Wiedzieliście, że w filmie "Chopin, pragnienie miłości" paryską ulicę grał mieszczący się na Krakowskim Przedmieściu Kampus Uniwersytecki? Że w okolicach Placu Zbawiciela, pod adresem Metodystów 12, znajduje się kamienica, będąca przed 1914 rokiem najwyższym domem mieszkalnym w Warszawie, a w czasie I wojny światowej było tu atelier filmowe Sfinks Aleksandra Hertza, w którym kręcił filmy z Polą Negri? Że o tym, co znajdowało się na terenie Złotych Tarasów, ci, którzy tego nie pamiętają, przekonać się mogą oglądając "Bruneta wieczorową porą"?
Te, i dziesiątki, a wręcz setki, informacji, ciekawostek, anegdot, znajdziemy w filmowym spacerowniku Jerzego S. Majewskiego (wyd. Agora). Historyk sztuki, varsavianista oraz dziennikarz "Gazety Wyborczej" przemierzył Warszawę patrząc na nią przez pryzmat produkcji filmowych. Albo też: przeczesał filmy w poszukiwaniu, rozłożonej na czynniki pierwsze, stolicy. Efektem skrupulatnych poszukiwań jest tom drobiazgowy i zajmujący, inspirujący do wędrówek tak filmowych, jak pieszych. A zgromadzone pomysły i sugestie dostarczą impulsów do licznych wypraw, bo autor przemierzył Warszawę wzdłuż i wszerz - po wielokroć. Zresztą eskapady te można odbyć i bez wstawania z fotela, będą nie mniej satysfakcjonujące.
Marta Popławska
Książkę znajdziecie tu: http://kulturalnysklep.pl/WWF/pr/-spacerownik--warszawa-w-filmie--jerzy-s--majewski.html?param=sklep_new_2
Powyższy tekst, podobnie jak wiele innych, również na blogu Kulturalnie.
Kolportaż: internet

comments powered by Disqus