RECENZJA FILMU "OCZY SZEROKO OTWARTE"


Film "Oczy szeroko otwarte" jest liryczną, subtelną opowieścią o życiu w małej społeczności. Fabuła toczy się w środowisku jerozolimskich żydowskich ortodoksów. Do gminy przybywa obcy - Ezri. Młody chłopak wyrzucony z jesziwy poszukuje swojego miejsca w świecie. Aaron jest szanowanym ojcem rodziny, przyjacielem rabina i rzeźnikiem w odziedziczonym po zmarłym ojcu sklepie. W jego prawilną, toczącą się wokół pracy i Boga egzystencję wkracza milczący i artystycznie uzdolniony Ezri, który wprowadza powiew świeżości w życie statecznego Żyda.

Uczucie rodzi się powoli, mężczyźni zaczynają odczuwać zakazane pożądanie, spędzają ze sobą dni oraz noce. Aaron coraz silniej uzależnia się od młodego mężczyzny, zaniedbuje rodzinę, nie zważa na plotki krążące po gminie. Wreszcie gdy zmuszony jest stanąć twarzą w twarz ze swoimi uczuciami, podjąć decyzję, która będzie miała wpływ na całe jego życie.


"Oczy szeroko otwarte" są filmem o konflikcie człowieka ze społeczeństwem, które go zrodziło i ukształtowało. Odstępstwo wobec zasad - miłość homoerotyczna - staje się pretekstem do pociągnięcia za społeczną smycz.  Jednostka miota się pomiędzy poczuciem winy i  przykazaniami wiary a indywidualnym szczęścia. "Oczy szeroko otwarte" są filmem o dwubiegunowej relacji człowiek - otoczenie, relacji, w której głos ma większość, a poza większością nie ma nic.  Zdawać by się mogło, że film Haima Tabakmana stanowi filmową realizację konfliktu między freudowskim id a ego i superego, jest jednak czymś więcej.

"Oczy szeroko otwarte" są obrazem o ryzyku, jakie podejmuje człowiek. Niebywałą zaletą izraelskiej produkcji jest to, że nie daje gotowych odpowiedzi. Reżyser opowiada historie wielkich emocji pozostając neutralnym wobec swoich bohaterów i decyzji jakie podejmują. Interpretacja pozostaje w rękach ( tudzież oczach ) widza. Film Tabakmana jest znakomitym przykładem na to, że dyskurs nieheteronormatywny w kinie nie musi być krzykliwy i obrazoburczy.


Tekst: Ewa Ratyńska

Foto: meteriały prasowe
Kategoria: Recenzja filmu | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqusredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--