Maestro w Laboratorium Dramatu - 29 i 30 sierpnia!


Orland Steinberg - stuletni skrzypek, Żyd i światowej sławy wirtuoz przyjeżdża w 1982 roku do Polski z pożegnalnym koncertem. Władze PRL-u chcą wykorzystać Mistrza do podbudowania reputacji międzynarodowej, fundują mu pobyt w dawnej siedzibie Branickich pod opieką esbeków, szemranych urzędników i pięknej studentki. Również goście psują wirtuozowi sentymentalną podróż i zmuszają go do rozrachunku z własnym życiem. Spektakl porusza również tematy związane z wojną, zagładą polskich Żydów i marcem 1968 roku. 


Sztukę reżyseruje Anna Smolar, która ma na swoim koncie m.in.: „Aktorów prowincjonalnych” w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (współpraca reżyserska z Agnieszką Holland), „Jedną ręką” Joëla Pommerata w Teatrze Studio w Warszawie i „Panią z Birmy”  Richarda Shannona w Teatrze Polonia w Warszawie.


 Anna Smolar o  przedstawieniu:

Jest to spektakl o sumieniu. O wielkości i pysze artysty, o jego odpowiedzialności wobec innych. Każda z pozostałych postaci dramatu pozwala zadać pytanie o tożsamość, o wierności wobec siebie, marzeń czy wartości, z których jest zbudowany człowiek. Te postaci pozwalają opowiedzieć o różnych ważnych sprawach – Polsce i jej demonach (lustracja), roli artysty w społeczeństwie, Marcu 1968 i  jego konsekwencjach oraz o zachwianej żydowskiej tożsamości. Jest to spektakl o muzyce, miłości do niej i bólu tworzenia. O sztuce, jako jedynej kochance i religii, w obliczu śmierci (…) W warstwie estetycznej „Maestro” to zderzenie dwóch światów – Ameryki, którą reprezentuje Orland i jego otoczenie oraz siermiężnego świata PRL-u lat osiemdziesiątych.

 

Etiuda filmowa o Maestro w e-teatr tv: http://www.youtube.com/watch?v=d8qsRgrhxrs

 

MAESTRO

Reżyseria i opracowanie tekstu: Anna Smolar

Scenografia: Magda Maciejewska

Muzyka: Jan Duszyński

Światło: Rafał Paradowski

Występują:Julia Balsewicz; Piotr Kozłowski; Cezary Łukaszewicz; Mikołaj Muller; Paweł Pabisiak; Magda Popławska; Ewa Szykulska; Zdzisław Wardejn; Karol Wróblewski; Michał Żurawski

 

Jarosław Abramow-Newerly:

O antysemityzmie:  

Jest to być może najbardziej aktualny problem ze wszystkich poruszonych w tej sztuce. Możesz być największym patriotą polskim, ale gdy stajesz się osobą publiczną, zaraz wyciągną ci żydowską babkę, ciotkę albo dziadka. 

 Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--