Bez niej trudno mówić o polskiej sztuce współczesnej. Anda Rottenberg uchyla drzwi do swojego świata. Podczas bezprecedensowej aukcji DESA Unicum będzie można wylicytować dzieła z prywatnej kolekcji kultowej kuratorki. Wcześniej wszystkie prace zostaną pokazane podczas wystawy poprzedzającej licytację, która odbędzie się już 4 kwietnia.

 

Rok 1981, przełom października i listopada. W ponurej i zaniedbanej Łodzi wbrew panującemu klimatowi politycznemu odbywa się „Konstrukcja w Procesie” – festiwal sztuki zagranicznych artystów pod patronatem „Solidarności”. Niedługo po jego zakończeniu w Polsce ogłoszony zostanie stan wojenny, ale póki co święto awangardy trwa. Na imprezę Anda Rottenberg wkroczyła przebojem. Dokładniej mówiąc – w wyjątkowych trzewikach w wielobarwne pasy. Pomalował je sam Henryk Stażewski, pionier polskiego konstruktywizmu. Niepowtarzalne obuwie towarzyszyło Andzie przez cały czas trwania wydarzenia i długo po nim, podkreślając nietuzinkową osobowość kuratorki. Ten unikalny ready-made znajdzie się wśród wyjątkowych obiektów, które będzie można wylicytować podczas kwietniowej aukcji w Desa Unicum. 

Anda Rottenberg to kobieta-instytucja: krytyczka i historyczka sztuki, kuratorka polskich pawilonów na prestiżowych biennale w Wenecji czy São Paulo. W latach 1993-2001 kierowała warszawską Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, od ponad 50 lat pisze artykuły i eseje naukowe poświęcone sztuce. Podczas licytacji pod młotek pójdą wyjątkowe dzieła, które zgromadziła przez lata działalności, między innymi organiczna rzeźba Mirosława Bałki oraz przywodzące na myśl malarstwo ekspresyjne fotografie Mikołaja Smoczyńskiego. O niezwykłości zbiorów świadczy bardzo osobisty, często intymny charakter przedstawień, niejednokrotnie wzbogacony personalnymi, pełnymi serdeczności dedykacjami. Edward Krasiński na jednym z niewielkich obiektów malarskich pozostawił dedykację na awersie: „Coś mnie kusi do Andusi. Edzio”. Na aukcji pojawią się także dwie prace Joanny Rajkowskiej – fotografia kultowej palmy na rondzie de Gaulle’a, czyli „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” oraz instalacja „Satysfakcja gwarantowana”, będąca jedną z ikon współczesnej polskiej sztuki feministycznej. Ukoronowaniem oferty będzie obraz Edwarda Dwurnika z krótkiej serii „Morze”, znany jako tło licznych fotograficznych portretów Andy Rottenberg.

 

Kolekcja składająca się z ponad 50 obiektów nie tylko daje świadectwo bliskich relacji kuratorki z artystami, ale przede wszystkim odzwierciedla najważniejsze trendy polskiej sztuki ostatnich lat. Wszystkie oferowane dzieła będzie można zobaczyć podczas wystawy przedaukcyjnej.  

 

Aukcja prac z kolekcji Andy Rottenberg: 4 kwietnia 2017, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa

Wystawa obiektów: 24 marca – 4 kwietnia 2017,  godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

(fot: mat. prasowe)

 

 

 


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Anda Rottenberg DESA Unicumredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--