3. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

WARSZAWA, KINO ILUZJON, KINOTEKA

25-28  PAŹDZIERNIKA 2018

WEEKEND FESTIWALOWY


Rozpoczynamy weekend z 3. Festiwalem Filmowym UKRAINA! Szczególnie zachęcamy do spotkań z twórcami z Ukrainy po filmach: „Mit” „Szlachetni włóczędzy”, „Mustafa” i bloku krótkich metraży. W sobotę polecamy zwiedzanie wystawy „Sąsiedzi” w ramach 10. edycji WARSZAWY W BUDOWIE wraz z jej kuratorem. W niedzielę wieczorem zapraszamy na koncert zespołu COLD COMFORT do klubu BARdzo bardzo. Koncertem zakończymy tegoroczny festiwal.

Program festiwalu na stronie: https://ukrainaff.com

 


SOBOTA, 27 października

Godz.  13:00 ZWIEDZANIE WYSTAWY„SĄSIEDZI” w ramach 10. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE przez Szymona Maliborskiego, kuratora festiwalu

Pawilon Cepelii, Marszałkowska 99/101, Warszawa
Wstęp bezpłatny dla widzów festiwalu, warunkiem uczestnictwa jest bilet na dowolny seans festiwalu
Liczba miejsc ograniczona, zapisy: ukrainaff@gmail.com w temacie WYSTAWA

Wystawa "Sąsiedzi" w ramach dziesiątej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE jest próbą przyjrzenia się idei sąsiedztwa we współczesnym mieście, która na skutek migracji uwarunkowanych ekonomicznie czy politycznie staje się jedną z podstawowych kwestii do pomyślenia na nowo. Różnorodne doświadczenia współbycia, podzielane zarówno przez pracowników sezonowych jak i innych migrantów jest punktem wyjścia do wypowiedzi artystycznych. W ramach ekspozycji kuratorzy z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie starają się uchwycić obraz dzisiejszych relacji i znaczeń kształtujących się wokół tematu sąsiedzkości, biorąc za jeden z możliwych punktów wyjścia relacje pomiędzy Warszawą a Kijowem jako przykład dla szerszych procesów globalnych.

Godz. 17:00 pokaz filmu MIT”, reż. Łeonid Kanter, Iwan Jasnij w KINOTECE. Po seansie spotkanie z producentką filmu Kateryną Miziną

Film opowiada historię życia Wasyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Wassyl urodził się we Lwowie, jednak potem przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy „szczęściem”: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość. Brał aktywny udział w Rewolucji Godności, przewodnicząc manifestacjom we Francji, później dołączył do grona wolontariuszy, pomagając Ukrainie. Zdawać by się mogło, że tyle wystarczy dla przedstawiciela twórczego zawodu. A jednak Wasyl postanowił opuścić scenę, by wstąpić w szeregi ochotników, kiedy wojna przyszła do jego ojczyzny. Podczas wykonania bojowego zadania, Wasyl “Mit” Slipak zginął od kuli snajpera.


Godz. 18:30 pokaz filmu SZLACHETNI WŁÓCZĘDZY”, reż. Oleksandr Berezań w Kinie Iluzjon. Po seansie spotkanie z reżyserem Oleksandrem Berezaniem i aktorem Jurijem Chwostenk.

„Szlachetni Włóczędzy” to komedia muzyczna, opowiadająca o lwowskich Batiarach, którzy muszą ratować świat, a razem za światem swoją młodą podopieczną. Akcja rozgrywa się we Lwowie lat 1938-1939. Bodzio i Mirek żyją zgodnie z hasłem: „Kochać Lwów, kobiety i żarty”, ale życie staje się coraz bardziej skomplikowanie, gdy są zmuszeni zostać opiekunami młodej, osieroconej dziewczyny. Przecież dziecko to odpowiedzialność, nawet gdy jest pawie dorosłe i ma prawdziwego narzeczonego. A kiedy na to dziecko zaczynają polowanie jednocześnie agenci NKWD razem z nazistami, to jasne, że tylko Batiarzy są w stanie ich powstrzymać.


