OKIEM  OBSERWATORA

Teatralne Powązki

10 listopada 2018 r.


W świąteczną sobotę 10 listopada, warszawscy teatromani mogli skorzystać ze wspaniałej propozycji przygotowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Syrena. Od 2015 roku Instytut prowadzi w całej Polsce projekt zatytułowany „Spacerownik teatralny”. Polega on, jak sama nazwa wskazuje, na spacerach po miejscach związanych z teatrami i ludźmi teatru (aktorzy, reżyserzy). Specjalni przewodnicy oprowadzają chętnych po miejscach, związanych ze znanymi i lubianymi postaciami. Takie trasy są wytyczone w wielu miastach w Polsce, a ich opisy można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Teatralnego. W Warszawie odbyły się już m. in.  spacery śladami Tadeusza Łomnickiego, czy Jerzego Grzegorzewskiego.

 

 

 

Jednak wycieczka 10 listopada różniła się trochę od tych wcześniejszych. Pani Joanna Mariuk, pomysłodawczyni i realizatorka, zaproponowała trasę zatytułowaną „Teatralne Powązki”. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo o umówionej godzinie, przy bramie św. Honoraty stawiła się bardzo liczna grupa osób i co bardzo ważne, w różnym wieku. Nie tylko tych, którzy mieli szczęście oglądać słynne aktorki i aktorów na żywo, ale również dużo młodsi, którzy te legendarne postacie znają tylko z opowiadań, czy lektur.

 

Pani  Mariuk, która jak kilka razy zaznaczała, pracuje w Teatrze Syrena (zajmuje się kontaktem z mediami), jest również certyfikowaną przewodniczką po Warszawie. I to było słychać, ponieważ treść i forma jej opowieści były na najwyższym poziomie.

Na samym początku, jeszcze przed wejściem na teren cmentarza, zapowiedziała, iż nie chce aby był to marsz żałobny i postara się urozmaicić nam czas ciekawymi opowieściami.

 

I faktycznie, opowieści były bardzo różne: od encyklopedycznych danych, aż do dykteryjek - niektórych bardzo smacznych. Ich bohaterki i bohaterowie (w proporcji 10 pań – 5 panów) okazywali się pełnokrwistymi postaciami, które za życia czerpały z niego pełnymi garściami, miały swoje wzloty i upadki, oszałamiające sukcesy i tragiczne epizody. Jedna cecha okazała się wspólna dla nich wszystkich: bez względu na to co robili w „życiu prywatnym”, najważniejsza była dla nich sztuka. Często powodowało to ogromne perturbacje i wręcz odciskało piętno na całym ich życiu. Niestety, nierzadko z tragicznym finałem. Rekompensatą za porażki w życiu osobistym, były olśniewające sukcesy na scenie i uwielbienie tłumów. To jest właśnie ten dosyć częsty paradoks gwiazd: publiczność widzi tę przyjemniejszą stronę życia swoich idoli i nie zastanawia się jakim kosztem zostaje osiągnięta.

 

Jednak w trakcie spaceru po Powązkach, zdecydowanie przeważały opowieści pozytywne, a nawet śmieszne i wszyscy byli zaskoczeni, że czas tak szybko upłynął i już doszliśmy do czwartej bramy, czyli do końca trasy. Jednak jeszcze przed rozejściem się, uczestnicy jednogłośnie zgłosili potrzebę częstszego organizowania takich spacerów i podawali konkretne przykłady grobów, które tym razem omijaliśmy bez zatrzymywania i opowiadania. Ponieważ dla wszystkich było jasne, że nie ma możliwości odwiedzenia wszystkich mogił za jednym razem, dlatego deklarowali swoje uczestnictwo w następnych spacerach.

 

Taki „Spacerownik Teatralny” to znakomita i jak dowiodła tego obecność bardzo licznych uczestników, oczekiwana inicjatywa Instytutu Teatralnego i Teatru Syrena.

 Nazwiska osób, których groby odwiedzili uczestnicy Spacerownika Teatralnego pt.  „Teatralne Powązki i o których usłyszeli bardzo ciekawe opowieści przekazane przez p. Joannę Mariuk :

- Wojciech Bogusławski – tablica pamiątkowa

- Zdzisław Maklakiewicz

- Ada Sari

- Kalina Jędrusik

- Maria Dulęba

- Elżbieta Barszczewska

- Mieczysława Ćwiklińska

- Stefan Jaracz

- Maria Przybyłko – Potocka

- Maria Wisnowska

- Nina Andrycz

- Gustaw Holoubek

- Andrzej Kopiczyński

- Violett Villas

- Hanka Bielicka


TEKST:  KRZYSZTOF  STOPCZYK

 

FOTO:  materiały Instytutu Teatralnego i Krzysztof StopczykKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Okiem Obserwatora Teatralne Powązkiredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--