„Gdy mrok zapada” Jørna Liera Horsta to prawdziwa sensacja i niespodzianka dla wielbicieli stylowych kryminalnych powieści. Prequel przebojowej serii o Williamie Wistingu trafia na polski rynek niespełna miesiąc po swojej listopadowej premierze w Norwegii. Czas by czytelnicy poznali Wistinga z czasów młodości. 

Jest rok 1983, środek potwornie mroźnej i śnieżnej zimy. Czujność mieszkańców Stavern usypia sielankowa atmosfera zbliżającego się Bożego Narodzenia. Ale zło nie śpi a wieść o brutalnym napadzie wstrząsa lokalną społecznością i wytrąca ją z przedświątecznego letargu. William Wisting, debiutujący w dwóch rolach – świeżo upieczonego ojca bliźniaków i ambitnego początkującego gliniarza – niespodziewanie trafia w samo centrum dramatycznych wydarzeń, które na długie lata wyznaczą bieg jego policyjnej kariery i życiowych wyborów.

Wprawdzie dochodzenie w sprawie przedświątecznego napadu momentalnie przejmują starsi i znacznie bardziej doświadczeni koledzy po fachu, lecz Wisting nie próżnuje. Z pomocą przyjaciela trafia na ślad innego niewyjaśnionego przestępstwa, znacznie bardziej intrygującego. W starej zrujnowanej stodole na uboczu śledczy odnajduje wiekowy samochód z karoserią całą podziurawioną kulami. Wiele wskazuje na to, że kierowca auta nie wyszedł żywy ze starcia z nieznanym napastnikiem. Kim była ofiara i czym zasłużyła sobie na taką śmierć? Pytania mnożą się w miarę, jak policjant zagłębia się w tajniki sprawy z przeszłości. Tym samym Wisting staje przed jedną z największych zagadek, z jakimi przyszło mu się zmierzyć tak w dotychczasowej pracy, jak i w całym życiu. To, co odkryje podczas śledztwa, ukształtuje go jako policjanta i pozwoli uwierzyć, ile prawdy kryje się w przekonaniu, że niedaleko pada jabłko od jabłoni…

„Gdy mrok zapada” to nie tylko znakomicie napisana, pełna smakowitych detali historia, która porwie wiernych czytelników Horsta w głęboki i zwodniczy nurt kryminalnej opowieści. Dla wielu z pewnością okaże się idealnym pierwszym spotkaniem z twórczością wielokrotnie nagradzanego norweskiego autora. 

Jørn Lier Horst – były policjant, norweski pisarz i dramaturg. Ma za sobą studia kryminologiczne, filozoficzne i psychologiczne, co sprzyja tworzeniu wiarygodnych charakterów, motywacji, idei i działań bohaterów. Był szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold. Poza cyklem o Williamie Wistingu stworzył także serię powieści kryminalnych przeznaczonych dla młodszych czytelników (CLUE), cztery z nich ukazały się w Polsce. Zadebiutował w 2004 roku powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”).


KONKURS! Mamy dla Was egzemplarze tej książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy na adres marta@kulturalnie.waw.pl przesyłać wiadomość zawierającą odpowiedź na pytanie: jak nazywa się główny bohater książki? Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia, w przyszłym tygodniu dwie spośród osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi, otrzymają informację o wygranej z prośbą o podanie danych do wysyłki. Powodzenia! 


Kategoria: Recenzje książek | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Horst kryminał książkaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--