NIEDZIELA, 28 października

Godz. 14:15 BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH w Kinie Iluzjon. Po seansie spotkanie z aktorką Oksaną Terefenko.

Pokażemy:

GRADUATION 97”, reż. Pawło Ostrikow, Ukraina 2017 (19 min.)

Roman prowadzi samotne życie w prowincjonalnym miasteczku. Zarabia na życie naprawiając telewizory. Jego życie nieoczekiwanie zmienia się, kiedy po 20 latach do miasteczka powraca jego pierwsza miłość Ludmiła. Film Pavlo Ostrikova został okrzyknięty nowym głosem flmowym Ukrainy.

SZTANGISTA”, reż. Dmytro Suchołytkyj-Sobczuk, Ukraina 2018 (30 min.)

Opowieść o sztangiście Petro, który przygotowuje się do ważnych zawodów. Tuż przed nimi otrzymuje tragiczną wiadomość. Zaczyna nim targać wewnętrzny konflikt. Zdjęcia do filmu odbywały się w Kijowie i Lwowie. Główną rolę w filmie zagrał mistrz sportu w podnoszeniu ciężarów Ołeksandr Loj.

OLENA”, reż. Elżbieta Benkowska, Polska 2013 (17 min.) „OLENA”

Para młodych Ukraińców, Olena i Dima, podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną im portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport Oleny na tory. Para musi go znaleźć zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży. Film „Olena” jako pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny, który został zakwalifikowany do konkursu głównego 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Godz. 16:00 pokaz filmu „MUSTAFA reż. Ernes Sarychaliłow w Kinie Iluzjon. Po seansie spotkanie z Ernesem Sarychalilem

Kim jest Mustafa Dżemilew? Według Wikipedii jest politykiem i osobą publiczną. Historia Mustafy Dżemilewa jest symbolem pokojowego oporu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji w regionie postradzieckim. To film o jego walce o powrót na Krym z miejsc zesłań w czasie Związku Radzieckiego, o przebiegu wymierzonego przeciw niemu procesu w ZSRR, jego doświadczeniu ponad 15 lat jako więźnia politycznego w radzieckich obozach pracy, a także o jednym z najdłuższych strajków głodowych w historii ludzkości.  To także historia o powrocie Tatarów krymskich do ojczyzny po upadku Związku Radzieckiego i o walce Mustafy z okupacją Krymu w 2014 roku.


GODZ. 20:00 IMPREZA ZAMKNIĘCIA: KONCERT ZESPOŁU COLD COMFORT, BARDZO BARDZO, ul. Nowogrodzka 11

Wstęp: 10 zł. Do kupienia przed koncertem. Posiadacze karnetów festiwalowych wchodzą za darmo.

MUZYKA COLD COMFORT: https://coldcoldcomfort.bandcamp.com/album/modern-crypts

NOWY GŁOS UKRAIŃSKIEJ SCENY MUZYCZNEJ!

Zespół Cold Comfort został założony w 2012 r. w mieście Równe. Początkowo swoją muzyką nawiązywali do mrocznych brzmień lat 80. Poza wpływem klasycznego francuskiego cold wave’u i późnego post punku, wprowadzali do swoich brzmień wschodnio-europejskiego ducha. W ich piosenkach przewijają się tematy społeczne. Ostatnio zespół zdecydował się przesunąć nastrój w nieco cieplejszą stronę i rozpoczął flirt z muzyką elektroniczną. Mimo eksperymentów gatunkowych, nie ma tu mowy o kliszach. Cold Comfort to wyjątkowe zjawisko na ukraińskiej scenie muzycznej! Nie przegapcie!

CENY BILETÓW:

17 ZŁ NORMALNY/ 14 ZŁ ULGOWY

KARNET 5 FILMÓW - 59 ZŁ - OSOBY Z KARNETAMI WCHODZĄ NA KONCERT ZA FREE

SHORTY 10 ZŁ

MISIOWE PORANKI 10 ZŁ

KONCERT W BARDZO BARDZO, UL. NOWOGRODZKA 11  10 ZŁ

 

KULINARNE WARSZTATY W KUCHNI KONFLIKTU 40 ZŁKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
festiwal filmowy ukrainaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--