Fundacja Shalom


Uroczysty koncert „Kadysz” 

Centralnym punktem tegorocznej VII edycji Festiwalu Warszawa Singera będzie uroczysty koncert symfoniczny „Kadysz”. Wieczorem 1 września, w Kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim Sinfonia Varsovia wykona utwory pod batutą Johna Axelroda oraz Krzysztofa Pendereckiego. Koncert dedykowany jest Pamięci Sześciu Milionów Zamordowanych Żydów oraz Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. 

Na program wieczoru złożą się trzy kompozycje: “Kaddish” z III Symfonii Leonarda Bernsteina, „Kadysz” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Kol Nidrei” Maxa Brucha, których wykonawcami będą tak znamienite osobistości jak Samuel Pisar (USA), Kelley Nassief (USA), Alberto Mizrachi (USA) czy Daniel Olbrychski (Polska).  

Kadysz w tradycji żydowskiej to m.in. modlitwa odmawiana za zmarłych przez ich bliskich. Libretto do Kadyszu L. Bernsteina (1963 r.) napisał w 2003 r., pochodzący z Białegostoku, Samuel Pisar. Po wojnie, którą przeżył jako jeden z najmłodszych ocalałych i jako jedyny z całej rodziny, stał się aktywnym obrońcą wolności i praw człowieka. Autor wielu publikacji i książek, założyciel Yad Vashem we Francji, działacz licznych organizacji i fundacji, za swoją działalność był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. O napisanie tekstu do symfonii poprosił go sam kompozytor. O powstaniu dzieła mówi następująco:  

„Mój dialog rozpoczynałem pełen gniewu, gwałtownie wadząc się z Panem. Uczyniłem tak, albowiem spory z Bogiem spotykają się w żydowskiej tradycji z mniejszą dezaprobatą niż w innych religiach. (…) Dla kogoś takiego jak ja, kto doświadczył już raz końca świata, wysiłek, by dać właściwe pojęcie o własnych wspomnieniach z przeszłości, refleksjach na temat teraźniejszości i przeczuciach dotyczących tego, co może przynieść przyszłość, stanowił emocjonalną udrękę. Był też artystycznie pobudzający. (…) Krytycy muzyczni uznali, że mój Kadysz dotyka spraw uniwersalnych – albowiem jest tak osobisty. Ja nie mam wątpliwości, że jednym z czynników, który sprawił, że symfonia „Kaddish” stała się znów aktualna jest religijne, narodowe i kulturalne spustoszenie jakiego doświadczamy dzisiaj na naszej planecie”.

Od premiery w 2003 r. III Symfonia „Kadysz” była wykonywana przez najlepsze orkiestry świata: w Berlinie, Filadelfii, Paryżu, Londynie, Jerozolimie i Nowym Jorku. W środę 1 września dzieło Bernsteina pod batutą Johna Axelroda wykona Sinfonia Varsovia, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Warszawski Chór Chłopięcy oraz sopranistka Kelley Nassief, o której jeden z krytyków napisał: "Jeżeli aniołowie w niebie naprawdę śpiewają, proszę niech robią to jak Nassief”. Nassief zachwyca ciepłą i bogatą barwą głosu, z którego emanuje młodzieńczy blask. W roli narratora wystąpi sam Samuel Pisar. 

Drugim dziełem wykonanym podczas koncertu będzie „Kadysz” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą autora. Utwór, którego pełny tytuł brzmi „Kadisz. Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów" swoją premierę miał w 2009 r., podczas obchodów 65. Rocznicy Likwidacji przez Niemców Getta Łódzkiego. Wraz z Sinfonią Varsovią wystąpi Chór Męski Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Daniel Olbrychski jako narrator. Solistami będą uczennica Elżbiety Towarnickiej, sopran Izabela Matuła oraz tenor Alberto Mizrahi, znany przede wszystkim jako jeden z najznamienitszych na świecie kantorów.  

Tego wieczoru Sinfonia Varsovia wykona jeszcze jeden utwór – „Kol Nidrei”, napisany przez niemieckiego kompozytora i dyrygenta Maxa Brucha. Nazwa dzieła, oznacza modlitwę żydowską unieważniającą zbyt pochopne obietnice składane Bogu. Jako solista wystąpi czołowy polski wiolonczelista Rafał Kwiatkowski.  

Koncert organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. Bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 3 sierpnia 2010 r. (rezerwacja pod numerem telefonu tel. 22 850 56 56) oraz poprzez portal www.eBilet.pl 

Więcej informacji na www.festiwalsingera.pl, www.shalom.org.pl oraz na www.facebook.com/fundacja.shalom


Kategoria: Informacje prasowe | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--