Pod Lupą: Kino Islandzkie

  pokazy filmów "W cieniu drzewa", "O koniach i ludziach"

 

6 czerwca (środa) odbędzie się przegląd filmowy poświęcony islandzkiej kinematografii, podczas którego przedpremierowo pokażemy islandzkiego kandydata do Oscara – „W cieniu drzewa”, komedię o absurdalnej sąsiedzkiej wojnie o drzewo, a także „O koniach i ludziach” – filmowy poemat o potrzebie wolności i przynależności każdego z nas. Bilety od 14 zł*!

 


 

6 czerwca, środa, godz. 18:00, „W cieniu drzewa”, tytuł oryginalny: Undir Trénu, rok produkcji: 2018, czas trwania: 1h 29 min. 
 

[POKAZ PRZEDPREMIEROWY]

Dwa małżeństwa, jedno drzewo i absurdalna, sąsiedzka wojna, która doprowadza do nieoczekiwanych sytuacji, kiedy puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem.

 Atli, oskarżony o zdradę i wyrzucony z domu przez żonę, wprowadza się do domu rodziców, którzy właśnie toczą spór z sąsiadami. Wszystko rozchodzi się o wielkie, stare drzewo, rzucające cień na taras przyległej posesji. W czasie, gdy Atli próbuje ułożyć sobie życia na nowo, konflikt z sąsiadami ulega eskalacji – dom zostaje uszkodzony, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach.

W efekcie konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową.

 Islandzki kandydat do Oscara, zdobywca sześciu islandzkich nagród filmowych (w tym dla najlepszego filmu) i 12 nominacji, znakomicie przyjęty na festiwalach w Wenecji i Toronto.

 Fenomenalne aktorstwo, mistrzowski, precyzyjny scenariusz i znakomite zdjęcia Moniki Lenczewskiej, która trafiła do prestiżowej dziesiątki „cinematographers to watch” — operatorów najbardziej wartych uwagi według magazynu „Variety”.

 

Przenikliwy i absurdalnie komiczny. Bystra obserwacja eskalujących, domowych napięć, jednocześnie zabawna i prowokująca, zrobiona z ogromnym wyczuciem stylu” - Sarah Ward, Screen International

Sigurdssonowi udaje się osiągnąć wyjątkową emocjonalną głębię: idealnie równoważy dramat rodzinny z przezabawną komedią” - Deborah Young, The Hollywood Reporter

 

6 czerwca, środa, godz. 19:45, „O koniach i ludziach”, tytuł oryginalny: Hross i Oss, rok produkcji: 2013, czas trwania: 1h 20 min.

Benedikt Erlingsson jest jednym z najbardziej popularnych reżyserów scenicznych ostatniej dekady w Islandii, wielokrotnie nagradzany za swoją pracę zarówno reżyserską, autorską jak i aktorską.

 Kolbeinn kocha Solveig, A Solveig kocha Kolbeinn. Ale Kolbeinn kocha kogoś jeszcze. A mianowicie swoją ukochaną, zdobywającą medale klacz Granę. Ale Grana jest obsesyjnie zakochana w ogierze Solveig, Brunn. Nadchodzi wiosna, śniegi topnieją, uczucia rozkwitają… Czy to się może dobrze skończyć?

 Vernhardur kocha wódkę, a jego koń Jarpur kocha swojego pana.  Kiedy na wodach Islandii pojawia się rosyjski statek , wypełniony 96% spirytusem, Vernhardur z miłości do wódki na swoim koniu, postanawia do statku dopłynąć… To nie może się dobrze skończyć!

 Grimur kocha dawne drogi konne, ale Eglii kocha je grodzić drutem kolczastym. Podczas konnych wędrówek, Grimur przecina ogrodzenie, a Eglii goni go ciągnikiem po islandzkich górach…To na pewno nie skończy się dobrze!

 Johanna kocha swoją klacz Raudka, ale Raudka kocha wolność. W pogoni za koniem, Johanna znajduje na wrzosowisku rannego Grimura, otoczonego wianuszkiem klaczy… To na pewno się skończy dobrze!

 

Juan Camillo kocha życie i przygody. Jako turysta z Hiszpanii podziwia islandzką naturę i kobiety. Podczas przejażdżki na starym koniu, nagle spada śnieg. Czy historia gorącego Hiszpana i islandzkiego konia może skończyć się dobrze…?

 

Jeden z najlepszych debiutów zagranicznych ostatnich lat. Filmowy poemat o potrzebie wolności i przynależności każdego z nas. Oryginalny a zarazem prostolinijny  portret... zwierzęcia w zwierzęciu” - Anna Serdiukow, Dziennik Gazeta Prawna

 

 6 czerwca, środa, godz. 18:00 I 19:45

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na to wydarzenie! Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem, 2 spośród osób, które to uczynią, otrzymają powiadomienia na FB. Powodzenia!

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Kino Islandzkie Kino Praha konkursredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--