,,Ravensbruck. Miasto kobiet” to opowieść o fenomenie jedynego obozu koncentracyjnego dla kobiet.

Jak wyglądało życie tysięcy więźniarek z całej Europy, zamkniętych za ceglanymi murami? O czym marzyły kobiety odcięte od pięknego, latem skąpanego w słońcu, wielkiego jeziora, nad którym położony był obóz? Polki i Żydówki. Cyganki i Norweżki. Katoliczki i ateistki. Działaczki ruchu oporu i arystokratki. Nauczycielki i prostytutki. Stare i młode. Polityczne i kryminalne. Gazowane, rozstrzeliwane, torturowane, bite, głodzone. Spektakl ,,Ravensbruck. Miasto kobiet” nie ma jednak przywoływać katalogu popełnionych w obozie okrucieństw. To przede wszystkim opowieść o dobroci, solidarności, heroizmie sile ducha kobiet, która pozwoliła im przetrwać i zachować godność.


Co było przyczyną fenomenu niezwykłej wspólnoty i empatii kobiet tego właśnie obozu koncentracyjnego? Czy fakt, że większość więźniarek politycznych, które ,, nadawały ton” podskórnemu życiu obozu była w swoich krajach członkiniami  ruchu oporu? Czy odmienny rygor od tego, który obowiązywał w podobozach kobiecych innych obozów koncentracyjnych? Czy szczególna umiejętność korzystania ze szczelin wolności przez więźniarki Ravensbruck? -Z pewnością niezwykła więź, jaka łączyła kobiety bez względu na pochodzenie czy narodowość, również silna potrzeba przynależności do świata kierującego się dobrem, a także gotowość zapłacenia ceny życia  za wyrwanie się z porządku praw rządzących za drutami hitlerowskiego obozu.

 Obozowa codzienność kobiet widziana oczami harcerki z Polski, konspiratorki, ofiary eksperymentów pseudomedycznych.

Spektakl na podstawie wspomnień, jednej z więźniarek Ravensbrück -  Wandy Półtawskiej, napisanych w 1945 roku, bezpośrednio po powrocie z obozu i relacji z pierwszej podróży po wojnie do Ravensbrück  latem 1959 roku.


Adaptacja i reżyseria : Zbigniew Brzoza

Występuje : Barbara Prokopowicz

Scenografia i Kostiumy : Wojciech Żogała

Operator : Jacek Taszakowski

Operator drona : Łukasz Lewenda

Organizator : Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej.

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenie na ten spektakl. Aby wziąć udział w konkursie, na adres ewa@kulturalnie.waw.pl przesyłajcie wiadomość zawierającą odpowiedź na pytanie: na czyich wspomnieniach bazuje spektakl? Przed 15:00 jedna spośród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi, otrzyma od nas maila z informacją o wygranej. Powodzenia!Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--