• Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

   17 października 2011 r. odbyła się premiera DVD z koncertu Grzegorza Turnaua, zagranego 5 maja tego roku w Och -Teatrze.  „Och! Turnau Och-Teatr 18 V 2011” to zapis ponad dwudziestu utworów pochodzących głównie z albumu „Fabryka klamek”, chociaż nie zabrakło również najbardziej znanych piosenek. Koncert dostępny jest też na CD, LP, Blu-Ray oraz w limitowanym boxie zawierającym CD, LP i DVD. 

        Musze przyznać, że mój coroczny sposób na jesienną chandrę  jest nieco kosztowny. Właściwie tradycją stało się już, że od kilku lat na przełomie października listopada udaję się do dawnej stolicy, żeby trochę naładować kulturalne baterie na nadchodzącą zimę, która raczej nie sprzyja wychodzeniu z domu. Tym razem jednak stało się inaczej. Kraków przeniósł się do mojego podwarszawskiego pokoju i wypełnił go całkowicie dzięki wspaniałemu pomysłowi jakim było zarejestrowanie koncertu Grzegorza Turnaua na DVD.


        Pieśniarza ani jego twórczości nikomu nie trzeba ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Prosty melodramat. Ładna historia ze świetnym aktorstwem. To własnie dzięki kreacjom aktorskim "Jeden dzień" jest czymś więcej niż banalnym filmem o miłości.

  Dwójka studentów z dwóch różnych biegunów społecznych. On: bogaty imprezowicz, próżny podrywacz. Ona - kujonka, grzeczna i nieco aspołeczna. Spotykają się pierwszy raz w wieczór po zakończeniu studiów. Parą zostaną dopiero kilkanaście lat później. W międzyczasie rozwija się między nimi bezcenna, choć wielokrotnie trudna relacja. Oboje nie mogą bez siebie żyć, bardzo długo nie dostrzegając, że pod przykryciem przyjaźni drzemie także inne uczucie, powoli dojrzewającej miłości.

  Film ten nie zaskoczy skomplikowana fabułą, jednak prostota historii, piękno obrazu i autentyczność postaci tworzy ujmujący klimat tej produkcji, której warto poświęcić chwilę refleksji po wyjściu z kina.

  Tekst: Julia Jeschke

  Foto: materiały prasowe


  czytaj więcej

 • 29 stycznia 2011 r. Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk, zaliczaną do Korony Ziemi – zdobyli: Łukasz Żelechowski (informatyk, dziennikarz radiowy, zwany przez kolegów Jurandem, gdyż nie widzi od urodzenia) oraz Piotr Pogon, który od ponad 20 lat zmaga się z chorobą nowotworową i ma usunięte płuco (nazywany Panem Zadyszką, bo idąc w górach, świszcze). Na Aconcaguę wszedł z nimi Arek Mytko (podróżnik i eksplorator Patagonii). Bogdan, szef wyprawy, ratownik GOPR, musiał zrezygnować z ataku na szczyt z powodu choroby wysokościowej. Jednak gdyby nie on i argentyńscy ratownicy górscy, trójka podróżników może na zawsze pozostałaby w Andach...

  Dzień po dniu wyprawę opisuje w swoim „Dzienniku” Łukasz. Opowiada w nim nie tylko o drodze na szczyt ale też o świecie, w którym obrazy są zastąpione dźwiękiem, zapachem i dotykiem.

  Wyprawa miała swoje dramatyczne momenty: gdy kierownik i opiekun wyprawy, dostał choroby wysokościowej i nie ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

       W ramach odbywającego się obecnie 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK nad Polską, w Planetarium Niebo Kopernika pokazany został film „Początek ery kosmicznej". Jego projekcji towarzyszyła debata z udziałem niezwykłych gości: kosmonautą rosyjskim Jurijem Baturinem i twórcą pierwszego Sputnika Jurijem Siłajewem. Rozmowa koncentrowała się na historii i przyszłości lotów kosmicznych.

       50 lat temu człowiek po raz pierwszy poleciał w kosmos. W ramach 5. Festiwalu SPUTNIK nad Polską powstała z tej okazji specjalna sekcja „Ale Kosmos!”. Spotkanie z „ludźmi Kosmosu” w Centrum Nauki Kopernik było wydarzeniem wyjątkowym. Jurij Baturin to kosmonauta, naukowiec, poliglota, polityk, autor wielu książek o politologii, prawie i cybernetyce oraz artykułów naukowych, twórca filmów dokumentalnych pt. „Na słowie honoru i na jednym skrzydle” i „Drabina do nieba”. Baturin w 2001 r. na pokładzie statku kosmicznego Sojuz zabrał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pierwszego kosmicznego turystę Denisa Tito, rozpoczynając tym samym erę turystyki kosmicznej. Konstruktor ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

       W Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40, 19 listopada br. miał miejsce wernisaż wystawy rysunków, grafiki i plakatów Bohdana Butenki. Na uroczystość tę przybyli liczni fani twórczości mistrza ilustracji reprezentujący różne pokolenia.

