Chiński tusz

 

 

Opis wystawy:

 

Wystawa prezentuje prace Agaty Jóźwiak powstałe w polskich górach oraz nad rzeką w latach 2015-2017. Niniejsza ekspozycji przywodzi na myśl chińskie określenie shan shui, oznaczające namalowany pejzaż. W dosłownym tłumaczeniu na język polski wyrażenie to brzmi: „góra-woda”. Prace wykonane zostały tuszem chińskim na papierze i są interpretacją zarówno pejzażu polskiego, jak i idei kanonu przedstawiania świata w dalekowschodnim malarstwie pejzażowym.

 


 

Artystka, będąca wychowanką tradycji dawnego malarstwa europejskiego, inspiruje się starą dalekowschodnią koncepcją filozoficzno-estetyczną, a także twórczością reprezentujących ją mistrzów. Podstaw malarstwa tuszowego uczyła się w Muzeum Azji i Pacyfiku, także poprzez kopiowanie dalekowschodnich obrazów.

 

W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje głównie korzystając z tuszu oraz techniki olejnej. Należy do grupy artystycznej Way of Ink.

 

Od 2008 roku organizuje plenery w Karpatach i w innych cennych przyrodniczo regionach Polski. Współpracowała z organizacjami ekologicznymi, m.in. z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze oraz z Ogrodem Botanicznym UW, wykorzystując swoje prace do działań służących ochronie przyrody.

 


 

Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in.: w Galerii nad Wisłą w Toruniu, w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem oraz w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów w Warszawie. Wspólnie z Way of Ink obrazy wystawiała m.in.: w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Galerii Władysława Hasiora i w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, na Uniwersytecie Warszawskim (Pałac Kazimierzowski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), podczas 72 Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, a także w dość nietypowych miejscach takich jak Schronisko w Dolinie Roztoka w Tatrach, pod patronatem Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Kontakt: www.agatajozwiak.com

 

Fot: materiały prasowe (pracy Agaty Jóźwiak)

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--