ART KONFRONTACJE czyli rzeźby powstające na Polu

     Pole Mokotowskie jest miejscem niezwykłego wydarzenia kulturalnego, pleneru rzeźbiarskiego, jakiego nie było w stolicy od trzydziestu lat. Od 15 sierpnia przez cały miesiąc warszawiacy i turyści mogą przypatrywać się mozolnej pracy twórczej i porozmawiać z artystami o powstających dziełach, które pozostaną trwałymi ozdobami parku.

     Otwarty plener rzeźbiarski został zorganizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Twórczej FREE ART we współpracy z warszawskim oddziałem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ideą przyświecającą temu projektowi jest przybliżenie odbiorcom sztuki, poznanie i zrozumienie przez nich procesu twórczego oraz pokazanie, jak ciężka jest to praca. Zadania podjęli  się znani polscy rzeźbiarze: Dariusz Kowalski (komisarz pleneru), Jacek Müldner-Nieckowski (komisarz pleneru), Teresa Pastuszka-Kowalska, Antonina Wysocka-Jończak, Majid Jammoul, Grzegorz Szkopowicz, Wiktor Gajda i Sylwester Ambroziak. Artyści wykonali wcześniej projekty rzeźb w miniaturze. Wszystkie dzieła wyrzeźbione zostaną z jednego rodzaju kamienia – biało-szarego z rudawymi przerostami piaskowca kunowskiego z kopalni Nietulisko. Z niego zbudowano niegdyś Łazienki Królewskie.

     Projekt ART KONFRONTACJE został objęty patronatem honorowym burmistrza Dzielnicy Ochota Maurycego Wojciecha Komorowskiego, wsparciem Wydziału Kultury Dzielnicy Ochota i dofinansowaniem Biura Kultury m. st. Warszawy. Jako, że jest to pierwszy po bardzo długiej przerwie plener, rzeźbiarze oraz organizatorzy borykają się z pewnymi problemami natury finansowej oraz organizacyjnej, mimo udziału w projekcie wspomnianych władz miasta oraz sponsorów. Wynikają one z tego, że wykonania rzeźby jest bardzo kosztowne (kilkadziesiąt tysięcy) i że sponsorzy i organizatorzy „przecierają szlaki”. Poza tym istnieją obawy, czy warszawiacy dobrze przyjmą dzieła sztuki, czy obejdą się z nimi z należytym szacunkiem i czy nie będą niszczone. By sztuka w przestrzeni publicznej była akceptowana i zrozumiana bardzo ważna jest edukacja, taka od najmłodszych lat.

     Organizatorzy i artyści zapraszają wszystkich zainteresowanych wraz z najmłodszymi pociechami na Pole Mokotowskie, w okolicę Pubu Merlin, przy jeziorku. Dodatkową atrakcją są weekendowe warsztaty plastyczne (w godz. 14.00-16.00) dla dzieci i młodzieży. Plener zakończony zostanie 15 września, a 26 września br. nastąpi uroczyste przekazanie rzeźb miastu.

tekst i foto: Ewa Balana

 

Projekt rzeźby Wiktora Gajdy

Grzegorz Szkopowicz


Projekt rzeźby Sylwestra Ambroziaka

Projekt rzeźby Grzegorza Szkopowicza (z lewej) i Jacka Muldnera-Nieckowskiego (z prawej)

Od lewej: Dariusz Kowalski, Agnieszka Biardzka, Joanna Malinowska, Maurycy Wojciech Komorowski, Helena Gąsiorowska, Jacek Muldner-Nieckowski i Tomasz Awdziejczyk

Sylwester Ambroziak

Projekt rzeźby Antoniny Wysockiej-Jończak

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--