       Galeria Grafiki i Plakatu od kilku lat organizuje wystawy z cyklu „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Bohdan Butenko jest w tej dziedzinie wielkim autorytetem, a jego twórczość cieszy się niesłabnącą popularnością. Fanów mistrza ciągle przybywa. Jak zauważył Andrzej Stroka (współwłaściciel galerii), wszyscy ludzie i ci młodsi i starsi pamiętają Butenkę z któregoś etapu swego dzieciństwa. Sam mistrz podziękował wszystkim za przybycie. Jest to czwarta jego wystawa w Warszawie w tym roku. Każda z nich była inna. Wystawa w Galerii Grafiki i Plakatu jest również wyjątkowa, gdyż pokazane zostały na niej prace, które nie były eksponowane wcześniej. Można je kupić. Podczas wernisażu można było nabyć również kilka książek ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  Sympatycy żeglarstwa oraz miłośnicy filmu dokumentalnego w dniach 19-20 listopada mieli przyjemność uczestniczyć  w wyjątkowym Przeglądzie Filmów  Żeglarskich, który odbył się  w warszawskim Kinie Wisła. W ciągu dwóch dni mogli zapoznać się z archiwalnymi filmami polskimi i zagranicznymi dotyczącymi ważnych wydarzeń w historii żeglarstwa.     

  Przegląd Filmów Żeglarskich to pierwsza od wielu lat impreza tego typu w Warszawie, która przyciągnęła wielu pasjonatów żeglarstwa i filmu i stała się doskonałą okazją do wyświetlenia dokumentów niewyświetlanych przez ostatnich kilkanaście lat.

  Większość filmów składających się  na program Przeglądu to dokumentalne filmy zrealizowane przez Telewizję Polską, które przybliżyły przybyłym legendy światowego żeglarstwa.  

  W czasie trzech części programu, nazwanych kolejno “Morze i wolność”, “Regaty” oraz “Człowiek i morze”, zaprezentowane zostały archiwalne polskie filmy o samotnym rejsie Leonida Teligi, słynnych bałtyckich wyprawach jachtu Generał Zaruski czy Zew Morza, legendarnym komendancie Daru Pomorza – Kpt. Konstantym Matyjewiczu-Maciejewiczu, 1. Kapitanie II ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  W połowie listopada 2011, w Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim, odbył się  drugi już w tym roku akademickim wykład z cyklu 8 WYKŁADÓW NA NOWE TYSIĄCLECIE.


  Wspólną cechą  tych comiesięcznych spotkań, jest gwarancja bardzo wysokiego, merytorycznego poziomu wykładu, przy zastosowaniu formuły bliższej swobodnej wymiany myśli, niż suchej, akademickiej prelekcji. Młodzi ludzie, którzy tłumnie stawili się w Audytorium Maximum, mieli okazję wysłuchać nie tylko znakomitego wykładowcy, ale także równie znakomitych polemistów zabierających głos w dyskusji po wykładzie. Dla studentów jest to bardzo rzadko spotykana okazja do zobaczenia i usłyszenia na żywo tzw. „ludzi z pierwszych stron gazet”. A jeszcze gdy dochodzi między nimi do wymiany myśli, czy polemik.....?!

  Tak było i tym razem. W niesłychanie spójny i logiczny sposób Smolar nakreślił nie tylko obecną  sytuację ekonomiczną, społeczną i gospodarczą na świecie, w Europie i w Polsce. Podzielił się również  przemyśleniami dotyczącymi przyczyn ...

  czytaj więcej

 •  

   

  Dawno, dawno temu, Jeremy Clarkson miał marzenie. Marzył mu się świat, w którym wszystko, co bezsensowne, idiotyczne i absurdalne jest surowo wzbronione… Świat, w którym zwycięża zdrowy rozsądek i niczym nieskrępowana pomysłowość.

   

  Trzy książki i trzy miliony sprzedanych egzemplarzy później jego marzenie o Świecie według Clarksona wciąż żyje… 

  Pytając W czym problem?, Jeremy wyrusza w kolejną misję. Przeludnione więzienia, wycinka lasów deszczowych, podłej jakości służba zdrowia, coraz gorsza muzyka, tradycja dławiąca nowoczesność – to tylko nieliczne z problemów, którym chce zaradzić w zupełnie niestandardowy sposób.

  Śledząc wywody niekwestionowanego wirtuoza ostrego pióra, dowiecie się:

  – dlaczego kryzys finansowy to konsekwencja picia herbaty

  – co łączy Jamesa Bonda i Batmana z Kubusiem Puchatkiem

  – kiedy możemy osiągnąć stan zwany „szczęściem doskonałym”

  – w jaki sposób gry planszowe zagrażają pokojowi na świecie

  – jak można stać się pewną częścią ciała Angeliny Jolie.

   

  Zaskakująca, bezkompromisowa, a przede wszystkim niezwykle zabawna – taka ...

  czytaj więcej

redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--