Fiodor Dostojewski

 

BIESY

 

reżyseria: Natalia Korczakowska

adaptacja: Natalia Korczakowska i Adam Radecki

 

obsada:


STIEPAN TROFIMOWICZ WIERCHOWIEŃSKI – Stanisław Brudny

BARBARA PIETROWNA STAWROGIN – Irena Jun

MARIA TIMOFIEJEWNA LEBIADKIN – Monika Obara

PIOTR STIEPANOWICZ WIERCHOWIEŃSKI – Tomasz Nosinski

LIZAWIETA NIKOŁAJEWNA TUSZYN – Anna Paruszyńska

IWAN PAWLOWICZ SZATOW – Marcin Pempuś

ANDRZEJ ANTONOWICZ VON LEMBKE – Bartosz Porczyk

SZYGALEW – Halina Rasiakówna

IGNACY LEBIADKIN – Andrzej Szeremeta

ALEKSY NIŁYCZ KIRYŁOW – Robert Wasiewicz

MIKOŁAJ WSIEWOŁODOWICZ STAWROGIN – Krzysztof Zarzecki

FIODOR FIEDKA KATORŻNY – Mirosław Zbrojewicz

MARIA SZATOW – Ewelina Żak

MIKOŁAJ II ROMANOW – Mirosław Zbrojewicz

ALICJA WIKTORIA HESKA – Ewelina Żak

TATIANA ROMANOWA – Anna Paruszyńska

OLGA ROMANOWA – Monika Obara

MARIA ROMANOWA – Karolina Feluch

ANASTAZJA ROMANOWA – Maria Pisera, Julia Szewczyk

ALEKSY ROMANOW – Jan Pisera, Stanisław Przeździęk

 


 

Premiera 26 stycznia 2018

 

Po adaptacji „Berlin Alexanderplatz” Natalia Korczakowska znów sięga po wielką literaturę, klasykę powieści społecznej. Niebezpiecznie aktualną.


Jakiekolwiek jest imię Idola - Lenin, Stalin, Hitler, Mao - tyran to zawsze karykatura zdewaluowanego Ojca. Absurdalni bojownicy rzucają się w wir masakry, by samemu pozostać przy życiu - tak mnożą się zbrodnie będące ojcobójstwami. Strażnicy ze stalinowskich łagrów, oprawcy Szoa, czerwoni gwardziści Mao, z błogosławieństwem swoich Partii mordują nie tylko własnych królów, ale również własne rodziny - bredzą o nowych początkach. Biesy, demony chcą zaszczepić w naszych głowach myśl, że zabójstwo przestało być zabójstwem i że jesteśmy wolni, zupełnie wolni aż po upojenie zabijania siebie i innych. To lekcja totalitaryzmu i nauka nieszczęścia. Czytajmy zatem, co mówi Aleksy Kiryłow, proroczy bies Dostojewskiego: 

"Człowiek właśnie dlatego był dotąd tak biedny i nieszczęśliwy, że bał się urzeczywistnić najdoskonalszą postać swojej woli; używał jej tylko pokątnie, jak uczniak. Jestem okropnie nieszczęśliwy, bo okropnie się boję. Zacznę,  i otworzę drzwi. To dzięki swej woli mogę okazać w najdoskonalszej postaci swoje nieposłuszeństwo i swoją wolność. Zabijam siebie, żeby udowodnić swoje nieposłuszeństwo i swoją nową wolność".

„Ideologie porządkują świat i dlatego ulegają im ci, którzy nie widzą w nim dla siebie perspektyw. Ludzie są w stanie zrobić wszystko, żeby utrzymać nawet najbardziej absurdalne wizje świata pełnego sensu i bez chaosu. Nie ma już dnia, żebyśmy nie usłyszeli o kolejnym pobiciu kogoś, kto myśli inaczej. Żyjemy w czasach przejściowych, takich jakie opisywał Dostojewski.  Sypie się stary porządek, wchodzimy w epokę, która jest niewiadomą.“
Natalia Korczakowska (fragm. Rozmowy z M. Urbaniakiem)

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójnne zaproszenia na wymienione powyżej (w tytule publikacji) terminy spektakli. Zgłaszajcie się komentarzach pod postem na FB, wpisując w komentarzu preferowaną datę. Przed końcem piątku część spośród osób, które to uczynią, otrzymają na FB powiadomienia o wygranej. Powodzenia!

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Biesy promocja teatr Teatr Studioredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--