach

Polska prapremiera: 14 września 2019


Reżyseria i tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Choreografia i reżyseria ruchu scenicznego: Jarosław Staniek

Współpraca choreograficzna: Katarzyna Zielonka

Scenografia: Mariusz Napierała

Kostiumy: Tomasz JacykówNieśmiertelne przeboje lat 80. na musicalowej scenie! Hity Europe, Twisted Sister, Poison, Styx, Mr. Big i innych kultowych bandów w musicalu o najbarwniejszej epoce w dziejach rocka!

Historia opowiedziana w „Rock of Ages” nawiązuje do najbardziej znanych mitów rocka lat 80. i Los Angeles jako jego światowego ośrodka. Sunset Strip był znany jako wylęgarnia talentów, miejsce, w którym z dnia na dzień można było objawić się jako gwiazda rocka. Potwierdzają to historie grup, Metallica czy Mötley Crew. Strip był również „przechowalnią” dla wielu dziewczyn z prowincji, które przyciągała do miasta sława Hollywood. Historia Bourbon Room to również swobodna wariacja na temat losów najbardziej znanych klubów przy Strip, takich jak Whisky a Go Go, Troubadour czy Roxy Theatre.

Akcja „Rock of Ages” rozgrywa się pod koniec lat 80., w bardzo charakterystycznym dla historii rocka okresie. Popularność zdobywa wtedy telewizja MTV, dzięki czemu miliony fanów już nie tylko słuchają rocka, ale również „oglądają” go, a raczej kręcone przez jego twórców teledyski. Te stają się wtedy równie ważnym składnikiem przeboju, jak muzyka czy tekst. Dzięki temu rock czy metal również zaczyna „wyglądać” i staje się bardzo widowiskowy – to epoka mocnych makijaży, wyzywających strojów, ekscentrycznych wyskoków gwiazd. Lata 80. to jednak także konserwatywna epoka Reagana, w czasie której metal staje się jednym z najważniejszych sposobów, na jakie młodzi ludzie mogą wyrazić swój bunt.

The Final Countdown”, „We Built This City”, “I Want to Know What Love Is”, “I Wanna Rock”, “To Be With You” – to tylko kilka megaprzebojów, które wykorzystują autorzy scenariusza “Rock of Ages”. Hity rocka lat 80. łączą dzisiaj pokolenia – dla czterdziesto- czy pięćdziesięciolatków to nostalgiczny powrót do lat młodości, dla młodszych to skok na głęboką wodę w epokę muzycznego rozpasania, kiedy jak w rzadko którym dziesięcioleciu rock wyrażał emocje, frustracje, ale i nadzieje wchodzącego w dorosłe życie pokolenia. 

Rock of Ages” należy do gatunku tzw. jukebox musicals, czyli musicali wykorzystujących gotowe, znane przeboje, do których twórcy dopisują nową historię. Najbardziej znanym musicalem tego nurtu jest „Mamma Mia!”.


Rock of Ages” światową prapremierę miało w Los Angeles w 2005 roku. Broadwayowskie przedstawienie z 2009 roku stało się wielkim przebojem – zagrano je 2328 razy. Od 2011 roku święciło przez dwa lata tryumfy na West Endzie.

Spektakl w Teatrze Syrena będzie polską prapremierą musicalu. Reżyseruje Jacek Mikołajczyk, dyrektor Syreny, reżyser hitów sceny z ostatnich dwóch sezonów. Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena. Choreografię „Rock of Ages” tworzą Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, najlepsi w Polsce choreografowie musicalowi. Scenografię zaprojektował Mariusz Napierała, a kostiumy Tomasz Jacyków, jeden z najbardziej znanych polskich stylistów i krytyków mody.

Na scenie zobaczymy czołowych polskich aktorów musicalowych:  

Obsada:

Sherrie Barbara Garstka / Dominika Guzek

Drew Karol Drozd / Rafał Szatan

Lonny Filip Cembala / Przemysław Glapiński

Dennis Damian Aleksander / Tomasz Steciuk

Stacee Jaxx Grzegorz Wilk / Marcin Wortmann

Regina Natalia Kujawa / Agnieszka Rose

Justice Marta Burdynowicz / Magdalena Placek Boryń

Hertz Michał Konarski / Piotr Siejka

Franz Maciej Dybowski / Marek Grabiniok

Ja'Keith Gill Albert Osik / Jacek Pluta


Zespół: Monika Bestecka / Beatrycze Łukaszewska / Kornelia Raniszewska / Anna Terpiłowska / Agnieszka Tylutki / Katarzyna Walczak / Krzysztof Broda-Żurawski / Paweł Góralski / Michał Słomka / Kamil Zięba / Wiktor Korzeniowski

Tancerze: Katarzyna Gocał / Ewelina Kruk / Nika Warszawska / Karol Pruciak / Szymon Sztukowski /Bartłomiej Zaniewicz


 K.S.

FOTO + TEKST – materiały prasowe Teatr SYRENA 

Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Obserwatora Okiemredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--