FOTOFESTIWAL 2018 Ludzka Natura | Human Nature

 

17. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

21 czerwca – 1 lipca 2018

centra festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki | Tymienieckiego 3

OFF Piotrkowska Center | Piotrkowska 138/140

 

Tegoroczny Fotofestiwal w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. Do udziału w programie wydarzenia zaproszono artystki i artystów oraz kuratorki i kuratorów, którzy nie poprzestają na dokumentacji zmian w przyrodzie, ale zajmują się nią również w kontekście etyki, władzy czy historii. Podczas Fotofestiwalu 2018 będzie można przyjrzeć się nie tylko globalnym problemom ekologicznym oraz rozwiązaniom, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale także zobaczyć samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach.

 


 

Nadchodząca edycja to: blisko 30 wystaw; ponad 100 międzynarodowych gości; rozstrzygnięcie konkursów: Grand Prix Fotofestiwal oraz Fotograficzna Publikacja Roku; Międzynarodowa Noc Fotografii, realizowana we współpracy z europejską siecią festiwali fotograficznych: Futures – European Platform of Photography; spektakularna instalacja Tree Hugger, zlokalizowana w przestrzeni miejskiej; aż 2 przeglądy portfolio – dla fotografów profesjonalnych i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją karierę; program filmowy; projekt Parallel – European Photo Based Platform; strefa edukacyjna; warsztaty; spotkania autorskie; pokazy slajdów; koncerty; sekcja Fotofestiwal Kids.

Fotofestiwal jest jednym z najchętniej odwiedzanych festiwali fotograficznych w Europie. Od lat przyciąga niesamowitą energią i zaskakuje prezentacjami w niezwykłych przestrzeniach pofabrycznej Łodzi. Fundacja Edukacji Wizualnej – główny organizator festiwalu i Miasto Łódź zapraszają fotografów z całego świata, by zaprezentowali swoje prace na wystawach, odwiedzanych przez tysiące widzów. Na Fotofestiwalu zwiedzający poznają najciekawsze zjawiska we współczesnej fotografii, fotografowie poszerzą swoją wiedzę na warsztatach i przeglądach portfolio, dzieci nauczą się jak oglądać i robić zdjęcia.

 

Mathieu Asselin, Fotofestiwal 2018 ⓒ M.A. - David Baker (65) at his brother Terry's grave.

 

PROGRAM

Ważąca ponad 87 tysięcy ton Wielka Pacyficzna Plama Śmieci o powierzchni pięciokrotnie większej niż Polska dryfuje między Hawajami i Kalifornią. Szacuje się, że obecnie wymiera pięć tysięcy gatunków zwierząt rocznie, 95% Wielkiej Rafy Koralowej już umarło – w ciągu kilkudziesięciu lat koralowce mają wyginąć. Naukowcy dostarczają coraz to nowych danych, które udowadniają, że wszelkie nieodwracalne zmiany w przyrodzie spowodowane są przede wszystkim działaniem człowieka. Przez okres prawie dwunastu tysięcy lat, od tzw. rewolucji agrarnej człowiek zdominował i poddał kontroli większość gatunków i zasobów naturalnych. I choć naukowcy wciąż spierają się, czy ślad, jaki pozostawiamy na Ziemi jest na tyle znaczący, aby można wyznaczyć nową epokę geologiczną, to termin „antropocen” – era człowieka, już przyjął się w humanistyce i stał się inspirującym punktem odniesienia dla artystów.

Program „Ludzka natura” składa się z siedmiu wystaw indywidualnych i jednej wystawy zbiorowej. Wspólnie tworzą narrację, która opowiada o relacji człowieka i natury. Część projektów prezentuje świat przyrody i skutki eksploatującej go działalności człowieka. Inne pokazują możliwe sposoby rozwiązania najważniejszych problemów ekologicznych. Większość z prezentowanych serii oparta jest na długoterminowych badaniach. Artyści odwołują się do materiałów naukowych i korzystają z zasobów archiwalnych. Podczas wielu miesięcy swojej pracy współpracowali z naukowcami i specjalistami, brali udział w wyprawach badawczych. Uczestniczyli w procesie budowania i przekazywania wiedzy dotyczącej współczesnych problemów ery antropocenu. Program przygotował kolektyw kuratorski Fotofestiwalu: Marta Szymańska, Franek Ammer, Agata Zubrzycka, Justyna Kociszewska, Krzysztof Candrowicz.

Wśród prac wybranych do programu „Ludzka natura” znajduje się między innymi szeroko dyskutowany cykl „Monsanto: A photographic investigation" Matthieu Asselina. Projekt wystawiany po raz pierwszy podczas festiwalu Les Rencontres de la Photographie w Arles we Francji, nagrodzony m.in. Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards, to prawdopodobnie zdobywca największej liczby fotograficznych laurów w roku 2017. Analizując historię działań jednego z największych na świecie koncernów chemicznych, Matthieu Asselin pokazuje wpływ korporacji na politykę ekologiczną, zmiany klimatyczne oraz na życie społeczności i pojedynczych osób.

