DZIEWCZYNY INNE NIŻ WSZYSTKIE

TYTUŁ ORYGINALNY: Toiset Tytot

ŻYCIE DAJE CI KOPNIAKA? ODDAJ MU!

PREMIERA: 15 LIPCA 2016

DZIEWCZYNY INNE NIŻ WSZYSTKIE

Produkcja: FINLANDIA 2016

Czas : 80 min

Gatunek: obyczajowy
 

TWÓRCY

REŻYSER: Esa Illi

SCENARIUSZ: Esa Illi

Oparty na video pamiętnikach: Pieta Päällysaho,  Iitu Salo,  Emilia Vesterinen  

PRODUCENCI: Matti Halonen, Leila Lyytikäinen,

Anu Hukka

OPERATOR: Henri Blomberg

MONTAŻ: Samu HeikkiläFESTIWALE

2016

Dni Filmów z Unii Europejskiej, Tokio


Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiet, Seul

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży, Zlin


Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Seattle

Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiet, Dortmund

Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci, Kristiansand


2015

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino


Festiwal Filmowy w Tallinnie


Dni Filmu Nordyckiego, Lubeka – Nagroda Jury Dziecięcego

Forum Filmu Europejskiego Scanorama


Międzynarodowy Festiwal Filmowy Monstra, Lizbona

Festiwal Młodego Widza Lucas, Frankfurt nad Menem

Festiwal Filmowy Giffoni, Giffoni Valle Piana

 OPIS FILMU

Jessica, Aino, Taru i Jenny stoją u progu dojrzałości. Przyjaźnią się, ale każda zmaga się z własnymi problemami. Aby nie poddać się rozpaczy, każda z nich musi odnaleźć w sobie siłę.

Prowadzą prowokacyjny video-pamiętnik, w którym przedstawiają swoje problemy i radości.

Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach.Jessica zakochuje się w przystojnym Węgrze i mimo ostrzeżeń przyjaciółek i matki, wyjeżdża za ukochanym do Wilna… tylko po to, by zostać porzuconą na lotnisku.

„Wszystko byłoby idealnie, gdybym nie była taka głupia…”

 

Aino nie może zaakceptować swojego wyglądu i kompleksy zajada czekoladkami. Nawet nie zauważa szkolnego adoratora, który zakochuje się w niej po uszy.

„Patrząc w lustro, widzę oko, rękę, ale nie mogę zaakceptować całości. Dlaczego ktoś inny miałby to zrobić”.


Taru zachodzi w ciążę, jednak jej chłopak nie wydaje się być najlepszym kandydatem na ojca. Sama również musi poznać samą siebie, zanim podejmie odpowiednią decyzję.

„Miałam być jak Kate Moss i umrzeć przed 30-tką. Gdybym tylko nie była trochę w ciąży…”


Jenny boryka się z samotnością i niezrozumieniem. Jej przyjaciółka nie odwzajemnia jej uczuć.

Tutaj nie życie jest wredne. Moja najlepsza przyjaciółka powinna zrozumieć, że ją kocham. A może powinnam być jak wszyscy? Kto tu oszalał? Świat czy ja?”.


Dziewczyny inne niż wszystkie to opowieść o momentach, kiedy życie daje ci kopniaka. Nigdy, przenigdy nie można się poddać, tylko oddać mu mocniej!„Fiński film to dawka optymizmu, bezpretensjonalnego humoru i wiary w kobiecą solidarność i intuicję. Podglądanie nastolatek u progu dorosłości jest jak pocztówka z czasów, gdy każdy miał rację nawet wtedy kiedy błądził. Po seansie będziecie chcieli krzyczeć: girl power! Z przekonaniem.”

Anna Serdiukow, ELLEKino w Trampkach poleca Dziewczyny inne niż wszystkie (Other Girls), reż. Esa Illi, Estonia 2015

W lipcu wchodzą do kin fińskie „Dziewczyny inne niż wszystkie”. Coming of age w dziewczyńskim wydaniu. Współczesny, wystarczająco lekki na wakacje, a przy okazji niegłupi film, który zagrzewa nastolatki do bycia wojowniczkami.

