• Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  „Wszystko co najważniejsze” to zbiór wspomnień Oli Watowej, żony poety futurysty Aleksandra Wata. Miłość do męża stanowi główną oś wydarzeń, przeżyć i wspomnień autorki. Ich wspólne życie naznaczone jest licznymi cierpieniami i dramatami, nieodłącznie związanymi z wydarzeniami historycznymi dwudziestego wieku, ale tytułowe „Wszystko, co najważniejsze” pozwala obojgu stawiać czoła przeciwnościom losu.

  Oprócz przejmującej warstwy uczuciowej, sentymentalnej, książka stanowi interesujący, wartościowy poznawczo zapis losów polskich inteligentów czasów wojennych i powojennych, trudności, jakie stawały przed tymi, którzy w imię wierności sobie i własnym przekonaniom mieli dość odwagi, by powiedzieć „nie” władzy sowieckiej. Ola Watowa przypłaciła to stanowcze „nie” zsyłką na Sybir, gdzie musiała walczyć o przetrwanie nie tylko swoje, ale i małego synka, Andrzeja. Drobiazgowo opisuje swoje dramatyczne losy, połączone z obserwacją zdziczenia obyczajów i zaniku ludzkich odruchów w nielitościwej krainie. Interesującym aspektem wspomnień są przewijające się przez nie sztandarowe postaci świata ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  "Kolędy Na Jazzowo” – koncert Iza Zając Quintet w Galerii Freta

       22 grudnia br. w Galerii Freta Iza Zając, jedna z czołowych wokalistek jazzowych i czterech muzyków, czyli Iza Zając Quintet zagrali znakomity koncert kolęd i piosenek bożonarodzeniowych w jazzowych aranżacjach. Wprowadzili nim licznie zgromadzoną publiczność w wyjątkową atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

        Iza Zając jest mistrzynią ellingtonowskich standardów i ballad, znakomitą improwizatorką oraz wokalistką musicalową, znaną z roli Grizabelli w musicalu A. L. Webber’a pt. „Koty” w Teatrze Roma.  Artystce towarzyszyli na scenie: Grzegorz Grzyb (perkusja), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Piotr „Bocian” Cieślikowski (saksofon) i autor aranżacji utworów Jarosław Małys (pianino). W programie koncertu znalazło się kilkanaście utworów. Były to najpiękniejsze standardy amerykańskie, piosenki bożonarodzeniowe i przeboje m.in.: “A Foggy Day” Georga Gershwina, “Christmas Song” napisana przez Mela Torné’a dla Nat King Cole’a, “Santa Claus Is Coming to Town”, “White Christmas”, “Jingle Bells”, “Let ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  „Chciwość” w dobie kryzysu – debiutancki film J.C. Chandora

  „Chciwość” (Margin Call)

  Scenariusz i reżyseria: J. C. Chandor

  Zdjęcia: Frank G. DeMarco

  Muzyka: Nathan Larson

  Obsada aktorska: Kevin Spacey (Sam Rogers), Jeremy Irons (John Tuld), Demi Moore (Sarah Robertson), Paul Bettany (Will Emerson), Zachary Quinto (Peter Sullivan), Simon Baker (Jared Cohen), Stanley Tucci (Eric Dale) i inni.

  Kraj i rok produkcji: USA 2011

        „Chciwość” to dramat, który rozgrywa się w ciągu jednej doby. Scenariusz tego filmu został oparty w dużej mierze na faktach. Film nawiązuje do początków kryzysu finansowego z 2008 r., kiedy to upadł jeden z największych banków inwestycyjnych Lehman Brothers. Akcja toczy się w Nowym Jorku, na Wall Street, w jednej z dużych firm inwestycyjnych, sprzedającej m.in. pakiety papierów wartościowych. Pierwsza scena pokazuje zwolnienia pracowników, a raczej ich wyrzucanie na bruk. Jeden z nich, Eric Dale, zajmujący dotychczas kierownicze stanowisko w dziale ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  ŚWIĄTECZNY MARATON KOMEDII 
   
  Multikino zaprasza na Świąteczny Maraton Komedii. W repertuarze: WYJAZD INTEGRACYJNY, TO NIE TAK JAK MYŚLISZ KOTKU oraz gorąca premiera: POKAŻ KOTKU CO MASZ W ŚRODKU. Chcesz po świątecznej rozpuście stracić kilka kalorii zrywając boki ze śmiechu? Przyjdź w środę, 28 grudnia do Multikina. Start maratonu – wyjątkowo o 17:00.  
   
  Komedia staje się ostatnio polską specjalnością. Zabawne filmy znad Wisły cieszą się największym zainteresowaniem masowej publiczności, gromadząc w kinach rekordowe ilości widzów. Dość wspomnieć, że w ostatnich latach w naszych kinach, obok zagranicznych blockbusterów, najlepsze pod względem frekwencji wyniki osiągały właśnie rodzime komedie.  


   
  Prócz bezpretensjonalnego poczucia humoru, który jest siłą wszystkich trzech prezentowanych podczas maratonu filmów, na szczególną uwagę zachowują kreacje aktorskie. Komedie Angermana i Kryńskiego aż skrzą się feerią fajerwerków aktorskich, zaś na szczególne oklaski zasługują brawurowe role Jana Frycza, Tomasza Kota i znanego z kabaretu Mumio Jacka Borusińskiego ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

  W warszawskiej siedzibie IBM odbyło się spotkanie mające na celu prezentację nowych usług „inteligentnego handlu”. Usługi te ułatwiają firmom indywidualne podejście do klienta, dialog z nim oraz umożliwiają lepsze docieranie z ofertą.

