OKIEM   OBSERWATORA

 

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Inauguracja roku akademickiego 2016 / 2017

1 października 2016 r.

 

Dokładnie w dniu, w którym zaczyna się nowy rok akademicki, w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicz w Warszawie, odbyła się inauguracja kolejnego roku nauki. Pod koniec ubiegłego roku akademickiego, jak we wszystkich uczelniach wyższych, odbyły się wybory do ich władz. W Akademii wiadomo było, że dotychczasowy Rektor – Andrzej Strzelecki – nie będzie brał w nich udziału, bo tę zaszczytną funkcję pełnił już przez dwie kadencje. Jego następcą został Wojciech Malajkat – aktor, reżyser, wykładowca na wyższych uczelniach artystycznych w Łodzi i Warszawie, dyr. artystyczny Teatru Syrena.

W uczelni na ul. Miodowej od pewnego  czasu następują zmiany, remonty, modernizacje. Stare, zabytkowe budynki: szkoły i odbudowany słynnej Collegium Nobilium, w której mieści się sala teatralna, nabierają nowego wyglądu. J.M. Rektor Malajkat obiecał, że będzie te prace kontynuował.

Punktualnie o godz. 10, w sobotę, do sali teatralnej, wszedł poczet sztandarowy, a za nim Rektor i dziekani poszczególnych wydziałów.

Uroczystość przebiegała bardzo sprawnie, chociaż chwilami daleka była od dostojnej powagi panującej często na innych wyższych uczelniach. Nie oznacza to, że żartom i śmiechom nie było końca, a raczej to, iż wytworzyła się i panowała bardzo sympatyczna, rodzinna atmosfera.

Po przemówieniu nowego Rektora, głos zabrał przedstawiciel studentów, następnie wręczane były najlepszym absolwentom dyplomy, a świeżo przyjętym do uczelni studentom  indeksy.

Tradycją Akademii są tzw. „Zelwery”, czyli małe statuetki, którymi nagradzani są najwybitniejsi i najbardziej zasłużeni dla uczelni wykładowcy. W tym roku przyznano je: Andrzejowi Wajdzie, Lechowi Śliwonikowi (Rektorowi w latach 2002 / 2008) i Andrzejowi Strzeleckiemu (Rektorowi w latach 2008 / 2016).

Andrzej Wajda nie mógł przybyć na uroczystość. Obydwu pozostałych Rektorów, publiczność, w dużej mierze składająca się ze studentów, nagrodziła długotrwałymi brawami, a w przypadku Andrzeja Strzeleckiego studenci urządzili happening, tzn. odśpiewali i zatańczyli dwa specjalnie przerobione na jego cześć utwory. Strzelecki był wyraźnie wzruszony tymi dowodami sympatii.

Na zakończenie, jak to skonstatował J.M. Rektor prof. Wojciech Malajkat: „To jest wyższa uczelnia i wykład musi być”. Okazało się, że zaszczytu wygłoszenia inauguracyjnego wykładu, dostąpiła Krystyna Janda.

Wykład był wartością dodaną. Znakomicie skonstruowany, poruszał nie tylko ważne sprawy dotyczące środowiska aktorskiego / artystycznego, ale również bardziej ogólne, nasze, polskie. Uwagi były celne, a diagnozy bezlitośnie „trafione w punkt”. Co jest sprawą oczywistą, wykład skierowany był głównie do nowo przyjętych studentów. I oni właśnie powinni go sobie wydrukować, nauczyć się na pamięć i stosować w życiu na co dzień. Prawdę powiedziawszy, nie tylko oni. Starsze roczniki też, a i pozostałym osobom nie  związanym ze środowiskiem aktorskim, też nie zaszkodziłoby zapoznanie się z jego treścią.

Jest to możliwe w kilku miejscach: na facebooku  stronie internetowej Krystyny Jandy i na stronie internetowej Uczelni.

A za powodzenie w realizacji planów nowych władz Akademii, należy trzymać kciuki, bo Uczelnia warta jest tego.

 


 

 

TEKST + FOTO:  KRZYSZTOF  STOPCZYK


Kategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Krystyna Janda Okiem Obserwatora teatrredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--