10. Sputnik nad Polską: Uczta z Chabienskim i Najlepszymi z Najlepszych

 W Konkursie Głównym jubileuszowego festiwalu kina rosyjskiego w Warszawie pojawił się fabularny debiut Aleksieja Krasowskiego pod tytułem „Windykator”. Do swojego filmu udało mu się zaangażować jednego z najlepszych aktorów zza naszej wschodniej granicy, czyli Konstantina Chabienskiego. Bez wątpienia był to strzał w przysłowiową dziesiątkę, gdyż sprostał on wszystkim wymaganiom, jakie niosła ze sobą główna rola w formie tak nietypowej dla wielkiego ekranu. Monodram wraz z scenariuszowym zarysem postaci i talentem Chabienskiego stworzył wybuchową mieszankę, która towarzyszy widzowi przez wszystkie 74 minuty seansu. Odbiorcy zostaje perfekcyjnie zademonstrowany portret psychologiczny windykatora. Zarówno jego potrzeby, ich podstawy, metody osiągnięcia, jak i emocjonalny rollercoaster towarzyszący mu pewnego wieczoru wpływają na narastające napięcie. Ponadto dochodzi do zdemaskowania pozoru szczęścia bohatera, który w pędzie codzienności zatracił pewne wartości, przez co swoje prywatne życie oparł na pozorach, a nie realności. Obraz Krasowskiego został dostrzeżony już na festiwalu Kinotawr.

http://i.imgur.com/AIkJwH9.jpg

Jak co roku powróciła kategoria Najlepsze z Najlepszych. Wśród niej znalazł się obraz „Kraina Oz”, ubiegłoroczny zwycięzca. Pełna śmiesznych anegdotek opowieść jest ironicznym komentarzem do współczesnych, wręcz patologicznych zachowań rosyjskiego społeczeństwa. Oś wydarzeń została nakreślona wokół kobiety, która ma zacząć pracę w jednym z kiosków, które specjalizują się przede wszystkim w sprzedaży alkoholu i innego rodzaju używek. Mimo usilnych prób nie dociera na miejsce zatrudnienia, ponieważ napotyka na swojej drodze wielu przedziwnych ludzi. U każdego nowego znajomego wzbudza tak wielkie zainteresowanie, że postanawiają oni choć na chwilę przenieść ją do swojej wypaczonej wielkomiejskiej codzienności. Autor tego obrazu, czyli Wasilij Sigariew, jest już dobrze znany warszawskiej publiczności, gdyż  jego dramat „Żyć” został doceniony w ramach szóstej edycji największego rosyjskiego festiwalu w Polsce. Tym razem zaprezentował on dzieło zgoła inne,  opierające swoją siłę przede wszystkim na kontrowersyjności. W Rosji nie brakuje opinii, że świat wykreowany w „Krainie Oz” jest obrazoburczy i godzi w dobre imię kraju. Na pewno na taki stan rzeczy wielki wpływ ma wulgarność języka, która jest w tym filmie wszechobecna. Jednak warto zachować nieco dystansu przy poznawaniu świata oczami Sigariewa, ponieważ wtedy można zaobserwować, że mimo punktowania wad swojego narodu, skupia się on na spontaniczności reakcji odbiorcy. Ukazuje głupotę ludzi i niejako pozwala na wybuchy śmiechu nawet przy obserwacji najbardziej żenujących sytuacji.

 

We wspomnianej wyżej sekcji pojawił się także hit publiczności sprzed roku - „Ucieczka z Moskwabadu”. Główną bohaterką jest tutaj Masza, która dowodzi moskiewskim oddziałem Federalnej Służby Migracyjnej. Pozornie to dla niej spełnienie marzeń i niebywały awans w hierarchii społecznej. Jednak posiada ona nierozwiązane sprawy z przeszłości, które nie pozwalają jej o sobie zapomnieć i odbijają się na bieżącym życiu. Natłok myśli na temat celowości swojego postępowania potęguje się, gdy w pracy zostaje jej przydzielony nowy partner. Zostaje nim obywatel Tadżykistanu, będący ważnym ogniwem w walce z nielegalnymi imigrantami. Oni traktują go jak swojego przyjaciela, a on zdradza ich wszystkie tajemnice tajnym służbom. W fabule został zwarty nie tylko dramat czy też elementy kryminału, lecz także złożone portrety psychologiczne naznaczone różnorakimi kompleksami. Daria Połtorackaja perfekcyjnie wykorzystała tematykę problemu imigrantów z obszarów niegdyś należących do ZSRR i zawarła w swoim dziele przenikliwą analizę przyczyn indywidualizacji ludzkiego myślenia.

 

Zapraszamy na kolejne relacje z 10. Sputnika nad Polską!

Adam Berlik


Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet




comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:



redakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--