UKRAINA! FESTIWAL FILMÓW UKRAIŃSKICH

WARSZAWA, KINO ILUZJON

20-23 PAŹDZIERNIKA 2016

Przedstawiamy program. Rusza sprzedaż biletów.

 

Przedstawiamy program Festiwalu Filmów Ukraińskich UKRAINA! Festiwal odbędzie się w dniach 20 – 23 października  w Kinie Iluzjon w Warszawie i jest to pierwsza tego typu impreza odbywająca się w stolicy. W programie znajdą się najciekawsze produkcje filmowe ostatnich lat, które poruszyły Ukraińców lub zaistniały na festiwalach filmowych na świecie. A także warsztaty kuchni ukraińskiej i spotkanie dla dzieci przygotowane przez lubianych i nagradzanych animatorów z Misiowych Poranków. Trwa również zbiórka pieniędzy na koncert zespołu The Hypnotunez na portalu polakpotrafi.pl.

Od 7 października w kasie Kina Iluzjon można będzie kupować bilety na festiwal. Bilety w cenie 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy).

W załączniku przesyłam pełen program projekcji filmowych wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz opisy filmów.

W sprawie akredytacji, poproszę o zgłoszenia mailowe do 17 października. Akredytacje będą obowiązywały na wszystkie pokazy filmowe, spotkania po pokazach oraz na koncert. 

UKRAINA! festiwal na polakpotrafi.pl

Oprócz pokazów filmowych planujemy koncert ukraińskiego zespołu THE HYPNOTUNEZ.  To prawdziwe uderzenie dźwięku i pozytywnej energii prosto z Ukrainy,  koncertowa „petarda”, doskonałe połączenie swingu, jazzu oraz innych gatunków tanecznych w klimatach retro, z dziką punk rockową werwą i spontanicznością. Klasyczne instrumentarium big bandowe, takie jak choćby kontrabas, puzon czy trąbka w mariażu z brudnym undergroundowym brzmieniem, od razu porywa widownię do tańca. W stylu Ukraińców można usłyszeć też pozytywne odniesienia do najlepszych wzorców gatunku, jak choćby Gogol Bordello czy Manu Chao. W tym celu uruchomiliśmy zbiórkę funduszy na polakpotrafi.pl.

 

 

Koncert planujemy 22 października o godz. 22:00 w barStudio. Zapraszamy do wsparcia i przekazywania dalej: https://polakpotrafi.pl/projekt/ukraina-festiwal-2016

 

Program filmowy festiwalu

Festiwal UKRAINA! otworzymy pokazem filmu „Gniazdo turkawki” w reż. Tarasa Tkaczenki. Będzie to pierwszy pokaz w Polsce. Film otrzymał nagrodę Złotego Księcia w kategorii najlepszy ukraiński film fabularny na MFF w Odessie, a reżyser będzie gościem Festiwalu UKRAINA! „Gniazdo turkawki” opowiada bardzo współczesną historię, młodej Ukrainki, która wraca do domu po 2 latach emigracji. Spodziewa się dziecka ze swoim włoskim szefem. Staje przed dylematem. Gdzie lepiej i godniej żyć? I dla kogo? Film porusza kwestię masowej emigracji Ukraińców. Prawie  4 miliony Ukraińców wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszego życia. Film pokażemy 2 razy podczas festiwalu i reżyser spotka się z widzami.


Gościem festiwalu będzie również reżyserka filmu „Bracia. Ostatnia spowiedź” Wiktoria Trofimenko. Filmowy debiut ukraińskiej reżyserki Wiktorii Trofimenko oparty jest na motywach powieści szwedzkiego pisarza Torgny’ego Lindgrena. Zdobył m.in. nagrodę jury za najlepszą aktorkę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie oraz nagrodę za najlepszy debiut na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rumunii. To głęboko poruszający obraz ukazujący siłę miłości i nienawiści dwóch skłóconych braci Hucułów, którzy nie rozmawiają ze sobą od 40 lat i życzą sobie nawzajem śmierci. Po pokazie filmu odbędzie się spotkanie reżyserki z widzami. Tytułem, który warto wziąć pod uwagę jest „Lot złotej muszki” Iwana Krawczyszyna. Powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, piszącego o halickich tradycjach. Z tego regionu pochodzi również reżyser. Główna bohaterka to dziewczynka Mykoła z wielką wyobraźnią, która opowiada trzy razy w odmienny sposób tę samą historię o tym, jak w jej wsi o mały włos przez byka nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Świętością dla Mykoły są słowa jej dziadka, z których czerpie mądrość i interpretuje rzeczywistość. Dziewczynka wie, że trzeba być dobrym, a ludzkie życie podobne jest do lotu złotej muszki nad ogniem – tak jaskrawe i krótkie…


