Amy Schumer odniosła karierę w dość bezwzględnym dla kobiet świecie standuperów głównie dzięki swej bezkompromisowości, olbrzymiej dawce autoironii ale i wiary we własne możliwości (wielokrotnie podkopywanej tak przez okoliczności zewnętrzne, jak złośliwe podszepty wielokrotnie wystawianego na szwank ego). I taka też właśnie jej książka: „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”. Co zresztą zwiastuje już sam tytuł, nawiązujący do ozdoby ciała może i wątpliwej, bo nieudolnie wykonanej, ale będącej hołubioną pamiątką bo pewnym (nieważne, czy lepszym, czy gorszym) etapie w życiu.

 


 

Amy nie rozpamiętuje, nie użala się nad sobą, choć los i otoczenie nie szczędziły jej prztyczków, a nawet całkiem solidnych ciosów: od nieudanych (to czasem mało powiedziane) związków, przez ciężką chorobę ojca, czy spektakularny zjazd rodziców ze szczytu na dół finansowej drabiny społecznej. Wszelkie katastrofy opisuje Amy z taką swadą a jednocześnie urokiem, że czytelniczka bądź czytelnik myśli sobie: kurczę, mogłabym się z tą dziewczyną kumplować. Przy czym podkreśli należy, że bez owijania w bawełnę i z grubej rury serwuje komiczka odbiorcom tematy, o których – jak bzdurnie się przyjęło – grzecznym dziewczynkom opowiadać nie wypada (seks, dyskryminacja, molestowanie). I bardzo dobrze, brawo Amy, ktoś musi rozłupywać te kanony, które, choć trudno w to uwierzyć osobom trzeźwo myślącym, trzymają się całkiem nieźle. Książka Schumer do kanonu światowej literatury raczej nie wejdzie, ale nic to, czyta się ją z satysfakcją, zadowoleniem i myślą: „you go girl!”.

 

 


 

Fragment książki:

„Jestem kompletnie popieprzona i totalnie zakręcona, więc nie mogę zaoferować wam takich mądrości. Jedyne, co mogę zrobić, to przedstawić wam swoje błędy, pomyłki, swój ból i powody do śmiechu.”

Amy Schumer – amerykańska aktorka komediowa specjalizującą się w stand-upie, scenarzystka i producentka. Jest pomysłodawczynią, współproducentką, współscenarzystką oraz główną gwiazdą komediowego serialu skeczowego „Inside Amy Schumer”. Zagrała główną rolę i napisała scenariusz do komedii romantycznej „Wykolejona”. Znalazła się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu TIME.

Tytuł: „Dziewczyna z tatuażem na lędźwiach”

Autor: Amy Schumer

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej

Wydawnictwo Kobiece

Data premiery: 1 marca 2018

 

 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--