Trzej królowie, trzy bitwy i trzy najazdy sprzed tysiąclecia, które na zawsze zmieniły historię naszego kontynentu. Żądza władzy, krwi, bogactw, walka o kulturę, wartości, przekonania. Rodzinne waśnie, zdrady i spiski.

Czujecie się zaintrygowani? Chwytajcie zatem wcale nie za przykurzony podręcznik od historii a za… pilot od telewizora i włączajcie „Ostatnich Królów – wojowników Europy” emitowanych przez Polsat Viasat History od 15 marca. 

Nowy serial dokumentalny prezentuje zmagania Wikinga, Saksona i Normana o chwałę, sławę i koronę. Potyczki doprowadziły do krwawej wojny, w tym: bitwy pod Hastings. Co istotne, twórcy zadbali o to, by rozrywkę zgrabnie splatać z edukacją: produkcję oparto na najświeższych analizach historycznych dokumentów. 

Przez zagmatwane meandry dziejów przeprowadza widzów brytyjski historii i prezenter telewizyjny, Dan Snow, służąc specjalistycznym komentarzem. Snow mówi o sobie tak: „Uważam się za osobę, która żywi się, śpi i oddycha historią. Piszę o niej, czytam, analizuję, tweetuję, publikuję na Facebooku, filmuję, nagrywam i opowiadam.” 

Dan podzieli się z nami historyczną pasją unaoczniając miejsca słynnych wydarzeń: odwiedzimy z nim Caen, Stamford Bridge, Hastings czy Opactwo Westminsterskie.

A przy okazji przeprowadzi eksperymenty badawcze, dzięki którym w pełni pojmiemy realia ówczesnych procesów produkcji broni czy transportu. Historia rozegra się na naszych oczach, nużące czasem karty kronik i podręczników nabiorą barw oraz emocji z krwi i kości. 

Śmiem twierdzić, że gdyby tego typu projekty trafiły do szkolnego programu nauczania, po zakończeniu procesu edukacji w głowie zostawałoby nam coś więcej, niż tylko daty roczne sztandarowych wydarzeń historycznych typu bitwa pod Grunwaldem. Ale nic straconego, Polsat Viasat History daje widzom szansę nadrobienia tych szkolnych niedopatrzeń, przemycając ważne treści pod atrakcyjnym płaszczykiem frajdy i rozrywki. 

Nasza frajda była tym większa, że fragment najnowszego serialu oglądaliśmy w otoczeniu wprost do tego stworzonym:  mazurskiej Galindii - krainie, w której historia przenika się z magią i gusłami, a wojownicy i amazonki spotykają strzygi i inne zmory. To miejsce, gdzie – w przerwie od chłonięcia historycznych treści – można sobie, ot, rzucić toporem, czy postrzelać z łuku, wysłuchując w międzyczasie barwnych bajań wodza Galindów, szamana oraz ich wiernej, wesołej kompanii. A po dniu pełnym przyjemnych trudów i wrażeń (takich dostarczy niewątpliwie choćby atak Galindów inaugurujący mazurską przygodę) odprężyć biesiadując w przepastnych piwnicznych wnętrzach galindyjskich komnat.

 


 

Marta Popławska

 


 

 

 

Serial Ostatni królowie – wojownicy Europy w każdą środę o godzinie 21.00 tylko na kanale Polsat Viasat History. Na platformie nc+ pod numerem EPG 172.

Kanał Polsat Viasat History to dokumentalne programy opatrzone komentarzami ekspertów, prezentujące historię z nowoczesnej perspektywy, ukazujące wpływ minionych wydarzeń na współczesny świat.

Polsat Viasat History oferuje bogatą różnorodność programów dokumentalnych, które przedstawiają przekrój epok, od czasów starożytnych: Historia Egiptu, Rzym - imperium bez granic, po czasy współczesne: II wojna światowa: cena imperium; Superszpiedzy. W ostatnim czasie historyczka Lucy Worsley wprowadzała widzów w zajmujący świat rządzącej 300 lat dynastii Romanowów w programie Imperium carów: Rosja Romanowów.

Polsat Viasat History pokazuje również wspaniałe produkcje kostiumowe zabierające widzów w fascynującą podróż po historii Europy i świata. Są to fabularyzowane opowieści osadzone w realiach historycznych, takie jak: 37 dni - droga do I wojny światowej, Skazani na banicję czy zdobywca nagrody Emmy Samotnia z Gillian Anderson w roli głównej.

 


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Galindia Polsat Viasat History serialredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--