ZABAWA Z KULTURĄ. TRADYCYJNE ZABAWY I GRY AZJI

 

wystawa dostępna dla zwędzających – 7.04.2018 - 30.09.2018


 

Od 7 kwietnia 2018 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku można będzie oglądać wystawę poświęconą tradycyjnym zabawom i grom azjatyckim. Celem wystawy jest przybliżenie polskiej publiczności historii gier, roli jaką odgrywają i treści kulturowych jakie niosą ze sobą. Ekspozycja będzie podróżą, przenoszącą nas w świat tradycyjnych aktywności podejmowanych na dziedzińcach indyjskich pałaców, japońskich klasztorów, w mongolskich jurtach i na polskich podwórkach. Wystawa jest skierowana nie tylko do osób zainteresowanych kulturą Wschodu. Jej tematyka przybliża kulturę azjatycką także dzieciom i młodzieży w jeden z najprzyjemniejszych sposobów – poprzez zabawę.

 


 

„Zabawa jest starsza od kultury […]” – Johan Huizinga

Zabawa jest najbardziej spontaniczną i pierwotną formą naszej aktywności. Na przestrzeni stuleci, niezależnie od wieku, języka czy miejsca, aktywność ludyczna była ważnym elementem codzienności. W wolnych chwilach ludzie bawili się oraz grali dla poprawienia humoru, dla chwili odprężenia lub dla podtrzymania więzi. Gry uczyły przydatnych w życiu umiejętności, były częścią rytuałów, przekazywały zasady moralne oraz integrowały pokolenia. Przez tysiące lat towarzyszyły człowiekowi w podróży. Adaptowały się do nowych miejsc. Zmieniały się ich nazwy, reguły. Umierały i odradzały się w nowych znaczeniach, środowiskach i regionach. Są świadectwem nieustannego przenikania się kultur. Ślady ich wędrówki można odnaleźć w starożytnych malowidłach czy rzeźbach, a także w naszym najbliższym otoczeniu.

 


 

Zabawy i gry azjatyckie stanowią bogatą spuściznę dziedzictwa kulturowego Azji. Ich wartość dostrzegło UNESCO, uznając, że zabawy i gry tradycyjne są równie ważnym elementem dziedzictwa kulturowego jak zabytki sztuki, architektury czy języki regionalne i powinny być objęte ochroną.

Partnerami wystawy są Muzeum Zabawek i Edukacji „Kolong Tangga” w Yogyakarcie (Indonezja), World Traditional Culture Play Association z Korei Południowej, Ambasada Japonii, Ambasada Republiki Filipin, Ambasada Malezji, Wydział Turystyki AWF Poznań oraz Polskie Stowarzyszenie Carrom.

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Ambasady Indii, Ambasady Republiki Indonezji, Ambasady Sri Lanki, Ambasady Królestwa Tajlandii oraz Ambasady Wietnamu. Sponsorem wystawy jest firma Trojka.

Kurator wystawy: Tomasz Madej, Muzeum Azji i Pacyfiku

 


 

O muzeum:

Muzeum Azji I Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka, ul. Solec 24

Muzeum Azji i Pacyfiku powstało w 26 lutego 1973 roku z kolekcji Andrzeja Wawrzyniaka, który pracował w służbie dyplomatycznej w Wietnamie, Indonezji, Laosie, Nepalu i Afganistanie, podróżował po niemal wszystkich krajach Azji, po Australii i dużej części Oceanii.

 


 

Oprócz założycielskiej kolekcji indonezyjskiej, w zbiorach Muzeum szczególnie bogato reprezentowana jest Mongolia, Indie, Nepal, Tybet, Wietnam, Birma, Laos, Chiny, Azja Środkowa (Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Kazachstan, Kirgistan), Afganistan, Papua Nowa Gwinea i Vanuatu. Obecnie kolekcja muzeum liczy ponad 21.000 eksponatów.

muzeumazji.pl

facebook.com/muzeumazji

instagram.com/asiapacificmuseum

 

KONKURS! Mamy dla Was katalogi dotyczące tej wystawy! Aby wziąćudział w konkursie, na adres marta@kulturalnie.waw.pl przesyłajcie wiadomość zawierającą odpowiedź na pytanie: kto jest autorem stwierdzenia, iż

„Zabawa jest starsza od kultury […]?

 

W temacie wiadomości wpisujcie tytuł wystawy. Przed końcem nadchodzącego tygodnia, dwie spośród osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, otrzymają od nas maile z informajcą o wygranej. UWAGA! Odbiór osobisty katalogów w siedzibie Muzeum.

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
muzeum Muzeum Azji i Pacyfiku wystawaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--