Podczas festiwalu pokażemy również debiutancki film Olega Sencowa „Gracz” poprzedzony krótkim filmem, w którym swoje wsparcie dla Olega wyrażają znani Polacy związani ze środowiskiem filmowym i kulturą. Przy tej okazji organizujemy zbiórkę pieniężną, która przeznaczona będzie na wydatki prawne mające na celu uwolnienie i wsparcie finansowe dwójki dzieci Olega Sencowa.


Wśród dokumentów polecamy „Żywy ogień” Ostapa Kostiuka, artystyczny dokument o życiu i pracy pasterzy w Ukraińskich Karpatach, ukazujący misję i piękno profesji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na tle ogromnych zmian społecznych, dążeniu do wzbogacenia i konsumpcjonizmu, spotykamy ludzi, dla których liczy się podtrzymywanie tytułowego żywego ognia, tradycja przodków i historia Huculszczyzny. Film otrzymał nagrodę specjalną jury na HOT DOCS Canadian International Documentary Festival 2015, a także nagrodę za najlepsze zdjęcia na  Salem Film Fest 2016 (USA).

 

Znakomitym obrazem jest film dokumentalnym „Ukraińscy szerfowie” Romana Bondarczuka, który otrzymał nagrodę specjalną jury w konkursie filmów pełnometrażowych IDFA. To tragikomiczna opowieść o dwóch szeryfach, którzy działają na południu Ukrainy i próbują powstrzymać przestępczość. Film śledzi ich losy, ukazując komizm codziennych sytuacji, w czym przypomina prozę Nikołaja Gogola. To ukraiński kandydat do Oscara.

Pokaz dla dzieci

W trakcie festiwalu zapraszamy do zabawy również dzieci. Przygotowaliśmy cykl rodzinnych zabaw: krótki pokaz polskich i ukraińskich bajek, wspólne rozwiązywanie międzynarodowych zagadek i stworzenie polsko-ukraińskiej flagi. Nie zabraknie wspólnych występów. W ramach zabaw dzieci będą mogły stworzyć Motanki - słowiańskie lalki dobrych życzeń.

Warsztaty kuchni ukraińskiej

Warsztaty kuchni ukraińskiej poprowadzą Ukraińcy gotujący na co dzień w Kuchni Konfliktu. Będzie to znakomita okazja do poznania tradycji kulinarnych Ukrainy oraz odkrycia kilku kuchennych tajemnic i smaków.

Bilety:

14 zł (normalny),  12 zł  (ulgowy), poranek dla dzieci 15 zł, warsztaty kulinarne 45 zł, Rezerwacja biletów:  tel. 22 848 33 33, e-mail: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 FB: www.facebook.com/ukrainaffwww.ukrainaff.com

 

KONKURS! Mamy dla Was podwójne zaproszenia na następujące seanse (lista poniżej). Aby wziąć udział w konkursie, zgłaszajcie się w komentarzach pod postem na FB, wpisując tytuł preferowanego filmu. Losowo wybrani zwycięzcy / zwyciężczynie otrzymają powiadomienia o wygranej przed końcem wtorku. Warunkiem udziału w konkursie jest lubienie na fb bloga Kulturalnie. Powodzenia!

Filmy: 

21:10. (piątek)

godz. 20:00 GNIAZDO TURKAWKI, dramat,  reż. Taras Tkaczenko, Ukraina, Włochy 2016   (102’) napisy PL, ANG. Po filmie spotkanie z reżyserem.

22.10. (sobota)

godz. 18:30  BRACIA. OSTATNIA SPOWIEDŹ, dramat, reż. Wiktoria Trofimenko, Ukraina 2013, (120’) napisy ANG, PL. Po filmie spotkanie z reżyserką.

23.10. (niedziela)

 

godz. 18:15 ŻYWY OGIEŃ, dokument, reż. Ostap Kostiuk, Ukraina 2013 (77’) napisy PL. Po filmie spotkanie z reżyserem.


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
festiwal filmowy film Iluzjon ukrainaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--