 

Robert Zhao Renhui, Fotofestiwal 2018 ⓒ R.Z.R. - Christmas Island II, Naturally, 2016


Z kolei Claudius Schulze postanowił sprawdzić, jak zmiany klimatyczne i katastrofy ekologiczne bezpośrednio wpływają na idylliczne europejskie krajobrazy, te same, które znamy z pocztówek i własnego wakacyjnego albumu. Fotograf kupił starego vana, spakował swojego kota i wielkoformatowy aparat 4×5 i przejechał 50 000 km wzdłuż wybrzeży Europy, aby pokazać, w jakim stopniu efekty zarządzania katastrofami naturalnymi stały się częścią naszego krajobrazu.

Równie ciekawy temat podejmuje w swojej twórczości Mandy Barker. Wielokrotnie nagradzana (International Photography Award, Lens Culture Earth Award) i wystawiana (Aperture Foundation w Nowym Jorku, the Victoria & Albert Museum, Photographers’ Gallery w Londynie) brytyjska fotografka znana jest ze zdjęć oceanicznych śmieci, które uwiecznia, tworząc katalog fikcyjnych wodnych „stworzeń”. Gościem Fotofestiwalu będzie także Dornith Doherty, stypendystka Guggenheima, która od dziesięciu lat, współpracując ze światowej rangi biologami, zajmuje się tematem największych banków nasion. Efektem jej pracy są, między innymi, intrygujące zdjęcia rentgenowskie nasion.

Singapurski artysta Robert Zhao Renhui stworzył Institute of Critical Zoologists, którego celem jest przede wszystkim krytyczne spojrzenie na relacje ludzi i zwierząt. Śledzi możliwe scenariusze rozwoju badań biologicznych i rolę przyrody w nieoczywistych, trudnych do uchwycenia aspektach życia ludzkiego. Podczas Fotofestiwalu pokazany zostanie jego ostatni projekt pt.: „Christmas Island, Naturally”. Robert współpracuje z naukowcami, zoologami, botanikami, choć nie gwarantuje to autentyzmu jego zdjęć.

Na wystawie „Konserwacja między-gatunkowa” będzie można obejrzeć prace polskich artystek: Joanny Rajkowskiej, Karoliny Grzywnowicz i Anny Zagrodzkiej. Kuratorką ekspozycji jest Aleksandra Jach, badaczka kultury wizualnej od lat zajmująca się tematem przedstawienia przyrody w sztuce i zagadnieniem antropocenu.

Program główny to także prezentacja wyłonionych spośród 630 zgłoszeń, nadesłanych z 59 państw z całego świata, finalistów konkursu Grand Prix Fotofestiwal. Wystawa od lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń każdej edycji. To właśnie podczas jej otwarcia zostanie ogłoszony zwycięzca, który otrzyma 10 000 zł.

Poza centrami festiwalowymi Fotofestiwal obecny będzie w większości łódzkich galerii i instytucji, które zaangażowały się w przygotowanie i realizację programu wystaw towarzyszących.

 

Mateusz Kowalik, Fotofestiwal 2018 ⓒ M.K. - Far Away From Paradise

 

Wokół natury krążyć będzie także festiwalowe kino. W nowej – lekkiej i retrospektywnej części tego programu będzie można obejrzeć filmy, które stały się kamieniami milowymi kina przyrodniczego i rozrywkowego zarazem: od wizualnych eksperymentów Percy’ego Smitha ze współczesną muzyką Tinderstick przez cykl BBC „Planet Earth II", nieśmiertelne „Ptaki" Hitchcocka, po niezależne kino ery VHS z San Francisco i pokaz z cyklu midnight movies. Pojawią się także najnowsze dokumenty poświęcone fotografom, takie jak „Twarze Plaże” Agnes Vardy i „Mistrz i Tatiana” o Vitasie Luckusie oraz videoesej próbujący uchwycić sedno magii fotografii natychmiastowej: „Instant Dreams”. Zagadnienia poruszane na festiwalu zostaną pogłębione w ramach specjalnej strefy edukacyjnej, przygotowanej przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie będzie można zobaczyć multimedialne prezentacje, filmy edukacyjne, ulotne projekty. Będzie można wziąć także udział w spotkaniach z artystami i specjalistami zajmującymi się ekologią. W strefie edukacyjnej znajdzie się też czytelnia z książkami artystycznymi i publikacjami popularnonaukowymi dotyczącymi natury, ekologii i zrównoważonego rozwoju.

 

ORGANIZATOR: Fundacja Edukacji Wizualnej

WSPÓŁORGANIZATORZY: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center Fotofestiwal 2018 dofinansowano ze środków: - Urzędu Miasta Łodzi; - Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; - Unii Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa”.

GŁÓWNI PARTNERZY: Łódzkie Centrum Wydarzeń, HP, Uniwersytet Łódzki, Veolia Łódź

PATRONI MEDIALNI: TV Arte, BLOW Photo Magazine, Co Jest Grane, Contemporary Lynx, Digital Camera Polska, doc! photo magazine, Fotograf Magazine, Fotopolis.pl, Gazeta Wyborcza, GUP Magazine, K MAG, Notes Na 6 Tygodni, Przekrój, Vogue, Magazyn Zwykłe Życie www.fotofestiwal.com

 

Opisy zdjęć:

1. Mathieu Asselin, Fotofestiwal 2018  M.A. - David Baker (65) at his brother Terry's grave.

2. Robert Zhao Renhui, Fotofestiwal 2018  R.Z.R. - Christmas Island II, Naturally, 2016

3. Mateusz Kowalik, Fotofestiwal 2018  M.K. - Far Away From Paradise

 

 

 


Kategoria: Lifestyle | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Fotofestiwal Ludzka Natura łódzredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--