Poświatowska trafi do warszawiaków


Żyła szybko, zmarła młodo. Jej życie to gotowy scenariusz na hollywoodzki film. Halina Poświatowska, bo o niej mowa, to autorka jednych z najpiękniejszych polskich wierszy. Dziś nieco mniej znana, szczególnie przez młodsze pokolenie. Jej postać oraz twórczość przybliży warszawiakom wydarzenie artystyczne „Poświata po świt”.

 


Stanisław Grochowiak nazwał Halinę Poświatowską „ fenomenem autentycznego erotyzmu ”. Nie ma w tym stwierdzeniu krzty przesady. Kontrowersyjna poetka słynęła z bezkompromisowego podejścia do życia oraz pięknych wierszy miłosnych. Naturalna, kochająca przyrodę, ciesząca się życiem – tak po latach wspominają ją najbliżsi. W tym roku przypada 50. rocznica jej śmierci. Z tej okazji grupa artystyczna Art Game przygotowała specjalny wieczór inspirowany postacią poetki. Celem jest dotarcie do szerszej grupy społeczeństwa poprzez obcowanie z poezją i bezpośredni kontakt ze sztuka tworzenia, w tym z ludźmi, którzy taką sztukę uprawiają.

„Poświata po świt” rozpocznie się w środę 10 maja o godz. 19.00  w Nowym Świecie Muzyki  (ul. Nowy Świat 63, Warszawa). W idealnej przestrzeni, aż na dwóch piętrach usłyszymy improwizacje muzyczne oraz impresje słowne zainspirowane twórczością Poświatowskiej, a wszystko to odbędzie się w intrygującej oprawie wizualnej. Nie zabraknie również chwili wyciszenia i refleksji przy dźwiękach głosu samej poetki. Całość zakończy jam session, podczas którego goście wieczoru będą mogli zagrać bądź po prostu przeczytać wiersze, spontanicznie dołączając do zespołu muzyków i performerów.

„Instalacje przestrzenne i scenografia przywołująca przyrodę oraz zapach bzu i konwalii, tak ukochanych przez poetkę – wszystkie te elementy mają za zadanie przenieść uczestników spotkania w wyjątkowy świat niepowtarzalnych doznań. '' - przekonuje Małgorzata Bańka, kompozytorka, pianistka, wokalistka i aktorka, która w 2015 roku zadebiutowała gościnnie w Teatrze Polonia jako reżyserka i wykonawczyni spektaklu „WŁAŚNIE KOCHAM. POŚWIATOWSKA”.

Impreza ma charakter biletowany. Cena biletu wynosi 20 złotych.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej poświęconej wydarzeniu: www.poswiatowska.pl oraz na Facebook'u: https://www.facebook.com/groups/15618046 .

 

Lista artystów:

 

·    Małgorzata Bańka – aktorka, piosenkarka, pianistka i kompozytorka (wokal i fortepian) oraz reżyser i wykonawca WŁAŚNIE KOCHAM . POŚWIATOWSKA

·    Ewa Cichoń – flecistka, muzykolożka, dyplomowana muzykoterapeutka (flet)

·    Mehdi Gholami – gitarzysta (gitara)

·    Aleksandra Klimczak – sopranistka, autorka projektów popularyzujących muzykę klasyczną (sopran)

·    Paweł Nowicki – muzyk związany z Och-Teatrem (gongi)

·    Andrzej Rejman – pianista, kompozytor, producent muzyczny (fortepian)

·    Jędrek Skajster – pianista i gitarzysta (fortepian i gitara)

·    Agnieszka Zielińska - pianistka i gitarzystka, kompozytorka i aranżerka (fortepian i gitara)

·    Martin Daniel Zorzano – instrumentalista i solista (viola da gamba, instrumenty elektroniczne)

·    Katarzyna Kołodziejczak – aktorka, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

·    Natalia Malek – poetka, tłumaczka, Nominowana m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia 2015

·    Martyna Tomczyk – poetka, finalistka organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów 2014;

·    Katarzyna von Alexandrowitsch – aktywistka i animatorka społeczności i kultury

·    Michał Kudla – operator i fotograf (wizualizacje w Pokoju Wrażeń)

·    Urszula k. Buyuly i Dawid Zalesky - Sen nocy letniej - concept store

      


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Po świt Poświatowskaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--