Dwie dekady temu twórcy Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu wpadli na znakomity pomysł, by ogrom dóbr filmowych prezentować w otoczeniu przyrodniczych wspaniałości.

Dzięki czemu mogłam podczas długiego weekendu wstawać co rano raźno o świcie, czyli 7:30, i maszerować dziarsko pośród wód i lasów z agroturystycznego gospodarstwa ku festiwalowym kinom na filmowe śniadanie. 

W cztery raptem dni uraczyłam się w ten sposób filmami: 1) "Głos pana" (Lem po Węgiersku) 2) "Czy jesteś wśród nich?" (krótkometrażowy Hoffman) 3) "Eisenstein w Meksyku" 4) "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" 5) "Kto napisze naszą historię" 6) "Milos Forman. Co cię nie zabije" 7) "Niebo nad Berlinem" 8) "Eter" 9) "Czuję się świetnie".

A wszystko to w 4 festiwalowych kinach: Skarb, Salto, Dzięcioł i Jowita. To pierwsze jest urokliwym kinem kameralnym, pozostałe: sprawnie i fachowo przerobionymi na kina szkolnymi salami gimnastycznymi. Seansów można też było skosztować, wespół ze zwierzynieckim piwem, na dziedzińcu tutejszego browaru, nocą. Podobnie zresztą jak występów muzycznych na zwieńczenie pełnego kulturalnych wrażeń dnia.

Byłoby tych seansów więcej, gdyby nie nieodparte pokusy spacerowo wycieczkowe, dla których stanowi Zwierzyniec wygodną bazę wypadową: 1) Roztoczański Park Narodowy 2) Szczebrzeszyn (kirkut, dom kultury w starej Synagodze, cmentarz katolicki z widokiem po horyzont) 3) Tomaszów Lubelski (drewniany kościół Zwiastowania NMP, cerkiew św. Mikołaja), 4) Leżajsk (kirkut, ryneczek, bazylika) 5) Szumy nad Tanwią z lasem spacerowym wokół 6) Jarosław (mój faworyt) 7) Lubartów (pałac i park) 8) wieś Turzyniec (tu trafiłam na Dożynki i wiersz pani Stanisławy o matce ziemi i rolniczej doli).  

Kolejna edycja LAF 7-16 sierpnia, polecam wpisywać w terminarze.

 Marta Popławska

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--