Podczas gdy mnóstwo osób trwa w oczekiwaniu na kolejne odcinki serialu, który okazać się może perełką, tak ze względu na znakomitą obsadę (Amy Adams, Patricia Clarkson), jak reżysera, Jean-Marca Vallée (Wielkie kłamstewka!), Wydawnictwo Znak postanowiło umilić to wyczekiwanie wydając książkę, która stanowi literacką podstawę produkcji. Choć może słowo „umilić” nie jest w tym kontekście sformułowaniem zanadto fortunnym.

 

Ponieważ „Ostre przedmioty”, debiut Gillian Flynn, znanej szerokim kręgom czytelniczym w Polsce, a i chyba na całym świecie, jako autorka Zaginionej Dziewczyny („Gone Girl”, i ta pozycja odtworzona została na ekranie, również przez filmowe sławy: Davida Finchera, Bena Afflecka, Rosamund Pike), to opowieść przepełniona mrokiem i duchotą. Camille Preaker to bohaterka wyrazista (momentami może nieco zbyt przejaskrawiona, podobnie, jak i inne postaci, co jednak nie umniejsza przyjemności z lektury), ironiczna, udręczona.

Skalę jej udręk poszerza jej szef, redaktor naczelny chicagowskiej pośledniej gazety, który posyła ją na dziennikarskie śledztwo do jej rodzinnego miasteczka, skupiska zawiedzionych oczekiwań, podlewanych alkoholem plotek i – jak się okazuje – upiornej zbrodni. Rok wcześniej w makabryczny sposób zginęła tu jedna dziewczynka, teraz zaginęła druga. Camille ma przyjrzeć się tej sensacyjnej sprawie, dostarczając gorącej i pikantnej newsowej strawy znudzonym czytelnikom.

Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, okoliczności tej, wcale nie sentymentalnej, podróży do krainy dzieciństwa, zmuszą poturbowaną psychicznie (i w wysublimowany sposób – fizycznie) bohaterkę do konfrontacji z własnymi demonami. Powieść Flynn to jedna z tych pozycji, którą czyta się szybko, bo wciąga. Autorka posiada cenną zdolność komentowania rzeczywistości w rozkosznie zgryźliwy sposób, operując obserwacjami ostrymi, jak tytułowe przedmioty. Kawał niezłej rozrywki.

Marta Popławska


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Gillian Flynn Ostre przedmiotyredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--