Znamy program Przeglądu Filmów Chińskich! Ruszyła przedsprzedaż biletów w Warszawie!

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na trzecią edycję Przeglądu Filmów Chińskich. Przegląd odbędzie się w dwóch kinach należących do Sieci Kin SFP – w warszawskim kinie KULTURA w dniach 21-24 września oraz w Łodzi w kinie POLONIA od 27 do 30 września.

 

Historia chińskiego kina zaczęła się stosunkowo późno. Wprawdzie jeszcze pod koniec XIX wieku zarówno Edison jak i Pathé wysłali swoich operatorów do Chin, ale na pierwszy chiński film trzeba było czekać aż do 1905 roku. Nazywał się „Zdobycie góry Jun” i był ekranizacją fragmentu chińskiej opery z jedną z jej gwiazd w roli głównej. Wiadomo, że spotkał się z ogromnym zainteresowaniem: nie tylko dlatego, że widzowie byli ciekawi „zachodniego teatru cieni”, jak nazywano kino w Państwie Środka, ale przede wszystkim dlatego, że można było zobaczyć uwielbianego aktora za nieporównywalnie niższą cenę niż wykupując bilet do opery.

Konrad J. Zarębski

 

Z roku na rok chińskie kino staje się coraz bogatsze. Trudno mówić o jednym chińskim kinie, różnorodność języków filmowych stanowi dzisiaj jego uderzającą cechę. Cechę, która odbija się na charakterze całego Przeglądu.

Zaprezentujemy Państwu 7 tytułów ze współczesnego repertuaru chińskich kin, prezentujących rozmaite style filmowe, z mocno widowiskowym na czele.

Przegląd otworzy pokaz filmu „Aftershock” Fenga Xiaoganga, którego akcja rozgrywa się po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1976 roku w Tangshan. W kinie Kultura odbędzie się europejska premiera tego najbardziej dochodowego chińskiego filmu w historii, który zarobił podczas pierwszego weekendu więcej niż „Avatar”!

 

Bilety na warszawskie seanse już w sprzedaży!

Ceny biletów: 12zł, karnety na 7 filmów- 60 zł. 

 

W programie przeglądu:

22.09.2010 Środa        
19.00    Strażnicy i zabójcy (Bodyguards & Assassins) 132 min.      
21.30   Ostatnia bitwa (The Assembly) 119 min.      
        
23.09.2010 Czwartek        
17.30   Droga do szkoły (Walking to School) 83 min.      
19.00   Go, Lala, Go  100 min.      
21.00   A jeśli to ty (If You Are the One) 122min.      
        
24.09.2010 Piątek        
19.00  Aftershock     129 min.      
21.30  Tysiące mil samotności (Riding Alone for Thousands of Miles) 105 min. 

 

Opisy wszystkich filmów oraz program Przeglądu znajdą Państwo w załączniku oraz na stronach:

 

www.przeglad-filmow-chinskich.pl

www.kinokultura.pl

www.kinopolonia.pl

 

 

Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Partnerami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Biuro Radia, Filmu i Telewizji Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Patronami medialnymi Przeglądu są: Dziennik Gazeta Prawna, TVP Kultura, Chilli Zet, Stopklatka.pl, TVP Łódź, bazafilmowa.plKategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--