Chciałam zacząć od tego, że nikt kto nigdy nie był 18-letnią dziewczyną nie wie jak to jest. Po zastanowieniu myślę jednak, że nikt nie wie jak to jest, kto nią nie jest, tu i teraz. Zawieszone pomiędzy dziewczynkami z dziecięca fantazją i radością życia, a odpowiedzialnymi kobietami, jeszcze w okolicznościach szkoły, ale już podejmujące decyzje na całe życie, jeszcze dzieci spragnione bliskości rodziców i poczucia bezpieczeństwa, a już niezależne istoty. Esa Illi – fiński reżyser, który w ubiegłym tygodniu skończył 54 lata – próbuje uchwycić ten czas. Jego bohaterki to cztery przyjaciółki Jessica, Aino, Taru i Jenny. Każda z nich dostaje szansę, żeby opowiedzieć o sobie, każda zmierza się z większymi lub mniejszymi demonami. Bliskość, miłość, odpowiedzialność, gniew, tożsamość, ciało, seks, śmierć, życie. Dorośli, którzy mają dla nich tylko gorzkie i bardzo okrągłe rady w stylu „kiedy księżniczka całuje księcia ten zmienia się w żabę”, „po to jest serce, żeby pękało”, albo są po prostu bezradni. Jak zrobić z siebie wojowniczkę, a jednocześnie nie zabić w sobie wrażliwości?

Film Illi nie odpowiada na to pytanie w poradnikowy sposób. Pozwala swoim bohaterkom uczyć się na swoich własnych błędach. Towarzyszymy przyjaciółkom przez cały rok maturalnej klasy. A film jest taki jak one: niespokojny, zaskakujący, odrobinę egzaltowany, trochę mroczny i pełen nadziei na przyszłość.

Anna Stadnik, Dyrektorka artystyczna Kina w Trampkach„Kolejny film w dorobku doświadczonego reżysera fińskiego średniego pokolenia.

Historia czterech 18-letnich dziewczyn przed maturą, które doświadczając różnych dramatycznych zdarzeń, decydują się na formę swoistej autoterapii - zaczynają prowadzić wideo-dziennik. Film pokazuje nowoczesność narzędzi, które mogą młodym ludziom posłużyć do wyrażania siebie. Jednocześnie jest to przykład typowego filmu z Finlandii - posługującego się konwencją kina obyczajowego, najpopularniejszego gatunku w tamtym kraju.

Nie dość znane w świecie (wciąż miłośnikom filmu przychodzą na myśl Bracia Kaurismaki), jest odważne i bezpruderyjne, często wykorzystuje tonację tragigroteski, zwykle przedstawia osamotnionego bohatera z dużego miasta. To kino bardzo bezpośrednie, często obcesowe, w surowej formie pokazujące dramaty społeczne. Obok Illi ten model filmu uprawiają jeszcze – między innymi – Dome Karukoski, Jarmo Lampela czy Petri Kotwica – czołowi przedstawiciele najnowszego kina Finlandii”.

 

Jacek Nowakowski

 

KONKURS!

Mamy dla Was dwa podwójne zaproszenia na pokaz przedpremierowy, który odbędzie się 12.07 (wtorek) o godz. 19:00 w Kinie Luna.

Aby wziąć udział w konkursie, zgłoś się w komentarzu pod postem informującym o nim na naszym FB . Dwie losowo wybrane osoby otrzymają od nas powiadomienia o wygranej przed końcem weekendu. Warunkiem udziału w losowaniu jest lubienie na FB bloga Kulturalnie. Powodzenia!:) EDIT: Losowanie w poniedziałek rano! 

 

 

 

 

Regulamin konkursu:

Powiadomienie o wygranej zostaną wysłane na FB.

W konkursie mogą brać udział jedynie osoby pełnoletnie.

Serwis Facebook nie jest współorganizatorem konkursu i nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec uczestników konkursu. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związane. Organizator konkursu korzysta z serwisu Facebook do administrowania promocją na własną odpowiedzialność.

Niniejszy konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach losowych i zakładach wzajemnychKategoria: Aktualności | Źródło:  Redakcja Kulturalnie.waw.pl | Cena:  darmowa
Kolportaż:  internet
comments powered by Disqus
Tagi dla tej recenzji:
Dziewczyny inne niż wszystkie film kinoredakcja / kontakt | reklama | linki | regulamin i polityka prywatności| korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies
--