3. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY

WARSZAWA, KINO ILUZJON, KINOTEKA

25-28  PAŹDZIERNIKA 2018

 

3. UKRAINA! Festiwal Filmowy w tym roku odbędzie się w dniach 25 – 28 października w Kinie Iluzjon i KINOTECE. W programie najciekawsze produkcje sezonu, filmy nagradzane na festiwalach filmowych oraz budzące największe poruszenie na Ukrainie. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Kinematografia ukraińska budzi się filmowo i artystycznie. Tegoroczny festiwal chce obudzić również Polaków i mieszkańców Warszawy do otwarcia się na nowych kolegów z pracy, sąsiadów i przyjaciół.

Od 9.10 startuje przedsprzedaż biletów w specjalnych cenach obowiązujących do 24 października. Bilety normalne w cenie 15 zł i ulgowe w cenie 12 zł można kupować w kasie Kina Iluzjon i Kinoteko oraz online.

 


Program festiwalu na stronie: https://ukrainaff.com

 

Festiwal odwiedzą twórcy i spotkają się z widzami. Będziemy gościć: Witalinę Bibliw i Irmę Witowską – Wancę aktorki z filmu „BRAMA”, Katerynę Mizinę producentkę filmu „MIT”,  reżysera  Oleksandra Berezania i aktora Jurija Chwostenko z filmu „SZLACHETNI WŁÓCZĘDZY”, Oksanę Terefenko, aktorkę z filmu krótkometrażowego „OLENA”, Ernesa Sarychaliłowa, reżysera filmu „MUSTAFA”. Zapraszam do umawiania wywiadów.

FILMY FABULARNE

Szczególną uwagę organizatorzy zwracają na film „Black Level”  Wałentyna Wasianowycza, producenta i autora zdjęć do słynnego filmu „Plemię”. „Black Level” okrzyknięto jednym z najciekawszych eksperymentów filmowych w historii ukraińskiego kina. Film Wasianowicza zdobył nagrodę FIPRESCI na ubiegłorocznym MFF w Odessie, jest  także ukraińskim kandydatem do Oscara 2018.  Opowiada o losach fotografa ślubnego, który otoczony w pracy szczęściem i miłością, sam odczuwa głęboki smutek i samotność. W obiektywie aparatu zatrzymuje wyjątkowe chwile, ale sam nie potrafi być szczęśliwy. Opiekuje się schorowanym ojcem i starym kotem. Kostia drastycznie traci wszystko, co dotąd sprawiało mu przyjemność. Czy poradzi sobie z rozpaczą i na nowo zacznie cieszyć się życiem? Z werdyktu Jury FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie:  „Ten zapierający dech film został zrealizowany w wyjątkowy sposób. Nie pada w nim ani jedno słowo, ale brzmi głośniej niż wiele filmów, tych nakręconych i tych, które nadejdą w najbliższych latach”

 

Ważnym tytułem jest również ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa”. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. Film był prezentowany w sekcji Panorama podczas tegorocznego festiwalu Berlinale, a także zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie dla grającej jedną z głównych ról Anastazji Pustovit. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł  na uwagę zasługę kameralny film „Falling” reż. Maryna Stepanska. To historia młodych ludzi pokolenia post rewolucyjnej Ukrainy. Film był nominowany za zdjęcia na Camerimage w kategorii Najlepszy debiut operatorski. Znalazł się też w konkursie East of West Award na MFF Karlove Vary. Opowiada o niezwykłej miłości Antona i Katji, rozdartych między przeszłością swych rodziców i dziadków, której nigdy nie doświadczyli, a skażoną widmem wojny teraźniejszością, którą wszyscy wokół chcą im odebrać. Pragną jedynie spokoju i szczęścia. Czy będą w stanie zbudować mocną więź w świecie, który wydaje się nie mieć przyszłości?

 

FILMU DOKUMENTALNE

W programie nie zabraknie filmów dokumentalnych. Pojawi się nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija –  „Mit”. Film opowiada historię życia Wassyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Wassyl urodził się we Lwowie, lecz potem przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy „szczęściem”: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość. Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, porzucił karierę w Europie by wstąpić w szeregi ochotników. Podczas wykonywania bojowego zadania Wassyl „Mit” Slipak zginął od kuli snajpera.  Autorzy łączą w filmie dwa gatunki: kino i koncert. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie.

Film dokumentalny „Mustafa" reż. Sarychalilow Ernes, pokazuje historię życia Mustafy Dżemilewa, niezwykłej postaci w historii Ukrainy. Człowieka który stał się symbolem pokojowego oporu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji w regionie postradzieckim. Zawiera wywiady znanych osobowości, którzy wypowiadają się o postaci głównego bohatera. Wśród owych znalazł się miedzy innymi Lech Wałęsa.  „Mustafa” to film o walce Dżemilewa o powrót na Krym z miejsc zesłań w czasie Związku Radzieckiego, o przebiegu wymierzonego przeciw niemu procesu w ZSRR, jego doświadczeniu ponad 15 lat jako więźnia politycznego w radzieckich obozach pracy, a także o jednym z najdłuższych strajków głodowych w historii ludzkości.  To także historia o powrocie Tatarów krymskich do ojczyzny po upadku Związku Radzieckiego i o walce Mustafy z okupacją Krymu w 2014 roku.

Niezwykle ciekawym dokumentem jest film „Delta” reż. Oleksandr Teczynskyj, który otrzymał nagrodę Złoty Książę na Międzynarodowym Festiwalu w Odessie 2018 w kategorii Najlepszy Ukraiński Film Pełnometrażowy. Film opowiada o życiu w delcie rzeki Dunaj. Rybacy spieszą się w połowem ryb zanim rzeka zamarznie. Dni stają się coraz krótsze i zimniejsze. A pierwszy śnieg oznacza, że rzeka w krótce zamarznie i mieszkańcy zostaną odcięci od świeżej żywności. Delta rzeki Dunaj w rejonie Bukowiny to miejsce, w którym czas się zatrzymał, a człowiek nadal podlega naturze. Wyróżniony również w sekcji Next Masters Festiwalu DOC LEIPZIG 2017.

 

CENY BILETÓW:

17 ZŁ NORMALNY/ 14 ZŁ ULGOWY, W PRZEDSPRZEDAŻY DO 24.10 CENY 15 ZŁ /12 ZŁ

KARNET 5 FILMÓW - 59 ZŁ - OSOBY Z KARNETAMI WCHODZĄ NA KONCERT ZA FREE

SHORTY 10 ZŁ

MISIOWE PORANKI 10 ZŁ

KONCERT W GRIZZLY GIN BAR, WILCZA/POZNAŃSKA 10 ZŁ

KULINARNE WARSZTATY W KUCHNI KONFLIKTU 40 ZŁ

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na to wydarzenie! Aby wziąć udział w konkursie należy na adres marta@kulturalnie.waw.pl przesyłać poprawną odpowiedź na pytanie: w których kinach odbywa się
3. UKRAINA! FESTIWAL FILMOWY? Oraz tytuł preferowanego filmu (tytułu poniżej). W temacie wiadomości wpisujcie nazwę festiwalu. Przed końcem dnia 6 spośród osób, które to uczynią, otrzymają na FB powiadomienia o wygranej. Powodzenia!

Filmy do wyboru:

Delta 27.10 ( sobota) godz. 14:00 Kino Iluzjon

Kiedy padają drzewa 27.10 ( sobota) godz. 20:30 Kino Iluzjon

Szron 28.10 (niedziela) godz. 15:30 KinotekaKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
festiwal filmowy Iluzjon ukrainaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--