  Spotkanie otworzyła Anna Sieńko, dyrektor generalna, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. Po części poświęconej omówieniu nowej oferty przez eksperta ds. rozwiązań inteligentnego handlu, Aleksandra Milera, dyrektor marketingu i komunikacji IBM Polska, Katarzyna Okularczyk zaprezentowała przybyłym instalację szczególnie interesującą  dla tych, których ciekawią rozwiązania technologiczne w dziedzinie nauki i kultury.

  Polska część wystawy THINK Exhibit mieści się w siedzibie IBM na ulicy 1-go Sierpnia i nawiązuje do hasła IBM: „think” – czyli „myśl”. Pierwowzorem polskiej edycji jest wystawa nowojorska, która dostępna była dla gości galerii Lincoln Center we wrześniu i październiku bieżącego roku. 


  Katarzyna Okularczyk podczas prezentacji wystawy dziennikarzom w warszawskiej siedzibie IBM

  Wystawa nowojorska składała się z dwóch części: długiej na  czterdzieści i wysokiej ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

       W Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40 można oglądać wystawę pt. „Fauna, flora i piraci” czyli wybór z polskiej ilustracji dziecięcej. Na tej wyjątkowej ekspozycji znalazło się prawie dwieście pięknych, fantazyjnych i zabawnych prac największych polskich ilustratorów.

       Jest to kolejna wystawa z cyklu „Mistrzowie Polskiej Ilustracji”. Tym razem zaprezentowane zostały prace trzydziestu ośmiu artystów. Nie dziwi więc fakt, że na otwarcie wystawy goście przybyli tłumnie i z trudem pomieścili się w galerii. Autorami ilustracji są: Tomasz Bogacki, Tomasz Borowski, Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Maciej Buszewicz, Grażyna Dłużniewska, Andrzej Dudziński, Stasys Eidrigevičius, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Jerzy Głuszek, Andrzej Heidrich, Zygmunt Januszewski, Maciej Jędrysik, Adam Kilian, Grażyna Lange, Edward Lutczyn, Zbigniew Lengren, Franciszek Maśluszczak, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Mieczysław Piotrowski, Mirosław Pokora, Gabriel Rechowicz, Wiesław Rosocha, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Marian Walentynowicz, Maria Wieczorek-Heidrich, Zdzisław Witwicki, Teresa Wilbik ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

   

  W poniedziałkowy wieczór, we wnętrzach hotel Victoria, zewsząd rozbrzmiewały kulturalne rozmowy dotyczące tematyki filmowej i okołofilmowej. To tu odbyła się  Wigilia środowiska filmowego, inicjatywa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Próżno jednak było szukać twarzy znanych powszechnie z okładek tabloidów. Stowarzyszenie zrzesza twórców, który przeważnie nie są najbardziej widoczni z perspektywy widza, ale ich wkład w rozwój sztuki filmowej jest nieoceniony. Uroczystości wigilijnej towarzyszyło – już po raz piąty - wręczenie nagród twórcom szczególnie dla tego rozwoju zasłużonym. Tegoroczne statuetki (zaprojektowane przez Dorotę Dziekiewicz-Pilich) za całokształt osiągnięć artystycznych, z rąk Jacka Bormskiego - prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, otrzymali:

  Jerzy Blaszyński –  operator dźwięku (m.in. Potop, Noce i dnie, Śmierć prezydenta, Akademia Pana Kleksa, Pożegnanie jesieni)

  Janusz Łęski – reżyser (m.in. Rodzina Leśniewskich, Urwisy z Doliny Młynów, Janka)

  Wojciech Krzysztofiak –  scenograf (m.in. Pan Wołodyjowski, Jasne łany, Czterej pancerni i pies)

  Tadeusz Konwicki – pisarz ...

  czytaj więcej

 • Cena:  darmowa
  Kolportaż:  internet

       12. grudnia 2011 roku w warszawskim kinie Kultura odbył  się uroczysty pokaz filmu "Barwy ochronne" (1976) Krzysztofa Zanussiego, w nowej, cyfrowej wersji. 
   

         Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu.  
   
   

          Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Tor, twórcy projektu KinoRP oraz Kino Kultura.  Rekonstrukcja obrazu "Barw ochronnych" to dzieło domu postprodukcyjnego The Chimney Pot, a rekonstrukcją dźwięku zajmował się Radosław Skłodowski.  

           Kolejne, z pozoru odkrywcze rozwiązania w kinie, takie jak filmy generacji 5D, są chwałą lub destrukcyjnym wpływem. Z jednej strony technika rozwija formę, a z drugiej potrafi zabić istotną problematykę i wymowę w filmu.   

         Działania  Projektu KinoRP  i PISF - Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pokazują,  że nowa sprawność techniczna może odświeżyć to, co dawne, a niekoniecznie nieaktualne.  

         12. grudnia w kinie Kultura miała miejsce premiera filmu "Barwy ochronne"  Krzysztofa Zanussiego, po rekonstrukcji cyfrowej. To był ostatni pokaz w ramach projektu KinoRP w tym roku.  

         „Barwy ochronne” to jeden z najwybitniejszych ...

  czytaj więcej

redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--