OKIEM  OBSERWATORA

PRINCESS  IVONA”  -  Teatr SYRENA

29 września 2016  -  PREMIERA

 

Spektakl „Princes Ivona” powstaje w ramach polsko-amerykańskiego programu edukacyjnego dla studentów Akademii Teatralnej w Warszawie i Williams College w Nowym Jorku.

W spektaklu opartym na „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza spotykają się znakomici artyści, współtworzący historię polskiego teatru i filmu– Barbara Wrzesińska i Daniel Olbrychski oraz studenci warszawskiej Akademii Teatralnej. Spektakl reżyseruje Omar Sangare - polski aktor, reżyser i pedagog na stałe mieszkający w Nowym Jorku. Do współpracy przy „Princess Ivona” Sangare zaprosił m.in. Coby Chasmana-Becka, broadwayowskiego reżysera światła, współtworzącego także pokazy mody Toma Forda, oraz Pablo Arana Gimeno i Jorge Puerta Armentę, artystów Teatru Piny Bausch. Pierwotna wersja spektaklu była dyplomem studentów Williams College. Rok później przedstawienie zostało przeniesione do Theatre Row w Nowym Jorku, gdzie gościło jako pierwsza profesjonalna inscenizacja Gombrowiczowskiej "Iwony, księżniczki Burgunda" w wersji anglojęzycznej na Manhattanie.

To nowa "Iwona ..." - odkryta, podobnie jak i sam Gombrowicz, w świetle jego prywatnych zapisków zebranych w publikacji “Kronos”. Zapiski te mają charakter osobisty, nierzadko intymny, przybliżają do autora i inspirują do prób zrozumienia złożoności natury ludzkiej, jej wrażliwości i seksualności w świecie dzisiejszych norm społecznych.


Princess Ivona rzuciła wyzwanie Ameryce, prezentując europejską estetykę teatralną. Za sprawą sztuki, Gombrowicz z góry wciąż rozbudza, wytyka i drwi z naszych codziennych przywar i małości. I dokucza nie tylko Polakom, ale i Amerykanom.” e-teatr.pl

 

Ta sztuka jest o poszukiwaniu tożsamości, poszukiwaniu zgody ze społeczeństwem i o pewnego rodzaju próbie asymilacji, która jak wiemy ze sztuki, nie jest możliwa. W życiu również nie jest to łatwe. To jest uniwersalne i dla Polaków, dla których społeczeństwo zmienia się bardzo radykalnie, szczególnie w ostatnich latach. Tak zwana większość,  czy dominujące trendy biorą górę i wtedy stawiają w kontrapunkcie innych, którzy starają się odnaleźć siebie w danej konstelacji politycznej. Oczywiście w Ameryce jest to też sprawa codzienna.

 


 Kategoria: Recenzje spektakli | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Gombrowicz teatr Teatr Syrenaredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--